Klaipėdos uostas pasitinka didžiausią karinių laivų flotilę istorijoje (galerija, video)
(12)Turbūt niekas nesiginčytų, kad šiomis dienomis Klaipėdos uostas yra saugiausias uostas pasaulyje.
Pasiruošimas Klaipėdos uoste priimti niekad nematytą kiekį, apie tris dešimtis, sąjungininkų karinių laivų prasidėjo dar pernai. Kadangi buvo nuspręsta Kruizinių laivų terminalą palikti į Klaipėdos uostą atplaukiantiems kruiziniams laivams, teko uoste ieškoti kitų laisvų krantinių.
„Tiek mes, tiek kariškiai kalbėjome su uosto žemės naudotojais, kad šie birželio 3-7 dienomis laisvose krantinėse priimtų karinius laivus.
Jie šiomis dienomis glausis „Klasco“, „Begos“, Centrinio Klaipėdos terminalo ir kitų įmonių nuomojamose krantinėse“, - sako Klaipėdos uosto kapitonas Vladas Motiejūnas. Vėliau buvo dėliojamos laivų įvedimo į uostą, jų švartavimo schemos.
Klaipėdos uosto krovos kompanijų atstovai „Vakarų ekspresą“ patikino, kad šioms pratybos buvo ruošiamasi iš anksto. Apie tai iš anksto buvo informuoti klientai.
Buvo suderintas terminalų darbo grafikas, laivų įplaukimo grafikas, todėl karinių laivų vizitas Klaipėdos uoste vyksta sklandžiai.
Įplaukia grupėmis
Didieji kariniai laivai į uostą įvedami su locmanų pagalba. Mažesni nei 24 metrų ilgio laivai uosto vartus kerta savarankiškai, tačiau tik leidus Laivų eismo tarnybos darbuotojams. Visi kariniai laivai į uostą priimami grupėmis.
„Paprastai pamainoje vienu metu dirba 5 locmanai, tačiau sklandžiam jų įvedimui ir išvedimui iš uosto tokio kiekio nepakanka, tad esame priėmę sprendimą į darbą šiomis dienomis kviesti daugiau darbuotojų“, - pasakoja kapitonas V. Motiejūnas.
Didžiausios istorijoje
Birželio 5-22 dienomis Baltijos jūroje vyks didžiausios karinės pratybos „BALTOPS 24“ (liet. „Baltijos operacijos 24“). Klaipėdoje šią savaitę lankysis per 30 NATO sąjungininkų karinių laivų, kurių įgulas sudaro daugiau kaip 4 tūkstančiai jūrininkų, jūrų pėstininkų, jūrų aviacijos ir kitų karinio laivyno specialistų.
Lietuvos karinės jūrų pajėgos (KJP) antrą kartą Lietuvoje organizuos šių pratybų koordinacinę veiksmų jūroje konferenciją, kurią atidarys Lietuvos kariuomenės vadas generolas Valdemaras Rupšys, JAV 6-ojo laivyno vadas viceadmirolas Thomas E. Ishee, Karinių jūrų pajėgų vadas flotilės admirolas Giedrius Premeneckas.
Konferencija vyks birželio 5-6 d. vyks Klaipėdoje.
Savo mastu tai bus didžiausios kada nors vykusios pratybos Baltijos jūroje, jose dalyvaus apie 9000 karių ir kito personalo, daugiau kaip 50 laivų ir 45 orlaiviai iš 21 NATO šalies - Belgijos, Danijos, Estijos, Graikijos, Ispanijos, Italijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Norvegijos, Olandijos, Portugalijos, Prancūzijos, Rumunijos, Suomijos, Švedijos, Turkijos, Vokietijos.
Pratybas organizuoja JAV karinio laivyno vadavietė Europoje ir Afrikoje bei JAV 6-asis laivynas, valdymą ir vadovavimą pratyboms užtikrins NATO jūrų smogiamųjų ir paramos pajėgų štabas (angl. NATO Striking and Support Forces, STRIKFORNATO).
Pratybų metu bus vykdomos ir tobulinamos karo laivų manevravimo formuotės, laivų konvojavimo, paramos ugnimi, priešlėktuvinės gynybos, minų paieškos ir nukenksminimo, kovos su povandeniniais laivais, jūrų desanto išlaipinimo krante bei kitos karinės operacijos.
Pratybų aktyvių veiksmų jūroje fazėje, birželio 7-20 d., dalyvaus du KJP laivai - priešmininis laivas „Skalvis“ (M53) ir patrulinis laivas „Aukštaitis“ (P14). Mokymuose dalyvaus ir Baltijos šalių karinių laivų junginys BALTRON (angl. Baltic Naval Squadron), kuriam šiuo metu vadovauja Lietuvos KJP karininkas - kmdr. ltn. Karolis Lileikis. Lietuvos kariniai laivai pratybose BALTOPS dalyvauja kasmet nuo 1993 m.
Rašyti komentarą