Įtariama, kad tai lemia įtakingi konservatoriai iš Panevėžio. O Šiaulių miesto meras Artūras Visockas priduria, kad Panevėžys visada buvo konservatorių įtakos zonoje, todėl negražiais metodais kito miesto sąskaita jam ir norima padėti.
Viskas atvirkščiai
Seimo „vardanlietuvininkas" Domas Griškevičius iš Valstybinės mokesčių inspekcijos gavo patvirtinimą, kad nuo kitų metų yra suplanuotas inspekcijos pertvarkos planas ir naikinama Šiaulių apskrities mokesčių inspekcija - kaip juridinis asmuo ji prijungiama prie Panevėžio.
„Yra pateikiama ir lentelė, kiek vidutiniškai aptarnaujama žmonių, kiek dirba darbuotojų, yra išvesti vidurkiai. Vidutinis darbuotojas tuose pačiuose Šiauliuose dabar aptarnauja daugiau žmonių negu Panevėžyje. Bet yra prijungiama prie Panevėžio, nors Šiaulių apskritis yra ketvirta pagal dydį", - stebėjosi D.Griškevičius, todėl per Seime vykusią Vyriausybės valandą situaciją paprašė pakomentuoti Vyriausybės narių.
Premjerė neturi atsakymo
Premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė nenorinti komentuoti konkrečios schemos, kuri yra sudėliota: „Tą turbūt finansų ministrė geriau galėtų pakomentuoti, nes tikrai nereorganizuoju ministerijoms pavaldžių institucijų struktūrų.
Matyt, čia yra keletas dalykų, kurie yra gana svarbūs, nes kai vyksta tokie procesai... O jie vyksta dėl suprantamų priežasčių: ir dėl to, kad keičiasi demografija, ir dėl to, kad keičiasi ir pačių paslaugų pobūdis.
Per langelį jų teikiama vis mažiau ir mažiau, vis daugiau paslaugų yra elektroninių, vis daugiau patogaus serviso žmonėms, kuriems, tiesą sakant, turbūt net nėra labai didelio skirtumo, kur yra jų inspektoriai ar tie žmonės, kurie dirba su jų dokumentais.
Nes yra daug nuotolinio darbo, to nuotolinio darbo ir šiaip ir viešajame sektoriuje, ir privačiame yra nemažai po kovido.
Bet priimant tokius sprendimus (nesakau, kad čia yra tas atvejis, nes, kaip sakiau, nesiimu komentuoti, gal Gintarė gali labiau pakomentuoti) taip pat yra žiūrima, kokia yra institucijų struktūra.
Jūs puikiai žinote, kad kai vyksta kokie nors struktūriniai pertvarkymai - ar policijos, ar teismų, ar prokuratūros - tie dalykai tarpusavyje derinami, nes tai yra susiję dalykai.
Tai Mokesčių inspekcija ir „Sodra" yra irgi šiek tiek broliškos institucijos o gal net kada nors galės būti ir viena institucija, kai pasieksime tokį informacinių technologijų naudojimo lygį, kad tas bus nesunkiai padaroma.
Jūs klausiate konkrečiai dėl tos apskrities, kuri jums aktuali. Kodėl viskas į Panevėžį? Jeigu kas nors būtų iš Panevėžio, turbūt manęs klaustų, o kodėl ne? Toks, matyt, būtų mano bendras komentaras.
Bet, Gintare, gal tu galėtum pakomentuoti konkrečiai?" - į finansų ministrę Gintarę Skaistę kreipėsi I.Šimonytė.
VMI pati taip norėjo
Pasak finansų ministrės, premjerė bendrus principus atskleidė.
„Norint, kad iš esmės padaliniai aptarnautų panašų klientų skaičių ir turėtų panašų krūvį, ir yra vykdoma reforma. Mokesčių inspekcijos variantas remiasi jos atlikta analize, kad galima būtų nustatyti, jog tie krūviai būtų vienodesni.
Na, o klausimas, ar į vieną, ar į kitą apskritį keliauti, matyt, čia yra toks institucijos pasirinkimo klausimas, nes turbūt teisingo atsakymo nebūtų. Jeigu būtų keliamasi į Šiaulius, turbūt panevėžiečiai būtų nepatenkinti", - kalbėjo G.Skaistė.
Per daug sutapimų
Tačiau tai nenuramino parlamentaro Stasio Tumėno.
„Gerbiama premjere, nenuraminote šiauliečių, tai aš pratęsiu D.Griškevičiaus pradėtą pokalbį.
Ar ne per daug tokių sutapimų, kad nuo 2010 metų viskas iš Šiaulių išgujama į Panevėžį? 2010 metais muitinė iškeliavo į Panevėžį, geležinkelis praėjo pro Šiaulius, nors buvo vilties, kad eis per Šiaulius? Dabar „Sodra" aprūkusi stovi, „Sodra" iškeliavo į Panevėžį praktiškai, tai močiutės dėl pensijos turi važiuoti aiškintis į Panevėžį. Dabar pakibo muitinės problema.
Kur regioninė politika? Šiauliai ne sumažėjo, o didėja, 17 tūkst. gyventojų padidėjo... Buvo tokie gandai, kad atsirado įtakingų konservatorių, kurie rūpinasi Panevėžiu", - replikavo S.Tumėnas.
„Man atrodo, mano atsakymas buvo analogiškas, bet tik jūsų klausime turbūt buvo suponavimas apie konservatorių įtaka Panevėžyje. Nežinau, mano nuomone, jinai yra identiška Šiauliuose ir Panevėžyje", - atsakė G.Skaistė.
„Taip, jūsų minėti Seimo nariai yra teisūs dėl minėtų institucijų perkėlimo į Šiaulius. Tačiau ir į „Sodros", ir į Mokesčių inspekcijos atvejus reikia gana ramiai pažiūrėti, nes kalbama tik apie vadovybės perkėlimą. Paprasti darbuotojai kaip buvo, taip ir lieka, paslaugos „gyvai" bus ir toliau teikiamos. Vadovybė galėtų iš viso visai Lietuvai vadovauti iš Vilniaus.
Tiesa, pati žinutė vis tiek yra nemaloni, keista, kodėl iš Šiaulių vadovybė iškeliama į Panevėžį, o ne atvirkščiai. Ir dar net nepranešus nei man, nei miesto bendruomenei", - „Vakaro žinioms" akcentavo A.Visockas.
Tačiau jį labiausiai pykdo kitas dalykas, atnešiantis Šiauliams didelę žalą - nežinia kieno sprendimas „Rail Baltica" atšaką tiesti jau ne per Šiaulius, o per Panevėžį.
„Iš pradžių kaip tik buvo planuojama tiesti per Šiaulius. Tačiau akivaizdžiai vyko kažkieno pokalbiai už uždarų durų ir ta vėžė į Panevėžį nukeliavo. Keista.
Juk Šiauliai ir prasidėjo nuo geležinkelio, o pagrindinis perkrovos mazgas yra Radviliškyje. Nieko nereikėtų papildomai statyti, nes yra daugiau nei šimtmetį veikiantis dalykas. O dabar bus statomas dar vienas geležinkelis, bus išperkamos žemės, o tai brangiai kainuos", - stebėjosi A.Visockas.
Anot jo, tai puikiai iliustruoja, kokia pigi gali būti politika. Tiesa, A.Visockas šio fakto nesieja su bandymu jam, nesisteminiam politikui, atkeršyti už darbus, kurie Šiauliuose vykdomi nešokant pagal sisteminių partijų dūdelę. Mat sprendimas geležinkelį tiesti per Panevėžį priimtas dar tada, kai A.Visockas nebuvo meras.
„Tačiau kai aš jau buvau meru, buvo stumiamas Vietos savivaldos įstatymo pakeitimas. Iš esmės vieno žmogaus - tuometinio Seimo Teisės ir teisėtvarkos pirmininko Stasio Šedbaro. O tai vertinu kaip visišką kerštą man ir kitiems tiesiogiai išrinktiems nesisteminiams merams.
Vietoj bene geriausio įstatymo visoje Europoje dabar turime patį blogiausią. Įstatymas kardinaliai pakeistas motyvuojant, kad po pokyčių meras taps daug stipresnis, o iš tikro jis tapo pačia silpniausia grandimi, su kuria galima labai lengvai susidoroti.
Šiauliai pradėjo spausti Vyriausybę, kad darbai būtų vykdomi efektyviau, todėl, aišku, tai kai kam nepatiko. Todėl, kai klausiate apie VMI ar „Sodros" pavyzdžius, tai jie yra gana smulkūs ir labiau svarbūs tik psichologiškai, močiutėms nereikės važiuoti į Panevėžį. O kiti pavyzdžiai - daug rimtesni", - pabrėžė A.Visockas, pasak kurio, ir muitinę ketinta perkelti į Panevėžį.
Tai jis sieja su konservatoriais, mat Panevėžys paprastai yra jų įtakos zonoje.
„Aišku, reikia žiūrėti plačiau. Visų pirma, ar tie konservatoriai iš tikrųjų yra konservatoriai. Bent Šiaulių konservatorių aš niekada nelaikiau konservatoriais, nes jie nedirba pagal konservatyvią ideologiją. Jie dirba pagal „užgrobk valdžią" ideologiją. Matyt, ir Panevėžio konservatoriai dirba pagal tą ideologiją.
Faktas tas, kad konservatoriai negražiais būdais užgrobia valdžią, o po to nežino, ką su ja daryti", - reziumavo A.Visockas.
Rašyti komentarą