Tautiškumo šventė „Trimitatis“ skambėjo Nidoje

Gegužės 31 d. Neringoje įvyko kasmetinis liaudiškos muzikos festivalis „Trimitatis“, kuriame dalyvavo 56 kolektyvai. Tai daugiau nei 500 atlikėjų bei pedagogų. Pagrindinio koncerto „Kaip paukščiai žuvims giedojo“ programoje skambėjo dalis Lietuvos šimtmečio dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ kūrinių ir festivaliui parinkti Mažosios Lietuvos kūriniai.

„Šis festivalis - tai tarsi iš mažo upelio į plačius vandenis išsiliejusi upė. 2001 m. Žemaitijos ir Klaipėdos krašto tautinių instrumentų ansamblius ir orkestrus subūręs renginys išaugo į respublikinį, kuriame dalyvauja kolektyvai jau iš visos Lietuvos. XXIII Nidoje skambėjusiame festivalyje „Trimitatis“ kiekvienas jo dalyvis liudijo, ką gali minties ir tikslų vienovė.

Glaudžioje bendrystėje koncerto dalyviai sukūrė nuostabią šventę. Didžiausia padėka renginio organizatoriams – Neringos meno mokyklos direktoriui Norbertui Airošiui, pedagogams, o ypatinga padėka pagrindinei festivalio koordinatorei Ievai Pumputytei-Macevičei.

Matydamas festivalio dalyvių šypsenas ir girdėdamas jų nuoširdų muzikavimą tiki, kad tautiškumo dvasia Lietuvoje yra ir bus“, – kalbėjo tautinės muzikos asociacijos „Trimitatis“ prezidentė Algytė Merkelienė.

Vienas žymiausių Lietuvos filosofų Antanas Maceina teigė, kad tradicija niekad nėra atgyventa, kadangi ji yra tautos kūrybiškumo išraiška, kuri nejaučiamai kyla, nejaučiamai esti perkuriama, todėl kiekvieną kartą aktuali ir gyvastinga.

„Šiandien didžiuojamės, kad „Trimitatis“ yra ne tik gyvastingas, bet ir stiprina mūsų valstybės pamatus. „Trimitatis“ – ypatingas mūsų krašto perlas, jungiantis kartas, mūsų visų kūrybiškumo išraiška. Saugokime ir puoselėkime šią tradiciją dar šimtus metų”, – pažymėjo Neringos meno mokyklos direktorius N. Airošius.

Neringos savivaldybės vicemero Narūno Lendraičio teigimu, festivalis „Trimitatis“ ne tik puoselėja tautinę kultūrą, bet ir skatina bendruomeniškumą ir bendradarbiavimą tarp skirtingų regionų ir kartų. Tai ypatinga proga švęsti mūsų krašto tautinės muzikos įvairovę ir turtingumą.

Festivalio dalyviai: Žemaitijos ir Klaipėdos krašto kolektyvai, Neringos jaunimas, šokantis ir muzikuojantis tautiniais instrumentais, suaugusiųjų šokių kolektyvas, folkloro kolektyvai, vokalinės grupės. Taip pat tautinių instrumentų orkestras „Trimitatis“, Kalvarijos meno mokyklos skudučių ansamblis, Panevėžio rajono muzikos mokyklos tautinių instrumentų orkestras, Anykščių kultūros centro tradicinių kanklių ansamblis „Laumakė“. Koncertas vyko Nidos Švč. Mergelės Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčios amfiteatre.

kad
Festivalio organizatorių nuotr. Pagrindinio koncerto programoje taip pat skambėjo dalis Lietuvos šimtmečio dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ kūrinių

Visą vasarą Preiloje vyks instaliacija „Daikteliavimas“

Birželio 14 d. 18 val. bus pristatyta visą vasarą Preiloje veiksianti Ievos Kotrynos Ski ir Ignės Narbutaitės instaliacija „Daikteliavimas“.

Projektas gimė iš Ievos Kotrynos Ski bei Ignės Narbutaitės asmeninio ryšio su Preila ir buvo inicijuotas jų rezidencijos Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje metu 2022 metais (stipendiją suteikė Neringos savivaldybė).

Pirminis (darbinis) instaliacijos pavadinimas – „Preilos projektas“, kuris gilinasi į paslaptingas dingusio lobio paieškas Kuršių mariose ir nerūpestingą poilsiautojų būseną Kuršių nerijos realijų atžvilgiu.

1998 m. Richardas Pytchas drauge su Vokietijos televizija NDR atvyko į Preilą ieškoti dingusio lobio, kuris 1944 m. buvo paslėptas žuvų saugyklose prie marių. Nežinomas paslėptų dėžių turinys žadino visuomenės vaizduotę, sykiu primindamas apie niūrius to laikmečio, kai dėžės buvo užkastos, įvykius.

Ieva Kotryna Ski ir Ignė Narbutaitė žaidžia su šiuolaikinės legendos reiškiniu ir svajotojo būsena, kai menkiausias įvykis tampa kibirkštimi vaizduotei.

Instaliacijos pavadinimas „Daikteliavimas“ pasiskolintas iš seniai vaikystėje skaitytos Astridos Lindgren knygos „Pepė Ilgakojinė“ ir nurodo į visokių niekučių ieškojimą vaikštinėjant paplūdimiu. Menininkės kviečia leistis į trūkstamų istorijos fragmentų paieškas ir kurti savo pasakojimą pasitelkiant videodarbą, kuris bus matomas Preilos bendruomenės namų lange, ir miestelyje iškabintus tekstus.

Po pristatymo Preiloje projektas įgaus savo galutinę formą ir kitą vasarą bus eksponuojamas Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerijoje Juodkrantėje.

Videoinstaliacija veiks Preilos bendruomenės namuose, Preilos g. 27. Darbo laikas: pirmadieniais–sekmadieniais, 16–1 val. Tekstai: įvairios vietos Preiloje.

Vyks renginiai jūrų žygiui į Lietuvą atminti

Birželio 8 d., šeštadienį, vyks renginiai, skirti jūrų žygiui Londonas-Juodkrantė (1863 03 22-1863 06 11) atminti.

7.00-12.30 val. jaunųjų šaulių žygis Klaipėda-Juodkrantė (kviečiami prisijungti jaunieji ir kiti šauliai).

13.00–13.40 val. iškilminga rikiuotė Juodkrantės prieplaukos aikštėje, Neringos šeimininkų ir svečių kalbos ir sveikinimai.

Atminimo ženklo atidengimo iškilmės.

13.40-14.10 val. karinių jūrų pajėgų orkestro koncertas.

14.10-15.00 šauliška košė, kariuomenės ir visuomenės sambario laikas.

asdf

 

Informacija apie vyksiančias pratybas

Birželio 8-21 dienomis, liepos 6-19 dienomis bei rugsėjo 7-20 dienomis Lietuvos kariuomenė vykdys pratybas Juodkrantės ir Nidos pajūrio ruožuose. Pratybų metu bus naudojami garsiniai imitaciniai šoviniai bei dūminė uždanga.

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder