Tarptautinio orkestrų festivalio uždarymas Klaipėdoje: neregėtas žmonių skaičius Danės skvere

Rugsėjo 7 dienos popietę prasidėjusi antra ir pagrindinė Tarptautinio orkestrų festivalio dalis, sulaukė didelės sėkmės. Rinkosi ne tik vietiniai iš įvairių Klaipėdos kampelių, bet daugėjo ir turistų.

4 orkestrų muzikinės kovos skirtingose upės pusėse

Ilgai laukti neprireikė, kelios minutės po 15 valandos bene visas Klaipėdos miesto Senamiestis nuskambėjo įvairia orkestrų atliekama muzika. Susidomėjusieji niūniuodami ir trepsėdami artėjo link vienos ar kitos Danės upės pakrantės, sekdami didėjantį orkestrų muzikos garsą.

Muzikinėse kovose varžėsi dvi orkestrų poros, o Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės orkestras pasidalino savo repertuaru su klausytojais bei žiūrovais įpusėjus šioms draugiškoms varžytuvėms.

„Iš tikrųjų labai šiltai priėmė, organizavimas, kaip pirmam kartui ganėtinai nustebino, ir šiaip, kai ryte grojome Senajame turguje, žiūrovų gausa taip pat buvo ganėtinai nemaža“, – su šypsena dalinosi Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės orkestro vadovas Linas Senkus.

Pirmieji skirtinguose Danės upės krantuose varžėsi meno vadovo ir vyriausiojo dirigento vadovaujamas Palangos orkestras prieš dirigento kapitono Remigijaus Termi

no Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orkestro kauniškių komandą. Iš karto po varžytuvių renginio vedėjai, kurie ir teisėjai, nusprendė, jog išrinkti vieno laimėtojo nesugebėtų, todėl kovos pavirto į draugišką koncertą.

LŠS Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės orkestro vadovas Linas Senkus žavėjosi visų orkestrų muzika, tačiau labiausiai išskyrė savojo krašto muzikantus.

„Mes tai tik už žemaičius. <...> Muzikos įvairovė nuo džiazo iki klasikos, filmų muzika ir <...> orkestrai profesionalūs.“

Antrieji ir paskutinieji pasirodė Latvijos Karinių jūrų pajėgų orkestras, kurį dirigavo Andris Rasmanis bei Klaipėdos džiazo orkestras, kuriam vadovauja Kęstutis Sova. Tokiu pat principu laimėtojomis tapo abi komandos. 

Žmonės dalinosi įžvalgomis, kad „visi keturi orkestrai turėjo skirtingą ir savitą stilių, tačiau grojo apylygiai.“

Nors festivalio žiūrovai bei klausytojai ir teigė, kad favoritų neturi, kad visi orkestrai skambėjo šauniai, būdavo, kad kurį nors vis tik išskirdavo.

„Man atrodo, kad čia visi geri orkestrai, bet patiko Latvij

os ir Klaipėdos džiazo orkestrai“, – pasidalino nuomone 66-erių Vytautas. 

Tačiau jis mano, jog šio renginio esmė „kad žmonės ateitų, pasiklausytų neprimityvios muzikos, bet geros muzikos.“

Nepaisant visko, ne vienas asmuo pabrėžė, jog šiemet vyravo labai nedaug reklamos. O 35-erių Seilemas, turistas iš Škotijos, nesuprato, kas buvo renginio vedėjai, „nesupratau, kad jie yra renginio vedėjai ar teisėjai. 

Mačiau ir daug turistų čia, todėl būtų gerai, jei jie turėtų kokį komentatorių, vertėją, kad žinotumėme, ką šneka. Nors šiaip festivalis nuostabus, miela muzika, tik gaila, kad niekas nešoka.“ Labiausiai Seilemui patiko Lindy Hop‘o muzika.

Upėje laivu plaukiojantys renginio vedėjai, jie ir teisėjai

Šį kartą festivalio meno vadovas, vyriausiasis dirigentas Egidijus Miknius kartu su aktore bei dainininke Aiste Lasyte vedė renginį Danės upės viduryje, plaukdami laivu. 

Kad atmosfera buvo nepakartojama, tai patvirtino patys E. Miknius, kuris nenustodavo ploti orkestrams, o A. Lasytė net užlipdavo ant laivo stalo ir pradėdavo šokti.

„Tikrai nepasigailėjau, iš tikrųjų prieš važiuojant neturėjau nusipiešus to paveikslo, kaip viskas atrodys. <...> Labai graži idėja – orkestrai per du krantus, o mes buvome to jungiamoji grandis.

Festivalio uždarymas ir neapsakomos emocijos

Nuo 18 valandos šimtai žmonių susirinko Danės parke, kur dirigentai kartu su orkestrais atliko 8 kūrinius. Žmonės buvo tokie sužavėti, kad net išsireikalavo ne vienos dainos pakartojimo, rėkdami „PAKARTOT, PAKARTOT!“.

Tas pats pasikartojo ir po solistės Aistės Lasy

tės su dirigentu Egidijumi Mikniumi atliekamo kūrinio „kariškas vaizdelis”, prie kurio prisidėjo ir 3 kariniai orkestrai.

Atviraudama aktorė ir dainininkė A. Lasytė pasakojo, kaip maloniai nustebo tokiu žmonių skaičiumi, jų buvo užfiksuota bent pusė tūkstančio.

„Apskritai pučiamieji nėra populiarioji muzika, bet kaip matėme, žmonių tikrai susirinko, žiūrovų buvo ir pačiai buvo labai malonu būti viso to dalimi. Jeigu kitais metais tiktai kažkas pakvies, atplauksiu upe kad ir šuniuku.“

Atvirkščiai nei A. Lasytė, festivalio meno vadovas, Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų orkestro vadovas ir vyriausiasis dirigentas Egidijus Miknius visada jaudinasi nemažai.

„Emocijos dabar labai keistos, aš labai jaudinuosi visada prieš diriguojant ar organizuojant, prieš tai man būna bemiegė naktis, diena tokia, kad negaliu nieko valgyti. 

Prieš šitą festivalį, kadangi Kultūros centras Žvejų rūmai dirbo tikrai fantastiškai, jaučiausi ramus, oras nusimatė puikus, kaip ir buvo, ir tas visas pranoko lūkesčius. 

Aš tikėjausi, kad bus žmonių, bet kad tiek daug, tikrai ne, kad taip viskas sklandžiai, įvyko perfect, be jokių nesklandumų, šią akimirką esu labai laimingas žmogus.“

Paklaustas, kaip E. Miknius tvarkosi su jauduliu, 

pasakoja, kad tai nėra įmanoma iki renginio pradžios.

„Moterys žino, ką reiškia būti nėščiai, vyrai – mes to neturime, bet tu tiesiog turi išnešioti tą ir pats baisumas būna prieš pabaigą, nes tu nežinai, kaip bus, įsivaizduoji vienaip, o gal bus kitaip. 

Tiesiog leidžiu viskam vykti kaip yra, tas jaudulys dingsta tada, kai viskas prasideda. 

Taip, kaip irgi, prieš koncertą eiti diriguoti, aš labai jaudinuosi, bet, kai tik nuskamba pirmi garsai, viskas baigiasi, tai čia kaip vyksmas prasidėjo, dirbti vis tiek reikia.“

Tarptautinis orkestro festivalis 2025 metais – ko tikėtis?

Apie kitų metų planus užsimena ir Žvejų rūmų direktoriaus pavaduotoja Kultūrinėje veikloje Emilija Medutė. 

Emilija Medutė. VE.lt nuotr.

Ji tiki, kad festivalis, sulaukęs tokio dėmesio ir sėkmės tikrai įvyks 2025-aisiais, „manau, kad festivalis bus ir kitais metais, jis tęstinis, bet bus kitoks, gal ne tarp dviejų krantų, dar turės kažkokį savitumą, išskirtinumą. <...> Galbūt muzika bus ant vandens, galbūt visi orkestrai bus vandenyje, turime laiko iki kitų metų.“

Šiais metais festivalio meno vadovas E. Miknius buvo atsakingas už programą, kitiems metams taip pat jau turi idėjų:

„Tai tegu lieka paslaptimi, bet aš vieną užuominą pasakysiu, kad tai vadinasi „Tarptautinis orkestrų festivalis“, orkestrų yra įvairių, tai čia yra užuomina, kokie jie bus, tai palaukime kitų metų, jeigu Dievas duos sveikatos, o meras – pinigų.“

„Facebook“ socialinėje erdvėje buvo paskelbtas Tarptautinio orkestrų festivalio įvykis, kuriame apie galimą dalyvavimą pranešė 501 asmuo. 

Klaipėdos savivaldybė skyrė 25 tūkstančius Kultūros centrui „Žvejų rūmai“ Tarptautiniam orkestrų festivaliui organizuoti.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder