„Per žiemą išsiilgtos naujojo sezono daržovės kasmet tampa tikru hitu. Kuo įvairesnių daržovių, vaisių siūlome visais metų laikais, tačiau kai kurios šviežios gėrybės ir jų patrauklumas ypač priklauso nuo sezono. Pavyzdžiui, naujo derliaus kopūstų tiek skonis, tiek tekstūra skiriasi nuo pernykščių, todėl stengiamės jų savo pirkėjams pristatyti kuo anksčiau. Be kopūstų, iš jau pasirodžiusio pavasarinio derliaus pirkėjų mylimiausi yra šviežių ridikėlių ryšulėliai, morkų ryšulėliai, braškės, įvairių rūšių salotos vazonėliuose, taip pat žalumynai, tokie kaip svogūnų laiškai ir krapai“, – pasakoja V. Budrienė.
Atsižvelgiant į šviežių gėrybių sezoniškumą, pasak V. Budrienės, galima ne tik visai paprastai paįvairinti savo racioną, bet ir taip atnešti daugiausiai naudos tiek organizmui, tiek piniginei. Sezoninės daržovės pasižymi ne tik šviežumu, bet ir patraukliomis kainomis.
„Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė šį mėnesį rekomenduoja 5 gėrybes, kurios kovą bus skanios, naudingos ir nebrangios. Tuo tarpu tinklo kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė dalijasi originaliais receptais, kaip lengvai iš jų pasiruošti dar neragautų patiekalų.
Ridikėliai. Traškūs ir ryškiaspalviai ridikėliai – pavasario simbolis. Jie yra ne tik viena skaniausių, ryškiausio skonio daržovių, bet ir viena vertingiausių pagal maistines medžiagas. Juose gausu vitaminų C, A ir B grupės vitaminų. Be to, yra fosforo, kalcio, geležies, cinko ir mangano. Dažniausiai jie tampa gardžių salotų akcentu, bet ridikėlius verta valgyti ne tik žalius. Pavyzdžiui, kepti ridikėliai nustebins skoniu – jis bus ne toks aitrus, labai malonus. Vartoti verta ir lapus: jaunus skanu valgyti žalius, dėti į salotas, gaminti iš jų „pesto“, pasakoja J. Sabaitienė.
Išbandykite: ridikėlių ir avokado skrebučius. Reikės: 1 avokado, 2 riekelių duonos su sėklomis ir grūdai, 3 ridikėlių, citrinos sulčių, alyvuogių aliejaus.
„Paprasčiau nei paprasta, o ridikėliai bemat suteiks naujų skonių įprastiniam skrebučiui. Paskrudinkite duoną iki norimo laipsnio. Per tą laiką supjaustykite ridikėlius griežinėliais, sutrinkite avokadą šakute. Ant skrebučio užtepkite avokadų tyrės, ant viršaus uždėkite ridikėlių ir pagardinkite citrinos sultimis, alyvuogių aliejumi, druska ir pipirais“, – idėją siūlo kulinarijos technologė.
Žiediniai kopūstai. Ar balti, ar violetiniai – kalafiorai yra be galo universalūs virtuvėje. Labai skaniai be vargo galima parūpinti organizmui vitamino C: žiedinius kopūstus valgyti žalius, dažant į jogurtinį padažą su prieskoniais, gaminti iš jų traškias salotas. Jie labai tinka sriuboms, troškiniams, ypač gardu juos pakepti orkaitėje ar grilyje. Visa iškepta žiedinio kopūsto galva arba ji supjaustyta „kepsniais“ bus nesunkiai pagaminamas ir be galo skanus vegetariškas pagrindinis patiekalas.
Išbandykite: visą orkaitėje keptą žiedinį kopūstą. Reikės: 1 nuplauto ir nusausinto kalafioro, 75 g minkšto sviesto, 2 smulkintų česnako skiltelių, 1 šaukštelio druskos, 1 šaukštelio paprikų miltelių, 2 šaukštų tarkuoto kietojo sūrio, šviežių svogūnų laiškų.
„Aštriu peiliu nupjaukite žiedinio kopūsto stiebo apačią ir dėkite į orkaitėje įkaitintą keptuvę ar skardą. Dubenėlyje sumaišykite suminkštintą sviestą, česnaką, druską ir paprikos miltelius. Žiedinio kopūsto galvos viršų ir šonus įtrinkite šiuo mišinius. Laisvai uždenkite folija ir kepkite 40-50 minučių 200 laipsnių temperatūroje. Tuomet sumažinkite iki 190 laipsnių, kopūstą apšlakstykite skardoje esančiu sviestu, pabarstykite sūriu, svogūnų laiškais ir atidengę kepkite dar apie 15 minučių, kol gražiai apskrus“, – receptu dalijasi G. Urbonavičiūtė.
Šilauogės. Jos – vienos populiariausių uogų Lietuvoje ištisus metus. Didelis šilauogių pliusas yra tai, kad jų šviežių parduotuvėse galima įsigyti visais sezonais. Tad kol lietuviškų uogų derliaus dar teks gerokai palūkėti, vienomis sveikiausių uogų tituluojamos šilauogės bus puikus variantas norint organizmui suteikti visą puokštę įvairiausių vitaminų ir naudingų medžiagų. Jos skanu vienos, pusryčių košėje ar sveikame kokteilyje, salotose, taip pat labai gardus ingredientas desertuose. Be to, jų skonis puikiai dera ir su pikantiškais patiekalais, netgi su mėsa ir žuvimi – pavyzdžiui, paruošus paprastą padažą su šilauogėmis ir balzaminiu actu.
Išbandykite: lengvus šilauogių keksiukus. Reikės: 100 g sviesto, 140 g cukraus pudros, 2 kiaušinių, 140 g natūralaus jogurto, 1 šaukštelio vanilės ekstrakto, 2 šaukštų pieno, 250 g miltų, 2 šaukštelių kepimo miltelių, 1 šaukštelio kepimo sodos, 125 g šilauogių.
„Sviestą ir cukrų išsukite iki purumo. Sudėkite kiaušinius ir plakite 1 min., tada įmaišykite jogurtą, vanilės ekstraktą ir pieną. Dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius ir sodą su ¼ šaukštelio druskos, tada suberkite juos į drėgnus ingredientus ir išmaišykite. Sudėkite uogas ir padalykite masę į keksiukų formeles. 5 min. kepkite 200 laipsnių temperatūroje, tuomet sumažinkite iki 180 ir kepkite dar 15-18 minučių, kol keksiukai pakils ir taps auksiniai“, – pasakoja G. Urbonavičiūtė.
Kaliaropės. Ieškantiems įvairovės savo kasdieniame daržovių asortimente, verta dažniau rinktis šią kiek primirštą daržovę. Kaliaropės, pasak daržovių žinovės, labai vertinamos dėl vitamino C kiekio ir mažo kaloringumo, o kulinarine prasme – dėl savo traškumo ir malonaus, švelnaus skonio. Populiariausia iš jų tiesiog paruošti gaivias sveikas salotas, jose kaliaropes derinti su obuoliais, morkomis, riešutais. Bet jos puikiai tiks ir sriuboms, maltinukams, trintai košei prie mėsos ar žuvies patiekalų, taip pat labai skanu jas įdaryti ir kepti orkaitėje.
Išbandykite: bavarietišką kaliaropių sriubą . Reikės: 1 kaliaropės, ½ mažo šviežio kopūsto galvos, 1-2 šviežių morkų, 1 raudonosios paprikos, 1 žaliosios paprikos, 1-2 puodelių sultinio, 100 g šparaginių pupelių, druskos, pipirų, paprikos miltelių, grietinės, petražolių.
„Tokie receptai patys lengviausi, nes reikia tiesiog viską sudėti į puodą ir pamiršti. Visas daržoves susmulkinkite (supjaustykite šiaudeliais arba sutarkuokite). Sudėkite į puodą, užpilkite sultiniu, kad apsemtų, ir virkite ant vidutinės ugnies apie 20 minučių, Pagardinkite paprikos milteliais, druska ir juodaisiais pipirais. Patiekite su šaukštu grietinės ir petražolėmis“, – siūlo G. Urbonavičiūtė.
Kriaušės. Obuolių ir kriaušių galima rasti kone kiekvienuose namuose, ir ne be reikalo jie tokie mylimi. Geros kainos vaisiai yra ne tik gaivus užkandis – jie tampa nepamainomais ingredientais įvairiausiems kulinariniams šedevrams. Saldžios kriaušės būna pyragų žvaigždės, keptos labai dera su mėsos, paukštienos patiekalais, ypač tinka sūrių lėkštėje ar tiesiog kaip sveikas greitas užkandis tarp valgymų.
Išbandykite: kriaušių duoną. Reikės: 4 kriaušių, 3 kiaušinių, 1 puodelio cukraus, ¾ puodelio aliejaus, 1 šaukštelio vanilės ekstrakto, 3 puodelių miltų, 2 šaukštelių kepimo miltelių, 2 šaukštelių cinamono, 1 šaukštelio kepimo sodos, 1 šaukštelio druskos, 1 šaukštelio citrinos sulčių, 1 puodelio smulkintų graikinių riešutų.
„Kriaušes nulupkite ir supjaustykite gabalėliais, sumaišykite su citrinos sultimis. Dubenyje sumaišykite kiaušinius, cukrų, aliejų ir vanilę. Kitame dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius, cinamoną, sodą ir druską, tuomet įmaišykite į kiaušinius. Sudėkite kriaušes, riešutus ir tešlą sudėkite į riebalais ištepą formą. Kepkite 175 laipsnių temperatūroje 55-60 minučių“, – pasakoja G. Urbonavičiūtė.
Rašyti komentarą