Naujajame Klaipėdos  baseine - pakeliamas dugnas ir nardymo šachta

Naujajame Klaipėdos baseine - pakeliamas dugnas ir nardymo šachta

Diena, kuomet klaipėdiečiai galės džiaugtis nauju moderniu baseinu – pirmuoju 50 m baseinu šiame mieste – sparčiai artėja. [CITATA] Klaipėdos savivaldybės įvykdyto konkurso parengti naujojo baseino projektą nugalėtojai, Lietuvos architektų biuras „Cloud architektai“ ir Nyderlandų kompanija „Slangen + Koenis architects“, šiuo metu pluša rengdami galutinį techninį projektą. Jį parengti ir suderinti tikimasi per šiuos metus, tuomet paaiškės ir projekto rangovas.

Projektavimo paslaugų sutartį Klaipėdos savivaldybė ir projektuotojai pasirašė 2014 m. gegužės mėnesį. Nors numatyta sutarties vykdymo trukmė – 12 mėnesių, tikimasi, kad projektavimą pavyks užbaigti iki 2014 m. pabaigos. Naujajame baseine bus įgyvendinta ypatingų, Lietuvoje dar neįprastų sprendimų: sumontuotas kilnojamas dugnas, įrengta 8 m gylio nardymo šachta.

Baseino architektai: funkcionalumas – svarbiausias tikslas

„Cloud architektai“ architektų biuro architektė Jovilė Porvaneckaitė teigia, kad projektuojant baseiną ypatingas dėmesys skiriamas funkcionalumui, siekiama, kad baseiną treniruotėms būtų patogu naudoti tiek sportininkams, tiek paprastiems klaipėdiečiams ir miesto svečiams. Tam pasitelkiamos modernios technologijos.

„Pakeliamo dugno, kuris leis reguliuoti baseino gylį nuo 5 iki 1 m ir dar mažiau, bei atitvarinių sienučių pagalba baseine vienu metu bus galima treniruotis 25 m ir 50 m atkarpose, mokyti vaikus plaukti bei atlikti dar daug kitų naudingų sveikatos bei fizinio pasirengimo programų. Baseinu vienu metu galės naudotis skirtingos grupės žmonių – vaikai, besilaukiančios moterys, senjorai, profesionalūs plaukikai“, – sako J. Porvaneckaitė.

Naujasis 50 m ilgio baseinas atitiks Tarptautinės plaukimo federacijos (FINA) reikalavimus, jame galės vykti tarptautinės varžybos. Baseine bus 10 takelių.

„Baseino išplanavimas bus itin racionalus bei patogus komplekso lankytojams. Siekėme, jog jie turėtų kuo mažiau judėti, kad pasiektų reikalingus taškus, kad kiekviename žingsnyje atsivertų kuo įspūdingesni vaizdai  į baseino erdvę.  Mūsų nuomone, pastatas pirmiausia turi būti sukurtas žmogui, todėl baseino interjerą projektavome naudodami natūralių spalvų paletę, medžio elementus. Nesivaikėme madingų, bet greitai pabostančių elementų“, – teigia J. Porvaneckaitė.

Kurdami pirminį baseino projektą, su kuriuo dalyvavo konkurse, „Cloud architektai“  didelį dėmesį skyrė pastato aplinkai, siekė sukurti kaip įmanoma daugiau žalios erdvės Klaipėdos gyventojams. J. Porvaneckaitės teigimu, pirminiame projekte numatant pastato vietą sklype stengtasi jį kiek įmanoma labiau pritraukti prie Dubysos gatvės, kad prieš pastatą susidarytų jauki ir erdvi aikštė, kurioje komplekso lankytojai galėtų susitikti ir leisti laiką.

„Sąmoningai nutarėme, kad pastato išorė pasižymės minimalizmu bei nebus perkrauta detalėmis. Fasadų koncepciją įkvėpė vietos architektūra bei uostui būdingi elementai. Siekdami ,kad mūsų fasadų idėja atspindėtų vietinės architektūros identitetą, detaliai nagrinėjome miesto pastatų charakteristiką. Architektūroje siekiame naudoti ilgaamžes, patvarias medžiagas. Dėl šios priežasties pastato fasadams parinkome vertikalių plieninių panelių sistemą, kuri pabrėžia miesto tvirtumą“, – teigia architektė.

Olandų kompanija „Slangen + Koenis architects“, su kuria dirba „Cloud architektai“, turi 30 metų baseinų projektavimo patirtį, yra suprojektavusi nacionalinį plaukimo centrą Olandijoje. Pasak J. Porvaneckaitės, abiejų kompanijų indėlis į projektą yra vienodas, jos šiam projektui sutelkė žinias, patirtį ir tai, ką kiekviena iš jų gali pasiūlyti geriausiai.

Klaipėdos savivaldybė: projekto rengimas vyksta sklandžiai

Iš viso konkurse rengti Klaipėdos baseino techninį projektą dalyvavo penki dalyviai, o kvalifikacinius reikalavimus atitiko trys. Dalyvių pateiktus pasiūlymus vertino ekspertų komisija, į kurios sudėtį buvo įtraukti Klaipėdos savivaldybės administracijos specialistai bei išorės ekspertai. Vertinant pasiūlymus atsižvelgta į baseino kainą, numatomą suvartoti metinės energijos kiekį ir siūlomus funkcinius-inžinerinius bei architektūrinius sprendimus.

„Savivaldybė kėlė uždavinį, kad ekonomiškai baseinas netaptų našta Klaipėdos miestui. Todėl atrenkant baseino projektuotoją labai svarbu buvo būsimo pastato eksploatacijos sąnaudos. Norėta, kad jos būtų kiek įmanoma mažesnės. Taip pat labai svarbu buvo, kad baseine galėtų vykti aukščiausio lygio tarptautinės varžybos“, – pažymi Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė.

„Slangen + Koenis architects“ ir „Cloud architektai“ savo projekte pasiūlė ne vieną energiją taupantį sprendimą: jie pasiūlė dalį reikiamos elektros energijos gaminti saulės kolektorių pagalbą, surinkti lietaus vandenį ir jį panaudoti tualetuose. Projekte langų numatyta tik tiek, kad pakaktų apžvalgai ir šviesai į pastatą patekti.

Pasak Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Alinos Velykienės, projektavimo darbai vyksta pakankamai sklandžiai. Bendraujama ne tik su „Cloud architektais“ – ir patys baseiną projektuojantys olandai dažnai atvyksta į Lietuvą, pristato savo pasiūlymus. Siūlymus viešų diskusijų metu vertina atitinkamų sričių specialistai.

„Viena jau priimta naujovė – tai, kad baseine bus įrengta 8 m pločio ir 8 m gylio nardymo šachta. Ja galės naudotis narai, karinių jūrų pajėgų specialistai, taip pat miestiečiai, norintys išmokti nardyti“, - sako A. Velykienė.  

Lygiagrečiai techniniam projektui yra rengiamos ir rangos pirkimo sąlygos. Planuojama, kad jos bus parengtos rudenį, tuomet bus skelbiamas viešasis pirkimas dėl baseino statybos.

Pasak J. Simonavičiūtės, baseino statybos kaina neturėtų viršyti 40 mln. Lt. Ji pažymi, kad kol kas nėra aiški tiksli suma, kuri bus skirta iš ES struktūrinių fondų, tačiau vertinama, kad ji nebus mažesnė nei 20 mln. Lt.

“Daugelis skaičių, susijusių su objekto finansavimu, turėtų paaiškėti, kai bus parinktas objekto rangovas ir bus žinoma tikslesnė statybos kaina. Galutinis techninis projektas nuo konkursui pateikto ir laimėjusio pasiūlymo iš esmės skirtis neturėtų, nebent atsirastų papildomi kokybiniai pasiūlymai iš projektuotojų pusės, kuriems pritartų Klaipėdos miesto savivaldybė, arba, pačios savivaldybės, kaip užsakovo, iniciatyva būtų išplėstos projektavimo apimtys siekiant padidinti objekto patrauklumą ar funkcionalumą“, – teigia J. Simonavičiūtė.

Pačios baseino statybos užtrukti, prognozuoja architektai, turėtų apie 18 mėnesių. Klaipėdos savivaldybė tikisi, kad statybų darbai bus baigti jau 2016 m.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder