Mažėjančios išmokos gausina nėščiųjų gretas

Mažėjančios išmokos gausina nėščiųjų gretas

Nuo liepos 1 dienos mažėsiančios motinystės išmokos paskatino tėvus šokti į nuvažiuojantį traukinį - ginekologai pastaraisiais mėnesiais pastebi nėščiųjų bumą. Tiesa, daugelis būsimųjų tėvų, šeimos pagausėjimu susirūpinę tik praėjusių metų pabaigoje, gali ir nespėti pasinaudoti senąja palankesne tvarka.

Internetiniuose portaluose ar draugiškų pokalbių metu neretai atžalos besilaukiantys tėveliai džiūgauja, kad dar suspės pagimdyti kūdikį iki to laiko, kai bus sumažintos motinystės išmokos. Kiti net prasitaria, kad būtų dar neskubėję susilaukti palikuonių, bet mažėsiančios išmokos privertė suskubti. Panašu, kad artimiausiu metu nemažai šeimų augins pametinukus - dėl to iš dalies galima dėkoti ir besikeičiančiai motinystės išmokų mokėjimo tvarkai.

Tačiau "Sodros" atstovai akcentuoja, kad norint gauti išmokas pagal senąją tvarką, neužtenka pagimdyti iki liepos 1-osios. Ši tvarka galios asmenims, kuriems vaiko priežiūros atostogos bus suteiktos iki 2011 m. birželio 30 d. Žinia, vaiko priežiūros atostogos suteikiamos ne tuomet, kai gimsta vaikas, o pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, kurias sudaro septyniasdešimt kalendorinių dienų iki gimdymo ir penkiasdešimt šešios kalendorinės dienos po gimdymo (komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų - septyniasdešimt kalendorinių dienų). Tad preliminariai skaičiuojant, senoji tvarka galios tiems tėvams, kurių vaikai gims iki gegužės pradžios.

Lemia išskaičiavimas ar tamsa?

"Nors mano dukrai dar tik metukai, teko ryžtis ir dabar jau laukiuosi antrojo. Nėra lengva, bet ką daryti - reikėjo skubėti, kol dar išmokos padorios", - internete atvirauja viena mamytė.

Kita jai pritaria, esą Triušio metais nemaža dalis vaikų gims ne iš meilės, o iš išskaičiavimo.

Moterys, kurioms nepavyko "įvykdyti plano" ir pastoti kone savaičių tikslumu, atvirauja, kad šiam žingsniui, ko gero, ilgai nebesiryš, mat nuo liepos mažėjančios motinystės išmokos esą nuteikia pesimistiškai.

"Nuo spalio išties stebime nėščiųjų pagausėjimą. Nežinau, gal tai lemia tamsūs vakarai, kad žmones labiau traukia meilė, bet paskutiniai praėjusių metų mėnesiai buvo labai vaisingi mūsų įstaigos pacientėms", - džiaugėsi Jūrininkų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiojo gydytojo pavaduotoja medicinai Vida Butkienė.

Pasak jos, bendras skaičius, kiek 2010 m. moterų buvo įrašyta į nėščiųjų įskaitą, nuo užpernai labai nesiskiria. 2009-aisiais Jūrininkų pirminės sveikatos priežiūros centre į nėščiųjų įskaitą įrašytos 396 moterys, o pernai - 400 moterų. Tačiau įdomu tai, kad net 100 moterų pernai nėščiųjų įskaitoje atsidūrė paskutiniaisiais praėjusių metų mėnesiais.


"Jau ir mes su kolegėmis metų pabaigoje stebėjomės, kad tiek nėščiųjų užderėjo. Sunku spręsti, ar tokį besilaukiančiųjų pagausėjimą lėmė tai, kad nuo liepos 1-osios mažės motinystės išmokos. Juk gyvybės užmezgimas - ne koks nors užsakomasis reisas. Kitą kartą kuo labiau nori, tuo labiau niekas neišeina. Gal tiesiog žmonės taip viskuo nusivylė, kad juos gelbsti tik meilė", - samprotavo akušerė-ginekologė V. Butkienė.

Tuo metu Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyriausiojo gydytojo pavaduotojas medicinai Vladimiras Popovas sakė nepastebėjęs ryškaus nėščiųjų pagausėjimo.

"Jokių šuolių nepastebiu. Plius minus - situacija tokia pati", - lakoniškas buvo V. Popovas.

Pokyčiai

Nuo liepos 1 dienos keisis motinystės (tėvystės) pašalpų mokėjimo tvarka. Tėvai turės pasirinkti, ar nori išmokas gauti iki vaikui sueis vieneri, ar iki sueis dveji metai.

Jeigu motina (tėvas) vaiką augins iki vienerių metų, galės gauti 100 proc. buvusio atlyginimo dydžio pašalpą, jei pageidaus auginti iki dvejų metų, pirmus metus gaus 70 proc., antrus - 40 proc. buvusio atlyginimo dydžio pašalpą. Tiesa, pašalpa negalės būti didesnė kaip 4 680 litų.

Jeigu apdraustajam gims du ir daugiau vaikų ir jis bus šių vaikų priežiūros atostogose, motinystės (tėvystės) pašalpa bus didinama, tačiau mokama bendra pašalpų suma negalės būti didesnė kaip 100 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Šiuo metu į vaiko priežiūros atostogas išėjusiai motinai ar tėvui pirmais metais mokama 90 proc., antrais - 75 proc. buvusio darbo užmokesčio dydžio pašalpa. Jeigu apdraustajam gimsta du ir daugiau vaikų - pašalpa didinama atsižvelgiant į vienu metu gimusių vaikų skaičių.

Žinia, Seimas atsisakė ankstesnių ketinimų nuo liepos 1 d. motinystės (tėvystės) pašalpas skaičiuoti įvertinant 24 paskutinių kalendorinių mėnesių draudžiamąsias pajamas. Nuspręsta, kad pakaks turėti 12 mėnesių darbo stažą.

Be to, jau nuo šio mėnesio vaikus auginantieji galės gauti ir pašalpą, ir pajamų, jeigu dirbs pagal autorines sutartis. Priimtos įstatymo pataisos leis gauti motinystės (tėvystės) pašalpas ir gaunant pajamas pagal autorines sutartis už darbą, atliktą iki pirmosios atitinkamų atostogų dienos. Iki šiol gavus tokių pajamų jų suma būdavo sumažinama paskirta pašalpa.

"Vaiko pinigai" ir 2011 metais bus skiriami ir mokami atsižvelgiant į vaiko amžių bei gaunamas šeimos pajamas. Iki kitų metų pabaigos "vaiko pinigus" gaus šeimos, kuriose auga vaikai iki 2 metų, jei tėvai negaus motinystės (tėvystės) pašalpos arba ją gaus, tačiau jos dydis bus mažesnis nei 525 litai. Tokios šeimos galės gauti 97,5 lito per mėnesį siekiančią socialinę išmoką.

52 litų dydžio mėnesinė išmoka priklausys tėvams, auginantiems vaikus nuo 2 iki 7 metų, jeigu vidutinės šeimos ar bendrai gyvenančiųjų pajamos vienam asmeniui per mėnesį nesieks 525 litų. Tokio paties dydžio "vaiko pinigų" galės tikėtis ir šeimos, auginančios daugiau nei tris vaikus nuo 7 iki 18 metų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder