Padaryta klaida rašant vardą ir pavardę asmens dokumentuose žmogų padaro išskirtinį. Kai kurie susigyvena su tuo, bet metrikacijos specialistai rekomenduoja taisyti klaidas iš karto, vos tik jas pastebėjus. Kitu atveju vėliau gali tekti patirti didžiulį stresą ar net prarasti teisę į palikimą.
Klaipėdos Civilinės metrikacijos skyrius pernai priėmė 384 piliečių prašymus ištaisyti ar papildyti civilinės būklės aktus. Jei Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojams nepavyksta surinkti pakankamai duomenų apie piliečio civilinę būklę, jie turi teisę atsisakyti ištaisyti klaidą. Tuomet žmogui lieka tik galimybė kreiptis į teismą.
Slėpė nuo tėvo
Klaipėdietis Jonas, dabar užimantis aukštas pareigas, dešimt metų gyveno su visiškai kitokia pavarde. Jaunas vyras, prašęs neminėti jo pavardės, papasakojo, kad keičiantis pasą atsiimdamas nepastebėjo, jog vietoje dviejų raidžių "l" ir "i" įrašyta viena - "u".
"Kai vėliau pastebėjau, nesureikšminau šito dalyko ir gyvenau su nauja pavarde. Tiesiog neturėjau laiko ir noro eiti tvarkyti dokumentų iš naujo. Tačiau sunkumų kilo, kai reikėjo atsiimti diplomą baigus mokslus universitete, nes į jį buvau įstojęs su kita pavarde. Laimei, pavyko susitarti, kad diplomas man būtų išrašytas tikrąja pavarde. Ačiū Dievui, kad per tą laiką, kol vaikščiojau su netikra pavarde, nespėjau vesti, neprikaupiau jokių kitų svarbių dokumentų. Vienintelis dalykas - nuolat jaučiausi nepatogiai prieš savo tėvą ir slėpiau nuo jo tai, kad mūsų pavardės skiriasi", - pasakojo Jonas.
Kai tik pasibaigė paso galiojimo laikas, Jonas susigrąžino tikrąją savo pavardę. Jis sakė, jog procedūra buvusi labai lengva.
"Pasų poskyryje man akcentavo, kad mano asmens kodas nepasikeitė, tad aš buvau vienas ir tas pats asmuo, nors pavardė ir šiek tiek skyrėsi. Taigi valstybės akivaizdoje mes esame numeriukai, ir tiek", - juokėsi Jonas.
Visgi jis pripažino, kad tą dieną, kai tik pase vėl buvo įrašyta jo tikroji pavardė, pasijuto be galo laimingas.
Reikšminga kiekviena raidė
Dažnai pasitaiko, kad su klaidingai pase įrašytu vardu ar pavarde žmogus taip susigyvena, kad daug mieliau ištaiso savo duomenis įrašytus gimimo aktuose. |
"Dažnai pasitaiko, kai išsiimant pasą padaroma klaida. Žmogus susigyvena su ta klaida ir vėliau kreipiasi į mus, kad mes suvienodintume akto įrašus su įrašu jo pase. Motyvas paprastas - tokiu klaidingu vardu ar pavarde jam jau išduotas vairuotojo pažymėjimas, sutvarkyti pirkimo-pardavimo dokumentai. Neturime teisės atsakyti ir suvienodiname, nors aš visada stebiuosi tokiais prašymais. Žmogus dabar renkasi lengviausią kelią, bet negalvoja kas jo laukia ateityje, pavyzdžiui, tvarkant paveldėjimo klausimus", - pasakojo G. Misevičienė.
Tačiau daug kebliau, kai žmogus miršta. Tuomet paveldėtojai turi teisę ištaisyti ne visas klaidas. Pavyzdžiui, jei mirė Antanas, o gimimo įrašuose buvo Antanas Petras, nebegalima nubraukti jo antrojo vardo. O tvarkant žemės paveldėjimo klausimus dėl to gali kilti keblumų.
"Kartais žmonės galvoja, kad viena klaidinga raidelė nieko nereiškia. Tačiau kai pradeda tvarkyti notarinius klausimus supranta, kad jie labai klydo", - pastebėjo G. Misevičienė.
Pasak jos, būna ir taip kad vieno žmogaus pavardė būna iškraipyta po keletą kartų. Pavyzdžiui, vienos šeimos broliai ir seserys atrodo tarsi svetimi, nes vieno pavardė Vilčinskas, kito - Vilčiauskas, o trečio - Vilčiulskis.
Dar geresnį kuriozą G. Misevičienė prisiminė, kai krikšto tėvai, matyt gerokai pasilinksminę, bažnyčioje vaiką užregistravo savo pavarde. Žmogus su tokia pavarde ramiai gyveno tol, kol neprireikė tvarkyti žemės paveldėjimo reikalų.
Seniau buvo mažiau raštingi
"Kone 80 procentų atvejų, kai mums tenka taisyti padarytas klaidas, būna taisomi ar pildomi tie akto įrašai, kurie buvo sudaryti prieškariu, pokariu ir sovietmečiu", - sako Gražina Misevičienė. |
"Kadangi mes dirbame su akto įrašais, kurie yra saugomi archyve, ne visada pavyksta greitai atstatyti teisingumą. Žmonės pyksta, kad dėl vienos raidelės reikia tiek laukti. O jei, pavyzdžiui, mes davėme užklausimą į Tadžikistaną, kur yra saugomi to žmogaus akto įrašai, proceso nepaspartinsi. O žmonės paprastai į mus kreipiasi tik tuomet, kai tvarkant vieną ar kitą juridinį reikalą juos jau spaudžia terminai", - sakė G. Misevičienė.
Už kiekvieno akto įrašo ištaisymą ar papildymą imamas valstybės rinkliavos mokestis - 17 litų. Rinkliava neimama už pareiškėjo vardo, pavardės, tėvo vardo ištaisymą, papildymą tikslinant įrašus, padarytus registruojant aktus Lietuvos okupacijos metu (1940-1990 metais).
"Kone 80 procentų atvejų, kai mums tenka taisyti padarytas klaidas, būna taisomi ar pildomi tie akto įrašai, kurie buvo sudaryti prieškario laikais, taip pat pokariu, sovietmečiu. Labai matosi, kad tuomet žmonės buvo mažiau raštingi. Dažnai buvo rašoma taip, kaip išgirdo. Daug įtakos turėjo tarmės. Pavyzdžiui, mano vyras yra kilęs iš Aukštaitijos. Gimimo akto įraše jo vardas parašytas Zėnius. Nors jis turėtų būti Zenonas arba Zenius. Kai ėme pasą jis išsitaisė vardą ir įrašė Zenis, nors tokio vardo nėra žodyne. Bet jam šitaip gražu", - pasakojo G. Misevičienė.
Kartu ji pabrėžė, kad teigti, jog vardą raštvedys įrašė neteisingai negalima, nes niekur nėra nurodyta, jog vardas turi būti įrašytas pagal vardyną.
"Vardas žmogui suteikiamas tėvų sutikimu ir pageidavimu. Galbūt tėvai norėjo kad dukra būtų Alėksandra, o ne Aleksandra. Su pavardėmis yra visai kitaip, nes pavardės suteikiamos pagal iš vieno turimų tėvų pavardę", - pabrėžė G. Misevičienė.
Taip pat dažnokai taisomi mažybiniai, malonybiniai ar sutrumpinti vardai, nes tėvai būna užrašę taip, kaip iš tikrųjų vadino - Rimutė, Mildutė, Kostė ir t.t.
Dažnai būna, kai tėvai nori papildyti vaiko vardą antruoju vardu, arba atvirkščiai - jį nubraukti. Beje, šią procedūrą galima atlikti tik iki 7 metų amžiaus. Pirmojo vardo nubraukti arba vardus sukeisti vietomis negalima. Pavyzdžiui, Lukas Matas negali tapti Matu Luku, jis gali tapti tiesiog Luku.
Savo klaidas ištaiso veltui
Tais atvejais, kai akivaizdu, kad buvo padaryta klaida išrašant dokumentus, Civilinės metrikacijos skyriuje mokestis už klaidos ištaisymą neimamas.
"Be abejo, pasitaiko tokių atvejų, kai tiesiog paspaudžiamas ne tas klavišas arba praleidžiama raidė. Pavyzdžiui, vietoje "Sofija" parašyta "Safija" arba vietoje "Jeronimo" parašyta "Aronimas", - sakė G. Misevičienė.
Nemažai klaidų buvo pridaryta sovietiniais laikais, kai vardai buvo rusinami arba lietuvinami. Taip Jevgenijos tapo Eugenijomis, Jurijai tapo Juriais, nors šie vardai nieko bendro neturi.
Sovietmečio laikais daugelis slėpė ne tik vardus ir pavardes, bet ir tautybes. Tad dabar dažnai tenka kurti teisingumą ir ištaisyti klaidas. Pavyzdžiui "Ona, lietuvė", ištaisyti į "Anna, vokietė".
Informacija
Klaipėdos Civilinės metrikacijos skyrius pernai priėmė 384 piliečių prašymus ištaisyti ar papildyti civilinės būklės aktus. 2008-aisias tokių prašymų buvo 436, 2007-aiasiais - 543.
Jei Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojams nepavyksta surinkti pakankamai duomenų apie piliečio civilinę būklę, jie turi teisę atsisakyti ir neištaisyti klaidos. Tuomet žmogus gali kreiptis į teismą, kur įrodomąją galią turi ne tik visi dokumentai, bet ir liudininkų parodymai ar net užrašai ant nuotraukų. 2008-aisiais į teismą nukreipta 10 piliečių, o 2007-aiasiais - 13.
Edita GUDAVIČĖ
Rašyti komentarą