Susimokėję kandidatai bruka uodegas

Susimokėję kandidatai bruka uodegas

Savivaldos rinkimai praūžė, postai išdalyti, atrodo, viskas grįžta į savo vėžes. Taip ir yra. Štai 10 Seimo narių, kurie įvairiose savivaldybėse buvo išrinkti į tarybas, taip pat grįžta užimti savo pozicijų Seime, iškovotų postų atsisakydami. Pasirodo, šiemet net įvedus mokestį už rinkėjų apgaudinėjimą skaidrumo pasiekti nepavyko.

Šiemet savivaldos rinkimuose rinkėjų laukė vien staigmenos: tiesiogiai renkami merai, galimybė dalyvauti visuomeniniams komitetams, didesnis kandidato užstatas tiems, kurie kelia įtarimą. Tačiau, kaip visada, staigmenų būta ir po rinkimų.

Nuo seno galioja tvarka, kad į Vyriausiosios rinkimų komisijos sąskaitą norintys rinkimuose dalyvauti kandidatai perveda 2356 litus (682,35 euro). Nuo šių metų tais atvejais, kai kandidatų, kuriuos kelia partijos ar rinkimų komitetai, sąraše yra tokių, kurių einamos pareigos nesuderinamos su tarybos nario pareigomis, rinkimų užstatas už kiekvieną tokį kandidatą padvigubėja - iki 4712 litų (1364,70 euro).

Visiems, tikėjusiems, kad tai bus skaidresnė pradžia ir garsūs politikai nevilios naivių rinkėjų, o paskui gautų mandatų neatsisakys, liūdnos žinios, nes viltys nepasiteisino. 10 Seimo narių, privertusių rinkėjus jais patikėti, buvo tik reklaminis triukas ir vietos tarybose atsisakė.

Politologas ir istorikas Arūnas Gumuliauskas teigia, kad įvestas mokestis nepasiteisino ir rinkimuose vis tiek dalyvavo nesąžiningai nusiteikę politikai: „Akivaizdu, kad piniginio užstato, kuris buvo padidintas, neužteko. Šiuose rinkimuose dalyvavę parlamentarai turbūt siekė merų postų, tačiau pamatę, kad iki mero kėdės dar toli, pabruko uodegas ir grįžo į Seimą. To ir reikėjo laukti. Turbūt politikai tikėjosi daugiau ir pamatė, kad jų pozicijos smarkiai susilpnėjo. Žinoma, šie Seimo nariai tikėjosi ir partinius sąrašus patraukti į viršų, bet reikia pripažinti, kad ir sąrašai nebuvo labai patraukti.“

Pasak politologo, akivaizdu, kad moralinės bausmės politikų nebejaudina, todėl privalu griežtinti bent jau finansinę atsakomybę už akivaizdų rinkėjų apgaudinėjimą: „Kai kurie Seimo nariai jau buvo anksčiau atsisakę tarybos nario mandato, todėl šiemet kai kam bandžius siekti mero posto buvo rinkėjų suteikta didelė pamoka. Tačiau kai kuriuos atvejus ir rinkėjai greitai pamiršta. Veikimo taktika, kai marinuojamas laikas, kad blogi poelgiai lengviau pasimirštų, yra politikų taikoma visuotinai ir ji, deja, pasiteisina.“

Štai šiemet Panevėžio savivaldybėje daugiausiai vietų taryboje ir mero kėdę miestiečiai atidavė nepartiniam visuomeniniam rinkimų komitetui „Povilas Urbšys už sąrašą KARTU“. „Vakaro žinios“ pasiteiravo politiko, kodėl jis nepasirinko lengvesnio kelio - nekėlė savo kandidatūros, kad pakeltų sąrašo pozicijas rinkimų metu. „Nebuvo siekiama, kad gyventojai manytų, jog čia mano sąrašas, buvo akcentuojama, kad aš tik pasisakau už šį sąrašą. Rinkimų kampanijos metu aš aiškiai deklaravau, kad pasisakau už žmonių atstovavimą ir politikų kontrolę. Todėl reikia orientuotis į savivaldybę. Manau, kad čia slypi didžiosios demokratinės galios. Ir tikrai nemanau, kad būtų teisinga, jog viskas prasidėtų ir baigtųsi vienu žmogumi. Vienas žmogus ateina nebent tik tam, kad sudarytų galimybę ateiti į politiką kitiems ir sudaryti žmonėms alternatyvų pasirinkimą“,  - teigia P.Urbšys.

Pasak jo, politikai jau pamiršo, kad jų darbas ir yra atstovauti rinkėjams: „Politikoje turi dominuoti kitokios vertybės ir reikia būti atviram ir sąžiningam žmonėms, kiek tik įmanoma. Kai buvo svarstomas įstatymas dėl padidinto užstato kandidatams, kurių pareigos nesuderinamos su savivaldos tarybos vieta, pirminiame variante buvo siūloma, kad užstatą už žmogų turi mokėti visa partija. Bet paskui apsižiūrėję socialdemokratai su konservatoriais tyliai nusprendė, kad atsakomybė turi būti asmeniui. Nors tas asmuo pats vienas sąraše neatsiranda. Tai yra sąmoningas žmonių apgaudinėjimas.“

Politiko manymu, toks elgesys bei kitokie nesiskaitymai ir lemia piliečių nusivylimą. Todėl šiemet rinkimuose atsiradę visuomeniniai komitetai ir sulaukė nemažai rinkėjų pasitikėjimo: „Žmonės aiškiai parodė, kad jie nori permainų. Jau laikas įsisąmoninti, kad ateitis yra ne partijų, o žmonių rankose. Nes kalbama, kad nėra alternatyvų, bet niekas nedraudžia įsteigti visuomeninį komitetą ir patiems imtis atsakomybės valdant šalį.“

Į miestų tarybas išrinkti, bet mandatų atsisakę Seimo nariai

Kęstutis Bartkevičius

Agnė Bilotaitė

Eugenijus Gentvilas

Petras Gražulis

Orinta Leiputė

Naglis Puteikis

Jolita Vaickienė

Remigijus Žemaitaitis

Irina Rozova

Raimundas Markauskas

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder