© Nuotraukoje: ukrainiečių karys prie artilerijos pabūklo M777 (šaltinis apnews.com, Evhenij Maloletka)
Karybos ekspertai: Kursko lūžio taškas - Rusija pralaimi
(6)Geopolitiniai postūmiai
Baigėsi invazija ir operacija vadintas karinių veiksmų teatras, prasidėjo tikras karas. Ukraina daužo Rusijos karines bazes, naftos terminalus, karui skirtus krovinius, įskaitant vis sunkiau pristatomą amuniciją nuo Krymo iki Voronežo. Anądien Maskvos miesto meras Sobianinas rėkė, kad Rusijos sostinę atakavo net 10 ukrainiečių dronų ir kažkuris nukrito priemiestyje, sukeldamas gaisrą. Liepsnoja žemė Kursko, Briansko, Belgorodo srityse, objektai Rostovo prie Dono ir Voronežo regionuose.
Panašu, jog Kijevas nutarė nebelaukti, kiek Vakarai leis ukrainiečiams panaudoti ginklų, kaip atakuoti ir kada sustoti. Kartu su partneriais rengti (kontr)puolimai būdavo panašūs į spektaklius, kuomet demonstratyviai į Ukrainą atgabenami seno modelio tankai ir artilerija, tuomet visi paruošia kameras, žiūrovai susėda į areną ir visi laukia, kada prasidės nelygiavertės kautynės.
Žinoma, jog tokiais atvejais, kai didieji pasaulio kanalai skelbia apie planuojamą puolimą, negali būti net kalbos apie jo sėkmę. O štai dabar – Kursko srities išlaisvinimo operacija pavyko būtent todėl, kad nebuvo derinta su Vašingtonu ir Briuseliu. Bent jau politiniame lygmenyje. Rusiją pirmosiomis dienomis ištiko šokas, tačiau šiuo metu Kremlius atsipeikėjo ir stengiasi iš savo nesėkmių išpešti kuo daugiau naudos.
Pirmiausia, didinamas spaudimas Donecko srityje. Ten driskiai puola aktyviai, kaip niekada, ir, deja, prognozuojamas labai svarbaus Donecko srities logistinio mazgo Pokrovsko kritimas. 60 000 gyventojų turėjęs pramoninis, geležinkelio transporto mazgas – šiandien Kremliaus taikinys numeris vienas.
Tad turime pripažinti, kad jei kas nors ir tikėjosi, jog Maskva permes savo elitinius dalinius iš fronto Rytuose – to neįvyko. Į Kursko sritį metami šauktiniai, rezervo daliniai, Kadyrovo „tiktokeriai“ ir kiti nevykėliai, kuriuos ukrainiečiai kaip mat ima į nelaisvę ir keičia į saviškius.
Ir Putinas, ir užsienio teroro reikalų ministras Lavrovas pareiškė, kad Kursko operacija nepastūmės Maskvos derybų link. Priešingai – Rusija pradės žiaurią keršto akciją. Klausimas kuo?
Tad teigiamai vertindami Kursko operaciją ir degdami euforija Ukrainos vėliavoms, plazdančioms driskyno miestuose ir miesteliuose, turime žvelgti į priekį ir prognozuoti, kokia bus šios euforijos kaina. Kremliaus veiksmai ant žemės rodo, kad rusai iki rudens žliugės stengsis išnaudoti šią galimybių landą ir užimti kuo daugiau teritorijų Ukrainos rytuose.
Net neabejojame, jog Putinas, sukvietęs savo generolus, pareiškė, kad niekas jokių dalinių į Kursko sritį nepermetinės, nes tuomet sustos puolimas Donecko srityje. O jei ukrainiečiams pavyks sulaikyti rusų puolimą – tai reikš Putino chuntos pralaimėjimą. Griūtį. Kartuves. Susidorojimą.
Tad Kremlius, nebodamas situacijos Kursko srityje, nutarė rėplioti toliau. Tikslas, kurį Putinas perdavė per savo atstovus JT ir ES lieka tas pats – okupuotų sričių atidavimas Rusijai, Ukrainos demilitarizacija, neblokinis statusas. Ir tik tada Kremlius sės derėtis.
Tačiau Kremliui toli gražu ne viskas sekasi. Tiek Putinas, tiek naujasis gynybos ministras Belousovas, tiek ir juo buvęs Šoigu, galima sakyti, yra civiliokai. Jie moka skaičiuoti, atvežti, pristatyti, sutaisyti, tačiau planuoti karinių operacijų – ne. Štai čia ir pasireiškia, kad ir mėsininku vadinamo Ukrainos kariuomenės vado Oleksandro Syrskio pranašumas.
Generolas ne tik puikiai suplanavo Kursko operaciją, jis tęsia ir Charkovo srities valymą nuo okupantų. Teigiama, jog ruošiamas kontrpuolimas ir Limano srityje. Tad, kad ir kiek rusai besigirtų savo laimėjimais Donecko srityje, ukrainiečiai gali didžiuotis kur kas didesniais laimėjimais Rusijoje ir kitose Ukrainos žemėse. O šis faktorius ukrainiečių kovinei dvasiai turi nepaprastai didelę reikšmę.
Ir nors Ukrainos Aukščiausiosios Rados nacionalinio saugumo, gynybos ir žvalgybos komiteto vadovo pavaduotoja Maryjana Bezuglaja viešai iškėlė klausimą, kodėl Ukrainos kariai traukiasi, palikdami fortifikacijas ir atiduoda rusams Donecko sritį, neskubėkime daryti išvadų. Ilgas pleištas viename fronto ruože – dar ne pergalė. Toli į gylį įsiveržusiems daliniams reikia ilgų logistinių alkūnių, kurias organizuoti nepaprastai sudėtinga. O apsupti ir sunaikinti giliai įsiveržusį priešą – paprasta.
Būtent tai kodiniu „Kursko operacijos“ pavadinimu Vakarams ir nori pasakyti Kijevas. Vašingtonui ir Briuseliui bedama pirštu į Rusijos išsekimą, negebėjimą mobilizuotis ir Antrojo pasaulinio karo lygio armiją, kuri gali tik pulti „liuboj cenoi“(bet kokia kaina) į priekį. Ukraina demonstruoja, jog turėdama ne keliolika, o kelis šimtus pažangių naikintuvų, toliašaudės artilerijos sistemų, radijo žvalgybos ir kitų priemonių, galėtų nesunkiai sutriuškinti elitinius Rusijos dalinius.
Tačiau Kremlius, matydamas šią grėsmę, suskubo veikti. Vašingtone ir Briuselyje pro paradines ir užpakalines duris, pas įtakingiausius politikus ėmė lankytis vadinamieji „opozicionieriai“, įtikinėdami, kad dėl karo kaltas tik vienas Putinas, o ne visa Rusija, ne rusų tauta, todėl metas panaikinti sankcijas. Kurgi ne – masines žudynes ir galvų pjaustymą Ukrainoje vykdo deja ne vienas, o šimtai tūkstančių putinų. Ir su dideliu pasimėgavimu.
Žinute, jog „Putinas kaltas“ – tauta nekalta, siekiama panaikinti atsakomybę dėl karo nusikaltimų visam šiandieniniam Rusijos elitui, sustabdyti Ukrainos kariuomenės puolimą, nutraukti ginklų tiekimą. Apie ginklų tiekimo Ukrainai srautų sumažinimą jau prabilta ir Vokietijoje.
Sėkmingą Ukrainos veržimasi Kursko srityje galima paversti baubu, rodant Vakarams, jog įveikus Maskvą, Rusija subyrės į dešimtis branduolinių kunigaikštysčių, o tai reiškia naktinę trydą daugeliui pasaulio politikierių. Tad, turime pripažinti, tiek Vakarų lyderiai, tiek Rusijos politinis elitas Kremliuje ir tremtyje sutaria vienu klausimu – Rusija negali subyrėti. Taip, dėl Rusijos imperijos raidos ir karo eigos yra nesutarimų pačiose FSB, SVR, GRU struktūrose tačiau pagrindinė idėja ta pati – stipri, nedaloma Rusijos imperija.
Išvada – Rusijos specialiosiose tarnybose dirba psichologinių operacijų meistrai, gebantys netikėtais ėjimais ir nestandartinėmis priemonėmis praplauti smegenis Vakarų, tame tarpe ir Lietuvos, politikos lyderiams.
„The Wall Street Journal“ paskelbė, jog Vašingtonas baiminasi, kad nepajėgs vienu metu susidoroti su visoms pasaulio arenoje veikiančioms diktatūrinėmis valstybėms. Siūloma ir viena iš galimų išeičių: Vašingtono susitarimas su Maskva dėl sąjungos su Pekinu nutraukimo, Ukrainos ir Europos sąskaita.
„Vienas iš dalykų, kuriuos Amerika turi padaryti, žvelgiant grynai amerikietišku strateginiu požiūriu, yra rasti būdą, kaip sudaryti didįjį sandėrį su Rusija. Ar tai padarysime, ar ne, yra sudėtingas klausimas, priklausomai nuo to, kur yra Rusijos raudonosios linijos. Tačiau iš esmės tai reikštų naują saugumo architektūrą Europoje“, - sakė respublikonams artimo Amerikos idėjų instituto tyrimų direktorė Sumantra Maitra.
Mes pridurtume, jog tai reikštų naują Ribentropo – Molotovo lygio paktą ir naują pasaulio padalijimo epochą. Visa tai, ką skelbia JAV politologai – SVR klasika. Šios žinutės apie Europos ir Ukrainos dovanojimą ar padalinimą yra nusikalstamai pavojingos, tačiau jos į viešumą įmetamos ne šiaip sau. Jos koreliuoja su Rusijos ultimatumu NATO ir JAV pasitraukti iš Europos ir grįžti į 1997 metų geopolitinių susitarimų lygmenį.
Nereikia su visa blogio ašimi kariauti vienu metu. Galima sunaikinti atskirtas grandinės dalis. Pirmiausia – Rusiją.
Lūžio taškai
„Hezbollah” paleido daugiau kaip 320 raketų ir bepiločius orlaivius į šiaurės Izraelį. Taip esą apšaudoma 11 karinių bazių šiaurės Izraelyje. Izraelio oro gynybos sistemos, karinio jūrų laivyno laivai ir oro pajėgų lėktuvai saugo šalies dangų, perima grėsmes. Tuo pat metu atakuojami taikiniai įvairiose pietų Libano vietose.
Izraelis teigia, jog nėra suinteresuotas eskalacija, kuri sukeltų karą su Libanu, sako šalies vyriausybė.
Indija nėra neutrali Rusijos kare prieš Ukrainą, tačiau pasisako už diplomatinį šalių dialogą, pareiškė Indijos premjeras Narendra Modi. Sulakstęs prieš tai pas Putiną, po to atsibeldęs į Kijevą Modi dievagojosi Zelenskiui, kad prašė Putino nutraukti karą. Nors politikas ir pareiškė, jog palaiko Ukrainą ir mėgina vaidinti dar vieną taikos nešėją, darbai, o ne žodžiai apibūdina tikrąjį politikos veidą. O jis toks, jog viena didžiausių Indijos ginklų, dujų ir naftos tiekėjų yra Rusija. Ir viskas tuo pasakyta.
Šešiaveidė, savanaudė, su visais-prieš visus politika, spaudžiant kruviną sandorio ranką banditui, o po to veidmainiškai guodžiant jo auką – tapo šiuolaikinės politikos moralės norma. Tokie politikai dabar ant bangos.
Kursko operacijos akivaizdoje Putinas ėmė lakstyti pas kaimynus, kaip įkirptas į subinę. Atlėkęs į Azerbaidžaną, prisiprašė, jog šalis taptų naująja BRICS nare. Vėliau nuskrido į Grozną ir stebėjo Kadyrovo armijos šou. Šis vizitas Čečėnijoje – pirmas Putino apsilankymas nuo 2011 metų. Spėjame, jog Kremlius nujaučia, kad nepaisant didžiųjų geopolitinių ėjimų, bruzda imperijos tautos ir pakraščiai. Jei taip lengvai galima išvaduoti Kursko sritį, kodėl to nepadarius Baškirijoje ar Tatarstane?
Europos Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis Josepas Borelis mano, kad derėtų panaikinti apribojimus Ukrainai smūgiuoti Rusijos kariniams objektams.
„Pajėgų ir priemonių naudojimo apribojimų prieš Rusijos kariuomenę, dalyvaujančią agresijoje prieš Ukrainą, panaikinimas pagal tarptautinę teisę turėtų keletą svarbių pasekmių“, - skelbia politikas socialinio tinklo X puslapyje.
Rusijos Saugumo ir korupcijos kontrolės komitetas išsiuntė prašymą prokuratūrai uždrausti platinti „Deutsche Welle“ informaciją. “Užsienio agentu” žiniasklaidos priemonė paskelbta 2023 kovą.
Pranešama, jog Rusijos bepiločiai orlaiviai pastebėti virš NATO branduolinių elektrinių. Tiriami bepiločių orlaivių, kurie, kaip įtariama, Rusijos stebėjimo dronai, skrydžių maršrutai. „Bild“ teigimu, Vokietijos kriminalinė policija įtaria, kad dronai yra rusiški „Orlan-10“, kuriuos Rusija anksčiau naudojo stebėjimui ir šnipinėjimui.
Prancūzijos saugumo tarnybos sulaikė kanalo „Telegram“ įkūrėją ir generalinį direktorių Pavelą Durovą. Jam Prancūzijoje gresia 20 metų kalėjimo.
Prancūzijos žvalgybos tarnybos siekia gauti prieigą prie susirašinėjimo, susijusio su nusikalstamomis organizacijomis ir bendrovėmis bei asmenimis, kuriems taikomos sankcijos. Prancūzijos specialiųjų tarnybų teigimu, „Telegram“ yra nusikalstamo turinio platforma, kuri vykdo neteisėtas rungtynių transliacijas, talkina organizuotam nusikalstamumui, platina vaikų pornografiją. “Telegram” platforma ES šalyse ribojama dėl FSB įtakos ir skleidžiamos dezinformacijos.
Raginame Lietuvos politikus ir žurnalistus nebesinaudoti ir neplatinti iš “Telegram” FSB ir nusikalstamų struktūrų tekančiais nuodais.
Mūšio linija
Ukrainos Trečioji šturmo brigada žengia pirmyn, atkovodama teritorijas Charkovo srityje. Brigada perėmė priešo įtvirtinimų kontrolę ir pasistūmėjo beveik 2 km į fronto gilumą.
Rusai artėja prie Pokrovsko, Mirnohrado ir Selydovės. Šie miestai dabar yra rusų artilerijos ugnies zonoje. Tai reiškia – mažiau nei už 10 kilometrų. Rusai, nors ir mažomis grupėmis, tačiau po truputį stumiasi į priekį. Donecko srities miestus ginantys Ukrainos kariai džiaugiasi pergalėmis Kursko srityje, tačiau jaučiasi palikti likimo valiai ir ginasi, neturėdami aiškių nurodymų. O padėtis šiame fronto ruože – itin sudėtinga.
Dar vakar liepsnojo kuro sandėliai Rusijos Proletarsko mieste. Po ukrainiečių atakos metu įvykusių sprogimų, gaisro plotas išaugo iki 10 000 kvadratinių metrų, gaisrą gesino du gaisriniai traukiniai, trys lėktuvai Il-76 ir 600 ugniagesių.
Kad išstumtų Ukrainos kariuomenę iš Kursko srities teritorijos, rusams prireiks mažiausiai 50 000 karių, skelbia „The New York Times“. Tokių rezervų Maskva neturi. Teks pripažinti Kursko Banderos vardo nepriklausomą respubliką.
Pentagono vertinimu, Kursko operacijoje dalyvauja apie 10 tūkst. Ukrainos karių. Tačiau operacijos mastas ribotas ne tik dėl žmogiškųjų išteklių, bet ir dėl logistikos, bei gynybinių įtvirtinimų. Kuo didesnę teritoriją ukrainiečiams pavyks užimti, tuo sunkiau bus ją apginti. Tačiau Rusijai kol kas Kursko srities išvadavimas – misija neįmanoma. JAV pareigūnų manymu, Rusijai prireiktų 15-20 brigadų, arba mažiausiai 50 tūkst. karių, kad išstumtų ukrainiečius iš Rusijos teritorijos.
Pagrindiniai JAV kanalai pagaliau paskelbė, tai, ką mes rašėme iškart po įsiveržimo į Kursko sritį: teigiama, jog Ukraina parodė Vakarams, kad galima peržengti Vladimiro Putino nupieštą „raudoniausią iš visų raudonųjų linijų“, įskaitant Vakarų ginklų smūgius Rusijos teritorijoje.
Taigi, metas baigti su visais ribojimais ir krūpčiojimais.
Ukraina surengė masinę kibernetinę ataką Rusijoje, dėl kurios nukentėjo mažiausiai 33 serveriai ir 283 paslaugų pramonės objektai. Pažymima, kad driskyne sutriko skaitmeninių paslaugų teikėjo „Rostelecom“, mobiliojo ryšio operatorių „MTC“ ir „Beeline“ bei paslaugų „Yandex“ – ypač „Yandex Mail“, „Yandex Food“ ir „Yandex Taxi“ – paslaugos. Visi užpulti Rusijos ištekliai remia ir finansuoja karą prieš Ukrainą.
Vakar pirmą kartą prieš Rusiją panaudota bepilotė ukrainietiška raketa „Palianica“, kuri yra daug greitesnė ir galingesnė už įprastinius tolimojo nuotolio bepiločius lėktuvus.
Dėkojame, kad ir šį kartą leidotės kartu su mumis į ilgą kelionę per pagrindinius pasaulio įvykius, iš kurių matosi bendras politinis – karinis paveikslas.
Ačiū, kad mus remiate.
Rašyti komentarą