Antipasaulio koncepcija paaiškina spartesnį Visatos plėtimąsi be tamsiosios energijos

(1)

Norint paaiškinti spartesnio Visatos plėtimosi paslaptį, paprastai pasitelkiama tamsioji energija. Standartinis Lambda-CDM kosmologijos modelis šį reiškinį paaiškina lauko lygtyse esančia konstanta.

Tačiau pačią šią konstantą reikia teoriškai pagrįsti. Fizikai pasiūlė daug alternatyvių Visatos spartesnio plėtimosi paaiškinimų. Naujajame amerikiečių mokslininkų modelyje apsieinama be tamsiosios energijos ar modifikuotos gravitacijos. Tačiau vietoj jų įvedama antipasaulio sąvoką.

Kvantinės teorijos požiūriu mūsų Visata galėjo atsirasti kaip susietų dalelių poros, kuriose laikas teka priešingomis kryptimis. Kitaip tariant, Visata galėjo turėti dvynį – antipasaulį iš antimaterijos.

Remdamiesi šia prielaida, JAV astrofizikai daro išvadą, kad Visata sparčiau plečiasi nedalyvaujant tamsiajai energijai, priešingai nei Lambda-CMD ar MOND teorijose.

Kitos mokslininkų grupės anksčiau teigė, kad Visata pažeidžia SRT invariantiškumą (fundamentalią laiko, krūvio konjugacijos ir pariteto simetriją) ne savaime, o po Didžiojo sprogimo tampa kitos, prieš tai atsiradusios Visatos SRT invariantiškumo atvaizdu. Tai preziumuoja egzistuojant antipasaulį-dvynį.

Žurnale „Gravitation and Cosmology“ išspausdintos teorijos autoriai savo samprotavimuose rėmėsi pagrindinėmis kvantinės teorijos ir bendrosios reliatyvumo teorijos idėjomis, ypač santykine entropija ir nulinio taško energijos būsena. Ir padarė išvadą, kad Visata plečiasi natūraliai pagreitintu tempu.

„Šios idėjos grožis yra jos paprastumas ir natūralumas, išskiriantis ją iš egzistuojančių paaiškinimų, – sakė pagrindinis jos autorius astrofizikas Adamas Reisas (Adam Reiss).

Santykinė entropija, kuriai reikia dviejų būsenų, šiuo atveju atitinka visatą ir jos priešingybę. Tokioje susietoje sistemoje pagreitintas plėtimasis yra neišvengiamas, jei galioja nulinės energijos sąlyga.

Ši išvada turi tam tikrų panašumų su Stiveno Hokingo (Stephen Hawking) juodųjų skylių įvykių horizontų ploto dėsniu. Naujajame modelyje įvykių horizontas atitinka Didįjį sprogimą. Šios išvados lygiai taip pat taikytinos ir antipasauliui-dvyniui, rašo Phys.org.

Taigi, naujasis modelis paaiškina spartesnį Visatos plėtimąsi pasitelkdamas jau egzistuojančias kvantinės teorijos ir bendrojo reliatyvumo sąvokas, neįtraukiant tamsiosios energijos idėjos.

Argumentavimo rezultatai rodo, kad porinėse visatose spartesnis plėtimasis yra natūralus reiškinys. O priežastingumo horizontų tyrimas gali pagilinti mūsų supratimą apie Visatą.

Hipotezę apie Visatą be tamsiosios materijos iškėlė Kanados mokslininkai. Jų nuomone, Visatoje tamsiosios materijos nėra, o kosmologija gali apsieiti ir be jos. Tokiu atveju mūsų Visatos amžius padidėtų beveik dvigubai. Pažymėtina, kad jų sudarytas modelis visiškai atitinka mus supančio kosmoso stebėjimų duomenis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder