Mumija

Australijoje atkurta senovės egiptiečių mumijos, laikomos įprastoje mokykloje, galva

Australijos mokyklos bibliotekoje eksponuojama mumifikuota galva iš senovės Egipto dabar turi naują veidą, nes buvo kruopščiai moksliškai atkurta.

Olegas Davygora

19:58, 11.05.24
5 min.
922
Kriminalistinė veido rekonstrukcija remiasi tiksliu 3D kaukolės modeliu, sukurtu naudojant medicinines skenuotes.

Galva priklausė moteriai, kuriai mirties metu buvo 50-60 metų / ekrano nuotrauka, Jennifer Mann nuotr.
Galva priklausė moteriai, kuriai mirties metu buvo nuo 50 iki 60 metų / ekrano nuotrauka, Jennifer Mann nuotr.

 

 

Senovinis daiktas yra tam tikra paslaptis - neaišku, kaip jis pateko į Graftono vidurinę mokyklą Naujojo Pietų Velso šiaurėje, maždaug už 300 mylių (480 km) į šiaurę nuo Sidnėjaus, o prieš šimtmetį prie jo pridėtame raštelyje buvo parašyta tik tiek, kad jis yra iš „ tikros egiptiečių mumijos".

Tačiau dabar jis bus eksponuojamas kartu su skulptūromis, 3D spausdintuvu atspausdintomis iš medicininių skenuotų nuotraukų ir teismo medicinos metodų, kad būtų parodytas rekonstrukcijos procesas ir tai, kaip vyras būtų atrodęs, kai buvo gyvas.

„Tai atitraukia dėmesį nuo žmogaus palaikų“, - „Live Science“ sakė rekonstrukciją sukūrusi teismo medicinos skulptorė Dženifer Man (Jennifer Mann).

„Ir tai labai svarbu, nes muziejai vis nenoriau eksponuoja senovinius žmonių palaikus.“

J. Mann dirba Viktorijos teismo medicinos institute (VFIM) Melburne ir yra sumodeliavusi kelių istorinių asmenybių veidus, įskaitant 2016 m. sukurtą Meritamun - senovės egiptiečių moters, kurios mumifikuota galva buvo Melburno universiteto Anatomijos ir patologijos muziejuje - rekonstrukciją.

Atlikdami šią naujausią rekonstrukciją, mokslininkai nuskenavo senovės kaukolę naudodami kompiuterinės tomografijos (KT) skenuotes ir sukūrė skaitmeninį kaukolės modelį, kuris vėliau buvo atspausdintas polimerinės dervos 3D spausdintuvu, kad Mannas galėtų sukurti tikrovišką rekonstrukciją.

Australijos ir Italijos universitetų atliktos skenavimo ir analizės parodė, kad galva priklausė moteriai, kuriai mirties metu buvo 50-60 metų.

Prie mumifikuotos galvos pritvirtintos aukso dėmės rodė, kad ji gyveno Egipte graikų-romėnų laikotarpiu (332 m. pr. m. e. - 395 m. e. m.), kai mumifikavimo procese buvo naudojami aukso lapeliai.

Skulptūroje realistiškai pavaizduota pagyvenusi egiptietė graikiško stiliaus plaukais, kurie tuo metu buvo populiarūs.

Pasak Australijos transliuotojų korporacijos (ABC) pranešimo, mumifikuota galva mokyklai buvo padovanota 1915 m., kai ją padovanojo arba vietinis gydytojas, kuris galbūt ją nusipirko dar būdamas medicinos studentas Škotijoje, arba vietos gyventojas, pasaulinio garso egiptologas.

Anksčiau mokykla galvą naudojo kaip mokymo priemonę, tačiau, kaip pranešama, buvo atsisakyta ją grąžinti į Egiptą arba padovanoti Sidnėjaus muziejui.

Kai Mann atspausdino kaukolę 3D spausdintuvu, ji pridėjo akis ir audinių gylį nurodančius žymeklius, kurie buvo pagrįsti šiuolaikinių egiptiečių ultragarsiniais matavimais.

Tuomet ji sukūrė raumenis aplink žymeklius ir pagal formules įvertino minkštųjų audinių charakteristikas, kurias buvo galima nustatyti pagal kaukolės matmenis. Pavyzdžiui, nosis buvo rekonstruota remiantis kaukolės kaulų kampais aplink nosies angą ir kruopščiai išmatavus pačią angą, sakė Mannas.

Šios kaukolės burna yra smarkiai pažeista, todėl Mann jos struktūrą nustatė pasikonsultavusi su WFIM teismo odontologu arba dantų specialistu.

Kitas žingsnis buvo sukurti odą aplink akis ir virš raumenų.

Tuomet Mann užbaigė rekonstrukciją sukurdamas graikų-romėnų laikotarpio Egipto šukuoseną ir auskarus, remdamasis Fajumo mumijos portretais.

Vėliau skulptūra buvo padengta bronzos spalvos derva, kuri, pasak Mann, yra geresnė nei spėjant odos atspalvius, nes tuo metu Egipte gyveno egiptiečių, graikų, romėnų ir kitų tautybių žmonių.

„Dabar mieliau juos apdailinu kaip bronzinę skulptūrą, kad žmonės galėtų įvertinti veido bruožus“, - sakė ji.

„Tai sąmoningas pasirinkimas, nes nėra jokių mokslinių įrodymų [šiuo atveju remiantis rekonstruota DNR] apie tokius dalykus kaip odos spalva ir akių spalva.“

Vienas iš kitų Mann projektų bus rekonstruoti veidus kaukolių, rastų Herkulanume, mieste netoli Vezuvijaus, kuris, kaip ir Pompėja, buvo sunaikintas 79 m. po Kr. išsiveržimo.

„Aš labai tuo džiaugiuosi“, - sakė ji. „Tai nuostabu, nes kaukolės tikrai gerai išsilaikiusios.“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder