Ukrainos konfliktas: derybos tampa realybe?

Agentūros „Bloomberg" teigimu, duris Ukrainos deryboms su Rusija gali atverti netrukus įvyksiantis aukščiausio lygio susitikimas. Kinų URM vadovo nuomone, siekiant taikos būtina pritarti Kinijos ir Brazilijos projektui.

Laukti liko nedaug

Aukščiausio lygio susitikimas Ukrainos klausimu, vyksiantis birželio viduryje Šveicarijoje, gali atverti duris būsimoms deryboms su Rusija, teigia dokumento projektu besiremianti „Bloomberg".

Pasak jos, vadinamojo taikos susitikimo tikslas yra rasti būdų, kaip pakviesti Rusiją į derybas, remiantis trimis punktais iš Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pasiūlyto taikos plano.

Kalbama apie tris pagrindinius principus:

*visi branduolinės energetikos objektai turi būti saugūs ir bet kokia branduolinio ginklo panaudojimo grėsmė yra nepriimtina.

Zaporožės AE turėtų veikti kontroliuojama Ukrainos pagal Tarptautinės atominės energijos agentūros nustatytus principus;

*laivybos Juodojoje ir Azovo jūrose apribojimai neturėtų kelti pavojaus aprūpinimui maistu. Ukraina turėtų galėti tiekti savo žemės ūkio produktus trečiosioms šalims;

*abiejų pusių kariai, kurie buvo paimti į nelaisvę kovų metu, turi būti paleisti.

Taip pat V.Zelenskio planas numato, kad deportuoti ir neteisėtai perkelti Ukrainos vaikai bei civiliai būtų grąžinti į tėvynę.

Nors Rusija viršūnių susitikime nedalyvaus, dokumente, kurį matė „Bloomberg", pabrėžiama, kad visos konflikto šalys turėtų stengtis užbaigti kovas.

„Todėl sutarėme imtis konkrečių žingsnių, kurie gali pasitarnauti kaip pasitikėjimo stiprinimo priemonės minėtose srityse, toliau dalyvaujant ir Rusijos atstovams", - rašoma dokumento projekte.

Pasak „Bloomberg", prieš pradėdamas derybas su Maskva, V.Zelenskis planuoja užsitikrinti Globalių pietų šalių paramą. Globaliems pietums priskiriamos daugiausia neturtingos šalys, esančios Afrikoje, Azijoje ir Lotynų Amerikoje.

Manoma, kad šis terminas dėl politinio korektiškumo pakeitė frazę „Trečiojo pasaulio šalys". Tačiau šie regionai vadinami „pietumis" tik formaliai. Pavyzdžiui, tokios šalys kaip Indija, Meksika yra fiziškai įsikūrusios šiauriniame pusrutulyje.

Be to, su šiomis šalimis Ukrainos lyderis ketina aptarti platesnį klausimų spektrą, įskaitant Rusijos karių išvedimą iš Ukrainos. „Bloomberg" rašo, kad tiek šio tikslo realizavimui, tiek siekiant pritraukti į susitikimą daugiau šalių, konferencijos planas ir buvo susiaurintas iki trijų pagrindinių principų.

Tikslus valstybių atstovų, kurie dalyvaus aukščiausio lygio susitikime Šveicarijoje, skaičius dar nėra žinomas.

Birželio 4 d. vis dar buvo abejojama dėl delegacijų iš Kinijos, Indijos, Brazilijos, Pietų Afrikos ir Saudo Arabijos dalyvavimo.

Kinai siūlo savo planą

Tarptautinė bendruomenė paspartins pasirengimą veiksmingai taikos konferencijai dėl Ukrainos, jei palaikys Kinijos ir Brazilijos pasiūlytą konflikto sprendimo variantą, sakė Kinijos užsienio reikalų ministras Vangas Y (Wang Yi). Jis šį klausimą iškėlė per Pekine vykusį susitikimą su kolega iš Turkijos Hakanu Fidanu.

Pasak Kinijos ministro, pasauliui reikia daugiau objektyvesnių, subalansuotų, pozityvesnių ir konstruktyvesnių nuomonių situacijos Ukrainoje klausimu. Jis mano, kad būtina užkirsti kelią konflikto eskalacijai, taip pat vengti veiksmų, galinčių pabloginti situaciją.

„Kuo daugiau šalių palaikys šešių punktų konsensusą (jį siūlo Kinija ir Brazilija), tuo arčiau bus diena, kai bus sušaukta tikra taikos konferencija, tuo šviesesnės bus taikos perspektyvos", - sakė Kinijos URM vadovas.

Gegužės 24 d. Vanas Y susitiko su Brazilijos prezidento patarėju Selsu Amorimu (Celso Amorim).

Jie pasirašė memorandumą dėl konflikto Ukrainoje sprendimo ir paragino sušaukti tarptautinę taikos konferenciją, kurioje vienodomis teisėmis dalyvautų visos šalys.

Memorandume taip pat raginama didinti humanitarinę pagalbą ir nepritarti branduolinio ginklo naudojimui.

Į Pekino pasiūlymą sureagavo Kijevas. Jis pakvietė kinų atstovus atvykti į Šveicariją, bet pabrėžė, kad tik Ukraina turi teisę spręsti, kokia bus taika.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder