Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius: Putino Rusijai – Ukraina tik pradžia
„Siekdamas savo imperinių tikslų atkurti Rusijos hegemoniją didelėje Rytų ir Vidurio Europos dalyje, Rusijos vadovybė rodo tik panieką tarptautinei teisei ir taisyklėmis grindžiamai tarptautinei tvarkai. Matome, kaip Rusija sparčiai didina savo ginkluotės gamybą ir dramatiškai stiprina savo ginkluotąsias pajėgas“, – ketvirtadienį Seime sakė B. Pistorius.
„Visa tai nepalieka jokių abejonių: Putino Rusijai – Ukraina tik pradžia. Jau šiandien Rusija bando hibridinėmis priemonėmis pakirsti mūsų visuomenių Europos Sąjungos ir NATO vienybę. Putino tikrasis priešas – galime būti atviri – yra mūsų laisvas ir nepriklausomas demokratinis gyvenimo būdas. Jis to bijo, ponios ir ponai“, – pabrėžė jis.
B. Pistorius akcentavo, jog Vakarų valstybės privalo užtikrinti, kad Kremlius nepasiektų savo tikslų. Priešingu atveju, pažymėjo Berlyno politikas, pasekmės paliestų ne tik Ukrainą.
„Turime užtikrinti, kad Putinas negalėtų ir nepasiektų savo. Jam neturi pasisekti. Pasekmės būtų siaubingos – ne tik Ukrainai, ne tik Europai, bet ir visoms laisvę mylinčioms tautoms visame pasaulyje. Štai kodėl Vokietija yra viena iš stipriausių rėmėjų, kai kalbame apie pagalbą Ukrainai“, – kalbėjo jis, pridurdamas, jog siekis atkurti Ukrainos teritorinį vientisumą yra bendra atsakomybė.
„Galiu jus patikinti – mūsų pastangos bus nenuilstamos. Tai yra mūsų nacionalinis interesas ir man asmeniškai tai svarbus klausimas. Tačiau man nereikia pasakoti to jums, kaip Rusijos išpuolis prieš Ukrainą padidina grėsmę Europos saugumui. Jūs jau daug metų susiduriate su tiesiogine, baisia Rusijos ir Baltarusijos grėsme“, – pastebėjo ministras.
„Jūsų saugumas yra mūsų saugumas“
Savo kalboje iš Seimo plenarinių posėdžių salės tribūnos B. Pistorius taip pat patikino, kad Vokietija yra patikima saugumo partnerė Lietuviai. Jis priminė, jog užaugo Šaltojo karo laikotarpiu, todėl supranta, ką reiškia gyventi atskirtyje, kylant saugumo grėsmėms. Todėl, anot politiko, NATO Aljanso saugumo garantijos „saugojo laisvę“.
„Žinau, kaip ir daugelis kitų vokiečių, ką reiškia būti Rytiniu flangu. Daugeliui iš mūsų NATO nebuvo abstrakti sąvoka, tai buvo skydas, kuris saugojo mūsų laisvę. Su giliu dėkingumu prisimename, kai galėjome pasikliauti savo ištikimais sąjungininkais. Prisimenu, kaip šie sąjungininkai tapo draugais – draugais, kurie buvo pasirengę ginti mūsų teritorinį vientisumą ir bendrą laisvę“, – kalbėjo B. Pistorius.
„Šiandien mūsų sąjungininkai Baltijos regione ir Rytuose to paties gali tikėtis ir iš mūsų. Jūsų saugumas yra mūsų saugumas. Jūsų laisvė yra mūsų laisvę. Jūsų suverenitetas yra mūsų suverenitetas. Tai yra mūsų tvirtas įsipareigojimas“, – pabrėžė jis.
ELTA primena, kad ketvirtadienį Lietuvoje lankosi Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius.
Vizito Vilniuje metu Berlyno politikas susitiko su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen. B. Pistorius taip pat dalyvaus Seimui ratifikuojant dvišalį Lietuvos ir Vokietijos vyriausybių susitarimą dėl bendradarbiavimo gynybos srityje.
Pastarąją sutartį, kuri apibrėžia į Lietuvą perkeliamos vokiečių karių brigados karių, jų šeimų, civilių tarnautojų teises, Berlyne jau pasirašė šalių gynybos ministrai Laurynas Kasčiūnas ir B. Pistorius bei užsienio reikalų viceministrai Jonas Survila bei Tobias Lindner. Dokumentą dar turi ratifikuoti Lietuvos ir Vokietijos parlamentai.
Po apsilankymo Seime B. Pistorius susitiks su premjere Ingrida Šimonyte, dalyvaus spaudos konferencijoje su L. Kasčiūnu.
ELTA primena, kad Berlynas 2022 metų vasarą įsipareigojo Lietuvoje dislokuoti brigados dydžio karinį vienetą. Iš viso į Lietuvą ketinama perkelti apie 5 tūkst. Vokietijos brigados karių ir civilių. Dalis jų atvyks su savo šeimomis.
Planuojama, kad iki 2026 metų į Lietuvą bus perkelta didžioji brigados dalis. Vokietijos gynybos ministro B. Pistoriuso teigimu, pilną operacinį pajėgumą brigada įgis 2027 metais.
Šį pavasarį į Lietuvą atvyko pirmasis Vokietijos brigados elementas – per 20 karių, kurie yra atsakingi už brigados perkėlimo į Lietuvą planavimą bei karinei infrastruktūrai keliamų reikalavimų derinimą.
Rašyti komentarą