B. Hodgesas: „Didžiausia silpnybė – tikėti Kremliaus pasakomis“ (6)

Apie pratybų „Zapad 2021“ ir Rusijos karinius subtilumus, naująją Baltųjų rūmų politiką, taip pat migrantų krizę ir hibridinį karą IQ biuro Briuselyje vadovas Evaldas Labanauskas kalbėjosi su buvusiu JAV sausumos pajėgų vadu Europoje atsargos generolu leitenantu Benu Hodgesu.

– Kiek svarbios Rusijos vykdomos „Zapad 2021“ pratybos NATO ir kokie pagrindiniai šių pratybų iššūkiai Baltijos šalims bei Lenkijai?

– „Zapad 2021“ karinės pratybos yra labai svarbios, kartu tai ir iššūkis dėl trijų priežasčių: visų pirma, tai priminimas visiems mums apie Kremliaus galimybes ir norą investuoti į didelio masto aukštųjų technologijų pajėgumus ir pratybas, nepaisant tam tikrų kvailai skambančių komentarų, kad Rusijos toks mažas bendrasis vidaus produktas ir todėl ji esą nekelia didelės grėsmės.

Antra, pratyboms trūksta skaidrumo ir dėl tarptautiniu mastu vykdomos dezinformacijos kampanijos (kas yra ir kas nėra pratybos „Zapad“) nesilaikoma įsipareigojimų dėl tarptautinių stebėtojų iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) bei Vienos susitarimų, o tai mums primena, su kuo turime reikalą ir kodėl jie nėra geri „partneriai“.

(Vienos dokumentas dėl pasitikėjimą ir saugumą stiprinančių priemonių numato, kad apie karines pratybas, kuriose dalyvauja daugiau nei 9 tūkst. karių, turi būti pranešta ESBO narėms 42 dienos prieš jų pradžią ir būtini stebėtojai, jei pratybose dalyvauja 13 tūkst. ar daugiau karių – IQ past.).

Ir trečia priežastis – pratybos „Zapad“ parodo, kad kaip niekad svarbu modernizuotis, mokytis ir būti pasirengusiems, nes tik tai užkirs kelią Kremliui tragiškai apsiskaičiuoti ir nuspręsti, kad mes esą nesame pasiruošę sėkmingai kolektyvinei gynybai.

– Kokius skirtumus įžvelgtumėte tarp „Zapad 2017“ ir „Zapad 2021“ pratybų? Kai kurie ekspertai teigia, kad „Zapad 2017“ vyko keliais etapais. O kaip šiemet? Ar tam tikras Rusijos pratybas, kaip „Zaslon 2021“, vykusias šių metų vasarą, galima priskirti „Zapad 2021“?

– Atrodo, kad „Zapad 2021“ bus gerokai didesnės ir truks ilgiau nei ankstesnės, turint omeny anksčiau įvykdytą pratybose dalyvaujančių dalinių dislokaciją ir pasirengimą. Dar vienas skirtumas – labai didelių Rusijos dalinių dislokacija Ukrainoje ir šalia jos.

„Zapad 2021“ vyksta didesniame Rusijos dislokuotų pajėgų ir pavojingos operacinės aplinkos kontekste. Galiausiai situacija Baltarusijoje yra daug pavojingesnė ir nestabilesnė šiuo metu, nei buvo 2017 m.

– Ar sutinkate su dalies ekspertų nuomone, kad oficiali pratybų „Zapad 2021“ data rugsėjo 1016 d. bus vadinamoji DV diena (distinguished visitor day – išskirtinių svečių diena)? T. y. tik parodomoji dalis, o rimti, strategiškai svarbūs pratybų etapai bus baigti ar vyks vėliau?

– Manau, kad tai labai tikslus pastebėjimas. Rusų puoselėjamos dezinformacijos ir skaidrumo trūkumo tradicijos tik prisideda prie situacijos pavojingumo.

Jei jie būtų tikrai suinteresuoti taika ir stabilumu, jie būtų nuoširdesni ir skaidresni dėl to, kas vyksta. Elgtųsi kaip NATO, kurios pratybos yra atviros žiniasklaidai ir stebėtojams.

Lietuva susiduria su iki šiol neregėta migrantų krize Baltarusijos pasienyje, o Lietuvos politikai tai vadina Aliaksandro Lukašenkos režimo hibridine ataka. Ar galima sakyti, kad tokie Baltarusijos veiksmai susiję su „Zapad 2021“ pratybomis?

– Manau, kad jūsų minimi migrantai naudojami Lietuvos ir Latvijos vyriausybių dėmesiui nukreipti ir jų atsakui patikrinti. O tai tiesiogiai susiję su bendromis komunikacinėmis Kremliaus ir Minsko pastangomis bei „Zapad“ pratybomis.

– Kaip minėjau, Lietuvos politikai Minsko veiksmus vadina hibridine ataka, tačiau ES ir dalis Vakarų šalių oficialių pareigūnų vengia šio termino. Jie tai vadina „migrantų instrumentalizacija“ ar pan. Ar tai, kas vyksta Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, jūs pavadintumėte „hibridine ataka“?

Susiję straipsniai

– Migrantų kaip ginklų panaudojimas nėra nauja. Tai Kremlius daro Sirijoje, remdamas ir įgalindamas Basharo al Assado režimą, kuris pastūmėjo 3 mln. pabėgėlių į Turkiją ir Europą.

– O kaip jūs apibrėžtumėte „hibridinę ataką?

– Aš tai vadinu „rusų kariavimo būdu“. Pasinaudojant visomis priemonėmis, įvairiais intensyvumo lygiais siekti savo tikslų. Kartu už nugaros išlaikant didelio masto konvencinio puolimo ir net branduolinės atakos grėsmę.

– Ar NATO pasirengusi atremti hibridines atakas? Galbūt reiktų daugiau dirbti šia kryptimi?

– Aljansas greitai adaptuojasi. Didelė dalis naujosios strateginės koncepcijos NATO 2030 yra skirta tam.

– Birželį Strateginių ir tarptautinių studijų centro organizuotoje diskusijoje paminėjote, kad „Zapad 2021“ parodys Rusijos reakciją į naująją prezidento Joe Bideno Baltųjų rūmų administraciją. Kaip apibūdintumėte ir įvertintumėte naująją Baltųjų rūmų strategiją Rusijos atžvilgiu? Ar grįžtame į Baracko Obamos laikus? Ar bandoma išlaikyti status quo Europoje?

– Mane labai nudžiugino tai, ką išgirdau pirmaisiais J. Bideno prezidentavimo mėnesiais, kai jis pareiškė, kad Ukrainos suverenumas yra JAV prioritetas.

Migrantai naudojami Lietuvos ir Latvijos vyriausybių dėmesiui nukreipti ir jų atsakui patikrinti.

Tačiau pastarosios kelios savaitės yra mažiau įkvepiančios: susitarimas dėl „Nord Stream 2“, Ukrainos ginkluotės ribojimas, noras toleruoti blogą Kremliaus elgesį ir net kalbos apie JAV pratybų Europoje sumažinimą tiek skaičiumi, tiek dydžiu, taip esą tikintis mažiau Kremliaus provokacijų.

Tačiau viską reikėtų daryti atvirkščiai.

– Ką turite omeny dėl kalbų apie JAV kariuomenės pratybų Europoje skaičiaus ir dydžio sumažinimą?

– Prezidento B. Obamos administracija spaudė mus dėl pratybų „Anaconda“ 2016 m., kad būtų pakeistos jų planuotos datos ar jos būtų mažesnės apimties. (Bendros JAV ir NATO sąjungininkų pratybos „Anaconda 16“ įvyko Lenkijoje 2016 m. birželio pradžioje.

Tai buvo iki tol didžiausios sąjungininkų pratybos ir juose dalyvavo 31 tūkst. sausumos, jūros, oro pajėgų ir desanto karių – IQ past.).

Dabar gaunu klausimų iš įvairių žurnalistų, kurie teigia, kad vyksta kalbos apie JAV pratybų Europoje sumažinimą vėlgi nenorint erzinti Kremliaus.

Negaliu to patvirtinti, bet tokių klausimų sulaukiu.

– Kokią įtaką tokia prezidento J. Bideno politika Rusijos atžvilgiu gali turėti Baltijos valstybėms ir visai Rytų Europai?

– Tikiuosi, kad mūsų sąjungininkai Rytų Europoje ir Baltijos jūros regione toliau darys viską, ką gali, kad išliktų stiprūs ir prisidėtų prie NATO kolektyvinės gynybos pastangų.

Kartu toliau tikiu Jungtinių Valstijų įsipareigojimais Europai. JAV pajėgų dydis ir gebėjimai toliau auga, gerėja.

– CEPA diskusijoje rugpjū teigėte, kad Rusijos tikslas per pratybas „Zapad“ yra surasti „lūžio tašką“. Kokios yra Rusijos kariuomenės silpnosios ir stipriosios pusės?

– Šiuo atveju kalbėjau apie mūsų pratybas ir kad turime praktikuotis sunkiomis sąlygomis, kol didindami iššūkius surasime „lūžio tašką“. Tai vienintelis būdas surasti silpnąsias vietas ir jas sustiprinti.

Dabar pastebiu tokių mūsų logistikoje, vadovavime ir kontrolėje bei priešraketinėje gynyboje.

Kokios yra Rusijos stiprybės?

– Rusai sugeba ypač greitai perkelti labai daug ekipuotės ir pajėgų. Tai mane žavi ir žadina siekį pagerinti mūsų karinį mobilumą Europoje.

– O kokia silpniausia NATO vieta?

– Didžiausia silpnybė – kai kurių NATO šalių noras priimti rusų dezinformaciją apie tai, ką jie daro, ir pritarti Kremliaus sekamai pasakai, esą rusai daro tai, ką daro, nes bijo Vakarų grėsmės.

B. Hodgesas

1958 m. balandžio 16 d. gimė Džeksonvilyje, Floridos valstijoje, JAV.

1980 m. baigė JAV karo akademiją.

1981 m. tapo pirmuoju leitenantu.

2012 m. jam suteiktas generolo leitenanto laipsnis.

Iki 2018 m. vadovavo įvairiems JAV daliniams Vokietijoje, Pietų Korėjoje, Irake, Afganistane, Pakistane, Turkijoje. 2014–2017 m. buvo JAV sausumos pajėgų vadas Europoje.

Šiuo metu yra CEPA strateginių studijų vadovas, „Berlin Global Advisors“ patarėjas, „Spirit of America“ valdybos narys ir Karališkojo jungtinio gynybos ir saugumo instituto (RUSI) darbuotojas

Aha JAV oziai jau parode kaip galima tiketi,iems Kabule,kaip ziurkes pabego ir paliko kas jam tikejo
Klp, 2021-09-21 19:26
Kaip visada visi Pidarastai ir Dibilai pries Rusija.
klaipeda, 2021-09-21 17:49
Oooo taip, javainiu pasakos-jos tiesa. Ka apie tai mano Irakas, min ja, afganistanas ir net prancuzija???
Elfas, 2021-09-21 14:48
Sidebar placeholder