Ekonomistai: net iki 3 proc. siekiantis NT mokesčio tarifas išstums smulkius nuomotojus iš rinkos ir didins šešėlį (1)

Siūlomas nekilnojamojo turto (NT) mokesčio įvedimas iš rinkos išstums smulkius nuomotojus ir atvers spragą šešėlinės nuomos didėjimui, tikina ekonomistai.

 

.

Finansų ministerijos siūlymą nuomojamos paskirties nekilnojamąjį turtą apmokestinti iki 3 proc. siekiančiais tarifais ekonomikos ekspertai vertina itin kritiškai, esą ministerija siekia „bausti žmones, kurie įveiklina savo turtą ir iš to gauna pajamas“.

„Jie siūlo įvesti papildomą mokestį už tai, kad asmuo įdarbina savo turtą.

Taip, tikrai yra rizika, kad smulkūs nuomotojai bus išstumti, o tai gali įvykti dėl labai paprastos priežasties.

Dažnas nuomotojas butą nuomai perka su paskola ir dažniausiai taip nutinka, kad išnuomotas turtas atperka paskolos dydį.

Iš tiesų, atsiradęs papildomas mokestis tokiems asmenims jau nebedengs paskolos mokesčio.

Žmonės turės prisidėti papildomais įnašais, o tai reiškia, kad jie bus spaudžiami parduoti tą nekilnojamąjį turtą“, – Alfa.lt sakė Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas, finansų analitikas Marius Dubnikovas.

Įvedus tokį mokestį smulkūs nuomotojai bus spaudžiami ir galės pasirinkti vieną iš dviejų kelių: parduoti arba nuomoti šešėlyje.

Pasak ekonomisto, minėto mokesčio įvedimas didins šešėlį NT nuomos rinkoje.

„Taigi, įvedus tokį mokestį smulkūs nuomotojai bus spaudžiami ir galės pasirinkti vieną iš dviejų kelių: parduoti arba nuomoti šešėlyje.

Tokie butų savininkai galimai pasirinks nuomoti neoficialiai, nes atsiras labai reali paskata nemokėti mokesčių ir neregistruoti sutarčių.

Tie 3 proc. iš tiesų yra didelis mokestis, nes per 30 metų buto savininkui teks sumokėti visą turto kainą vien mokesčiais.

Jie nori bausti žmones, kurie tiesiog įveiklina savo turtą ir iš to gauna pajamas“, – nuogąstavo M. Dubnikovas.

Archyvų nuotr.

Asociatyvi nuotrauka. Pixabay

Mane apskritai stebina, kodėl NT mokestis siejamas su nuoma, už kurią butų savininkai gauna pajamas.

Vilniaus universiteto profesorius, ekonomistas Romas Lazutka mano, kad minėto mokesčio įvedimas smarkiausiai per kišenę kirs ne butų savininkams, o nuomininkams.

„Butų savininkai galės padidinti nuomos kainas ir tie mokesčiai kaip ir bus perkelti, bet tada mažės paklausa.

Galbūt ne visi nuomininkai išgalės tiek mokėti, tai jie bus paskatinti imti paskolą butui arba grįžti gyventi pas tėvus“, – Alfa.lt sakė R. Lazutka.

Ta pati veikla būtų apmokestinta dviem skirtingais mokesčiais

Ekonomistas Finansų ministerijos siūlyme įžvelgia dar vieną spragą.

Šiuo metu asmenys, nuomojantys vieną ar kelis butus, gali pasirinkti: mokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM) nuo nuomos pajamų arba kiekvienam nuomojamam butui įsigyti verslo liudijimą. Įvedus NT mokestį – ta pati veikla būtų apmokestinta dviem skirtingais mokesčiais.

„Mane apskritai stebina, kodėl NT mokestis siejamas su nuoma, už kurią butų savininkai gauna pajamas. Juk šios pajamos ir taip yra apmokestintos gyventojų pajamų mokesčiu.

Kam tą nuomą apmokestinti dviem mokesčiais?

Jeigu jiems atrodo, kad jau reikėtų labiau apmokestinti, tai, manau, turėtų būti įvestas turto mokestis vienodas visiems, nepriklausomai nuo to, ar žmogus pats gyvena, ar nuomoja.

Nesuprantu, kad dviem mokesčiais apmokestintų tą pačią veiklą“, – teigė R. Lazutka.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė pristatydama siūlymus dėl visuotinio NT mokesčio įvedimo teigė, kad visos iš NT mokesčio surinktos lėšos būtų pervedamos į atitinkamų savivaldybių biudžetus.

Visgi, pasak ekonomistų, toks mokestis būtų naudingas ne tik savivaldybėms, bet ir instituciniams investuotojams.

„NT mokestis būtų geriausias toks, kai nedideliu mokesčiu būtų apmokestinama visa turto vertė, tada viskas būtų labai aišku, o dabar atrodo, kad tiesiog eilinį kartą bando atimti pinigus iš žmogaus, kuris yra aktyvus ir užsidirba iš NT“, – sakė M. Dubnikovas.

Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė sako, kad tiek nuomojamas gyvenamosios paskirties, tiek kitas komercinis nekilnojamasis turtas turėtų būti apmokestinamas vienodai. Siūloma, kad savivaldybės jam galėtų nustatyti nuo 0,1 iki 3 proc. siekiančius tarifus.

Priėmus įstatymų pakeitimus Seime, gyventojus pirmosios nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijos pasiektų 2025 m. kovo 1 d.

alfa.lt

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder