Erdoganas ir Putinas - „gera" komanda?

V. Putinas ir R. T. Erdoganas susitiko antrą kartą nuo karo Ukrainoje pradžios. Sočyje abiejų valstybių vadovai pasisakė už glaudesnius prekybinius santykius, nors jų pozicijos Sirijos, Ukrainos ir Kalnų Karabacho klausimais iš dalies skiriasi.

Spaudoje komentuojamas Turkijos siekis atlikti pagrindinį vaidmenį.

Šiandien Europos spaudoje diskutuojama apie prezidentų V. Putino ir R. T. Erdogano santykius, atsižvelgiant į Rusijos vykdomą invaziją į Ukrainą.

Pateikiame keletą nuomonių iš atrinktų Europos leidinių, kurias pateikia eurotopics.

Labiau patogi bendruomenė nei didelė meilė

Nors V. Putinas pareiškė, kad abi šalys ateityje ketina palaikyti glaudesnius santykius, tai yra ne tiek draugystė, kiek grynas pragmatizmas, komentuoja J. Haberturkas:

"Putino pareiškimai Erdoganui, pradedant gamtinių dujų tiekimu Europai ir baigiant grūdų tiekimu, rodo, kad prasideda nauja abiejų šalių santykių era...

Viena vertus, Putinas nori sumažinti sankcijų spaudimą.

Kita vertus, Turkiją jis laiko langu į Vakarus, per kurį jis gali išlaikyti pusiausvyrą savo šalyje.

Tačiau tai darydamas jis nevengs tuo pat metu grasinti Turkijai, kaip tai padarė dėl Akkuyu atominės elektrinės."

Nieko neįmanoma be Turkijos

Šiuo metu Ankara atlieka pagrindinį vaidmenį prie derybų stalo, aiškina "Publico":

"Turkija stiprina savo diplomatinę įtaką tokia konfigūracija, kuri leidžia jai išvengti sankcijų Maskvai ir parduoti Kijevui bepiločių lėktuvų.

Be to, ji naudojasi savo geografine padėtimi, kuri leidžia jai aktyvuoti Montrė konvenciją ir kontroliuoti Dardanelus bei Bosforo sąsiaurį, kad pasiektų geopolitinę pergalę. ...

Grūdų sandorio sėkmė sutapo su V. Putino pareiškimais apie pergalės neįmanomumą branduolinio karo atveju ir Gerhardo Šrioderio pareiškimais po susitikimo su Rusijos prezidentu, anot kurio, grūdų sandorio sėkmė "pamažu gali virsti paliaubomis".

Išvada: Be Erdogano šiuo metu negali būti jokių derybų."

Tikėtina, kad tarpininko tarp frontų vaidmuo Turkijai ilgai netiks, mano "Süddeutsche Zeitung":

"Erdoganas palaiko gerus santykius su Kijevu ir Maskva, todėl tampa nepakeičiamas.

Šią erzinančią "sūpuoklių" politiką galima vertinti kaip gudrų tarp frontų esančios regioninės galios bandymą veikti savarankiškai: Turkija turi gyventi su Rusija ir Vakarais.

Tačiau taip atrodo tik iš pirmo žvilgsnio.

Turkija, regioninė galybė, nei kariniu, nei politiniu, nei ekonominiu požiūriu nėra pasauliniu mastu aktyviai veikianti galybė.

JAV, ES ir Nato vėl kels Ankaros patikimumo klausimą.".

Gemius

Raktažodžiai
Sidebar placeholder