Jurgita Platakytė: „Įvedę tvarką sveikatos apsaugos sektoriuje ilgiau gyvensime“

(13)

Pastaruoju metu vis daugiau Lietuvos gyventojų skundžiasi prastėjančia situacija sveikatos apsaugos sistemoje. Retai surasime žmogų, kuris nesusidūrė su eilėmis poliklinikose. Dar skaudžiau skamba istorijos, kai sunkios ligos užpultas pacientas niekaip negali patekti pas reikiamą specialistą ir yra priverstas laukti operacijos.

Visoje Lietuvoje trūksta gydytojų ir slaugos specialistų, o dabartinė Vyriausybė kryptingai mažina teikiamų paslaugų spektrą regionuose, sukeldama čia gyvenantiems žmonėms labai didelį diskomfortą. 

Sykiu dėl neapgalvotai vykdomos farmacijos politikos mažėja efektyvių vaistų prieinamumas žmonėms. Jau nekalbant apie parduodamų vaistų aukštas kainas.

Akivaizdu, kad medikų trūkumas, gydymo paslaugų prieinamumas, brangūs vaistai vaistinėse yra tapusi viena svarbiausių viešojoje erdvėje aptarinėjamų temų. 

Tad natūraliai akys krypsta į tuos politikus, kurie yra sukaupę daug patirties ir žinių sveikatos apsaugos sistemoje, sveikatos apsaugos klausimais. Kurie turi aiškų savo matymą, ką reikia skubiai daryti, kad situacija šioje srityje imtų sparčiai gerėti.

Kalbuosi su Jurgita Platakyte, Lietuvos socialdemokratų partijos kandidate Klaipėdos Marių rinkiminėje apygardoje.

Jurgita, kodėl pasukote į politiką? Juk sakoma, kad tai nėra labai patrauklus užsiėmimas?

Niekada neieškojau patogesnio gyvenimo, kad ir kuo užsiimčiau, niekada nesirinkau lengvo ir naudingo kelio. Esu iš tų, kurie neabejingi juos supančiai aplinkai. 

Mėgstu bendrauti su žmonėmis. Tiek profesinėje aplinkoje, tiek visuomeniniame gyvenime pastebiu, jog pastaruoju metu yra atsiradę daug nusivylusiųjų Lietuvos politika. 

Žmonės netiki valdžia. Juos nuolat persekioja neteisybės jausmas. Valdžia savo ruožtu demonstruoja nepagarbą savo piliečiams. 

Neužtenka apie tai pakalbėti tik su kaimynu ar bendradarbiu, kažkam reikia eiti ir keisti situaciją savo gatvėje, mieste, šalyje. Todėl einu su tais, kurie nori, žino kaip į Lietuvą sugrąžinti padorią politiką.

Į rinkimus jus deleguoja Lietuvos socialdemokratai. Kodėl būtent jie?

Vienas kalnų nenuversi, todėl reikalinga bendraminčių komanda. Manau, kad dabar Lietuvos žmonėms labiausiai reikia supratimo, atjautos, pagalbos, bendrystės. 

Tikiu, kad Lietuvos socialdemokratai gali tai duoti. Taip pat imponuoja Lietuvos socialdemokratų lyderės Vilijos Blinkevičiūtės profesionalumas, nuoširdumas, paprastumas bei sukaupta patirtis.

Įvardykite tris prioritetines savo veiklos sritis.

Sveikatos apsauga, švietimas ir socialinė politika. Noriu atkreipti dėmesį, kad Lietuvos socialdemokratai taip pat ne kartą yra parodę, kad šios sritys jiems yra svarbios ir kad jie yra pajėgūs spręsti jose egzistuojančias problemas. 

Turbūt dar daug kas atsimena, kad Vilija Blinkevičiūtė buvo sėkmingiausia socialinių reikalų ir darbo ministrė. 

Puikiai sveikatos apsaugos reikalus tvarkė Juozas Olekas, o Vytenis Andriukaitis buvo aktyvus Europos Komisijos komisaras, atsakingas už visuomenės sveikatą. 

Taigi, šiose ypač svarbiose žmogui srityse turime sukaupę didelę patirtį ir kompetenciją.

Kodėl sveikatos apsaugos sričiai skiriate tiek daug dėmesio?

Pirmiausia todėl, kad sveikata yra svarbiausias faktorius žmogui. Jeigu turi sveikatos, visa kita galima susitvarkyti. 

Žmonės turi suprasti, kad nuo to, kaip valstybėje veikia sveikatos ir gydymo paslaugos, tai tiesiogiai lemia jų gyvenimo kokybę. 

Pagaliau reikia suvokti, kad įvedę tvarką sveikatos apsaugos sektoriuje ilgiau ir prasmingiau gyvensime. 

Aiškiai matau, kad nors biudžeto pinigų sveikatos viešosioms paslaugoms skiriame nemažai, žmonės nėra patenkinti esama situacija.

Kokias konkrečias problemas matote?

Pirmiausia - gydymo prieinamumas. Kodėl turime tokias ilgas eiles pas specialistus? Kodėl žmonės užklupus ligai priversti laukti ir taip rizikuoti savo sveikata ir gyvybe? 

Nepaisant to, kad piliečiai moka mokesčius ir iš jų yra finansuojama sveikatos apsaugos sistema, kodėl už vis daugiau gydymo paslaugų žmonėms reikia susimokėti papildomai? 

Kodėl patekti pas gydytoją specialistą privačioje gydymo įstaigoje už pinigus galima labai greitai, o priėmimo pas valstybinėje įstaigoje dirbantį gydytoją esame priversti laukti mėnesius ar dar ilgiau? Tam tikrais atvejais kalba eina ir apie tą patį gydytoją. 

Tai yra nenormalu ir taip neturi būti mūsų valstybėje. Pagaliau kodėl svarbiausių vaistų kainos vaistinėse taip stipriai auga, kad iš pensijos ar atlyginimo tampa nebeįmanoma jų nusipirkti. 

O kompensuojamųjų vaistų nustatyta tvarka yra nepalanki ligoniui, neskatina atsirasti naujų, šiuolaikinių, efektyviai veikiančių medikamentų vaistinių lentynose. 

Visą tai galima sutvarkyti ir pakeisti. Todėl ir dalyvauju rinkimuose.

Kaip sumažinti pacientų eiles pas gydytojus?

Pradėkime nuo to, kad naujai išrinktas Seimas kartu su Vyriausybe privalo nedelsdamas peržiūrėti ir, esant galimybei, stabdyti pradėtas reformas sveikatos apsaugos sektoriuje. 

Reikia profesionaliai įvertinti jų pasekmes. Akivaizdu, kad dabartinės valdžios pradėtos pertvarkos atnešė daug chaoso, o regionuose labai stipriai sumažino gydymo paslaugas. 

Kitaip tariant, gydymas nuo žmonių nutolo. Matome, kad visoje Lietuvoje trūksta gydytojų ir slaugytojų, o praktikuojančių specialistų amžiaus vidurkis yra brandus. 

Pavyzdžiui, žmonėms okulisto konsultacijos tenka laukti daugiau negu pusmetį.

Medicinos personalo trūkumą visoje valstybėje reikia spręsti kompleksiškai. Valstybė, finansuodama medicinos bei slaugos studijas, turi tiksliau prognozuoti būsimų specialistų poreikį ir didinti finansuojamų studijų vietų skaičių. 

Blogai yra ir tai, kad nemaža dalis Lietuvoje už valstybės pinigus paruošiamų jaunų specialistų išvažiuoja dirbti į užsienį. Valstybė turi paruošti ir nuosekliai vykdyti jaunų specialistų pritraukimo programą. 

Finansuoti studijas, sukurti veikiančias motyvacines paskatas darbe, mokėti didesnius atlyginimus, suteikti transportą ir būstą, užtikrinti pozityvų mikroklimatą darbe. Norėdami išlaikyti jaunus žmones Lietuvoje, turime būti geresni už užsienio valstybes. 

Kai kurios dabartinės valdžios vykdomos priemonės yra neefektyvios. Štai Vyriausybė skiria milijonus eurų kai kurioms šalies savivaldybėms, kad jos pritrauktų jaunus gydytojus į regionus. 

Bet jeigu visoje šalyje trūksta medikų, tai kokia prasmė juos vilioti iš vienos savivaldybės į kitą. Juk visoje Lietuvoje gyvena žmonės, todėl reikia investuoti į bendrą sveikatos apsaugos specialistų skaičiaus didinimą.

Eiles poliklinikose ar ligoninėse sėkmingai galima mažinti administracinėmis priemonėmis. Dirbdama parlamente inicijuosiu sveikatos apsaugos sektorių reglamentuojančių teisės aktų peržiūrą.

Būtina gydytojus išvaduoti nuo popierizmo ir įvairių lentelių pildymo - tam, kad jie galėtų kuo daugiau laiko skirti pacientų gydymui.

Ką keistumėte valstybės vaistų politikoje?

Mūsų žmonėms turi būti suteikta galimybė gydytis efektyviais naujausiais vaistais. Todėl reikia iš esmės peržiūrėti valstybės kompensuojamųjų vaistų sąrašą, į jį įtraukti šiuolaikinius inovatyvius vaistus. 

Taip pat Lietuvos valdžia turi panaikinti perteklinius reikalavimus norintiems įeiti į farmacijos rinką. Kodėl Lietuvoje reikia atlikti dar kartą ilgai trunkančius vaistų tyrimus, jeigu juos jau yra patvirtinusios oficialios Europos Sąjungos institucijos. 

Didesnė konkurencija tarp vaistų gamintojų galėtų sumažinti vaistų kainas.

Kaip vertinate planuojamą Klaipėdos poliklinikų pertvarką?

Nereikia skubėti su pertvarkomis. Mieste veikiantis poliklinikų tinklas turi būti išsaugotas, nes žmonės yra įpratę prie gydymo įstaigų vietos, ten dirbančių gydytojų ir viso personalo. 

Žmogui turi būti patogu pasiekti polikliniką. Su nepamatuotais sprendimais galima viską greitai sujungti, bet nuo to pirminės sveikatos priežiūros kokybė nepasidarys geresnė. 

Svarbiausia, kad prireikus klaipėdiečiai galėtų kuo greičiau gauti efektyvią ir kokybišką paslaugą. Žmonės turi jausti, kad gydymo įstaigos veikia dėl jų, o ne atvirkščiai.

Kaip toliau turi būti vystoma KUL?

Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) yra svarbus regiono sveikatos apsaugos ramstis, ir visi suprantame, kad jos ankstesnė sėkmė buvo ne atsitiktinumas.

Iki 2023 metų sausio 1 d., kai ligoninės buvo sujungtos, Klaipėdos universitetinė ligoninė veikė sklandžiai ir sėkmingai. 

Tai buvo ligoninė, kuri neturėjo finansinių problemų, kurioje dirbo lojalus, patyręs ir aukštos kvalifikacijos personalas, o pacientai buvo patenkinti aukšto lygio paslaugomis. 

Šie rezultatai buvo pasiekti dėl profesionalios vadybos ir investicijų į modernią medicinos įrangą (robotinė chirurgija ir kt.).

Tačiau dabartinė situacija rodo, kad priimti sprendimai nepasiteisino. Grįžti atgal nebegalime, tačiau turime galimybę imtis veiksmų, kurie padėtų atkurti tai, kas buvo prarasta. 

Esu tikra, kad reikalingi pokyčiai turi prasidėti nuo teisingo ligoninių valdymo struktūros atstatymo. Mano nuomone, svarbiausia būtų sugrąžinti ligoninėms filialų statusą su atitinkamomis teisėmis ir autonomija, užtikrinti, kad jos galėtų veikti savarankiškai ir profesionaliai. 

Taip pat būtina įdiegti griežtą profesionalią vadybą, kuri būtų pagrįsta tarptautine praktika, o ne trumpalaikiais politiniais interesais.

Tai leistų ne tik stabilizuoti situaciją, bet ir susigrąžinti išėjusius medikus, kurie, esu tikra, būtų suinteresuoti grįžti į darbą, jeigu jiems būtų sudarytos tinkamos sąlygos. 

Turime Vilniaus ir Kauno pavyzdžius, kurie rodo, kad tinkamai valdoma ligoninių integracija gali būti sėkminga. Jei politikai nedelsdami priims logiškai pagrįstus ir profesionalius sprendimus, Klaipėdos universiteto ligoninė turi realią galimybę atsigauti ir vėl tapti viena geriausių šalies gydymo įstaigų.

Esu pasiryžusi siekti šių tikslų ir tikiu, kad, sutelkus visas jėgas, KUL laukia šviesesnė ateitis.

Ko palinkėtumėte klaipėdiečiams?

Gyventi taip, kad kuo rečiau tektų varstyti gydymo įstaigų duris. Rūpintis savo ir savo artimųjų sveika gyvensena.

Taip pat linkiu protingo pasirinkimo artėjančiuose Seimo rinkimuose. Savo balsais mes galime keisti situaciją. Rinkimai yra pati geriausia proga tai padaryti. 

Tikiu klaipėdiečių išmintingu sprendimu. Būtent dabar mes galime pasakyti esamai valdžiai STOP ir sykiu neužkibti ant aukso kalnus žadančių naujųjų Lietuvos „gelbėtojų“. Rinkime tuos, kurie rūpintųsi, kad mūsų valstybė veiktų.

Politinė reklama apmokėta iš Marių Nr. 25 apygardos kandidatės Jurgitos Platakytės PK sąskaitos. Užs. Nr. 316287

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder