Klaipėdoje bendruomenė diegia 15 minučių miesto modelį: nuosavo automobilio gyvenant centre nebereikės

(15)

Dauguma didžiųjų miestų yra susiskirstę į centrus ir miegamuosius rajonus. Pastarųjų gyventojai priversti kasdien daug laiko praleisti važinėdami į darbą, prekybos centrus, pramogų vietas, vežiodami vaikus į švietimo įstaigas. Taip gaištamas laikas, teršiama aplinka, prastėja gyvenimo kokybė.

Spręsdamas problemą, pasaulis neišradinėja dviračio. 15 minučių miesto, arba „miesto mieste“, koncepcijai jau arti 100 metų. Tai decentralizuotas miestų planavimo modelis, kai darbas, kultūra ir pramogos yra šalia namų ir viską galima pasiekti per 15 minučių pėsčiomis, dviračiu arba viešuoju transportu.

Toks miestas bendruomenės iniciatyva kuriasi pačiame Klaipėdos centre, buvusioje industrinėje vietoje tarp Kūlių Vartų gatvės, Malūno tvenkinio, Dangės upės ir Mokyklos bei Tilžės gatvių.

Malūnų vardu pasivadinusi bendruomenė, jungianti jau veikiančias ir besikuriančias įmones bei organizacijas, turi ambiciją Klaipėdoje sukurti šiuolaikišką daugiafunkcį kvartalą, kuris būtų ne tik patogus gyventi, bet ir suteiktų gyventojams daugiau galimybių bendrauti bei judėti.

Pasaulyje populiarėja po pandemijos

15 minučių miesto koncepcija nėra nauja, tačiau pasaulyje pradėjo populiarėti pastaruoju metu. Paryžius savo 15 minučių miesto koncepciją pradėjo įgyvendinti per COVID-19 pandemiją. Mieste buvo apribotas greitis, perpus sumažintas automobilių parkavimo vietų skaičius, atsirado daugiau dviračių takų, mažų parkų ir t. t.

Paryžiumi pasekė Roma, Dublinas, Utrechtas ir kiti miestai. Šiuo metu 16 pasaulio miestų jau įgyvendino arba dirba su 15 minučių miesto arba panašiomis koncepcijomis. Vieni siekia „perkrauti“ visą miestą, kiti orientuojasi į atskirus jo rajonus. Apie 15 minučių miesto idėją vis dažniau kalbama ir Lietuvoje.

Pagrindinis tokio miesto tikslas grindžiamas keturiais aspektais: artumu - kad viskas, kas reikalinga žmogui, būtų pasiekiama per 15 minučių pėsčiomis arba dviračiu, žemės naudojimo ir žmonių įvairove, tankumu - kad vietos verslai turėtų pakankamai klientų, bei visuotinumu, kad 15 minučių miestas būtų prieinamas visiems gyventojams.

Klaipėdos centras galės išlipti iš automobilių

„Malūnai turi perspektyvą tapti 15 minučių miestu. Tai pats Klaipėdos miesto centras, iš dalies net senamiestis.

Jame pakanka žaliųjų erdvių, vietų praleisti laisvalaikį, naujų veiklų, kurių vis daugėja. Kol kas trūksta naujo kokybiško gyvenamojo ploto, tačiau jau artimiausiais metais šiame rajone bus pastatyta naujo gyvenamojo būsto daugiau kaip 3 tūkst. gyventojų, vėliau turėtų atsirasti būsto pasiūla dar 2 tūkst. gyventojų“, - įsitikinusi vienos iš Malūnų bendruomenės iniciatorių UAB „Eriadas“ vadovė Vita Žutautaitė.

„Eriadas“ Malūnų bendruomenėje plėtoja du kvartalus - „Bastionų namus“ šalia Klaipėdos senamiesčio ir Jono kalnelio bei „Parko pakrantę“ buvusioje Joniškės dvarvietėje prie Malūno parko.

Atsižvelgiant į vietą bei išvystytą infrastruktūrą, būsto paklausa šiuose kvartaluose bus didesnė nei planuojama pasiūla, tačiau bent daliai klaipėdiečių nuosavo automobilio greitai nebereikės.

Padės pritraukti talentus

Ne tik jūros artumas, bet ir vystomas modernus kvartalas galėtų tapti Klaipėdos argumentu šalies didmiesčių konkurencijoje dėl jaunųjų specialistų ir talentų.

Svarbų vaidmenį vaidina Malūnų vieta. Nuo jos ranka pasiekiami Klaipėdos senamiestis su didžiuliu paslaugų, pramogų bei kultūrinių erdvių pasirinkimu, taip pat vartai į kurortus.

Jaunos šeimos šioje bendruomenėje jau dabar gali rasti švietimo įstaigų, tikimasi, kad, daugėjant gyventojų, jų kursis ir daugiau. Vystant naujų namų statybas rajone daugės ir paslaugų, nes pirmieji naujų daugiabučių namų aukštai yra numatyti smulkiesiems verslams - kavinėms, kepyklėlėms ir kt., siekiant, kad kasdienės paslaugos gyventojams būtų pasiekiamos čia pat jų gyvenamoje erdvėje. Taip pat kvartale planuojamas modernus biurų kompleksas, prekybos centras, kitos įstaigos.

Buvusioje „Švyturio“ alaus darykloje Bangų gatvėje „Tech Zity“ vysto daugiafunkcį 15 tūkst. kv. m centrą, kuriame bus įkurtos bendradarbystės ir biurų erdvės, konferencijų centras, trumpalaikei nuomai skirtos gyvenamosios patalpos, erdvės bendruomenei ir maitinimo įstaigoms, sporto studija bei gyvenamųjų loftų patalpos.

Daugiafunkcis startuolių traukos centras „Tech Zity Klaipėda“ bus antra didžiausia „Tech Zity“ vieta Lietuvoje. Klaipėdai ji reikš ne tik didesnę paslaugų įvairovę, bet ir sukuriamas naujas darbo vietas bei didesnes galimybes konkuruoti su Vilniumi ir Kaunu dėl specialistų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder