
„Boružėlės" darželinukų tėvai sovietinio palikimo saugotojus prašo atsitokėti
(20)„Ar jie vaikų, anūkų neturi, kad jiems sovietinis statinys yra svarbiau už mūsų vaikus, jų sveikatą", - sakė viešintis nepanorusi darželinuko mama.
Viešas raštas
„Vakarų ekspresas" taip pat gavo viešą kreipimąsi. Klaipėdos miesto tėvai kreipiasi į visuomenę ir institucijas dėl kritinės situacijos – šiaurinėje miesto dalyje veikiantis darželis „Boružėlė“ yra avarinės būklės, patalpose plinta pelėsis, drėgmė, o vaikų skaičius nuolat auga. Vietų trūkumas darželiuose tampa kasdieniu šeimų iššūkiu.
„Tai ne dizaino klausimas. Tai mūsų vaikų sveikata ir jų teisė į saugią, švarią, vaikystei tinkamą aplinką. Mes nesutinkame, kad projektas būtų stabdomas dėl formalių estetikos diskusijų. Šis sprendimas turi būti ne apie pastatus, o apie žmones – apie vaikus“, – rašoma tėvų ir lopšelio-darželio administracijos rašte.
Tėvai ir visi neabejingi raginami šiandien rinktis į RATAS komisijos posėdį, kuris numatytas 14 val. (Bažnyčių g. 6, Klaipėda, III aukštas).

SOVIETINIS. Klaipėdos architektai kelia klausimą dėl šio sovietinio buvusio darželio baseino pastato išsaugojimo
Atnaujinimo projektas
„Vakarų ekspresas" dar balandžio pradžioje rašė, kad Klaipėdos miesto savivaldybės užsakymu parengti „Boružėlės“ rekonstrukcijos projektiniai pasiūlymai. Įgyvendinus projektą grupių skaičius padidės 2,5 karto - nuo 4 iki 10. Vietoj 75 vaikų, darželį galės lankyti net 190.
„Progresyvių projektų“ parengtuose projektiniuose pasiūlymuose rašoma, kad rekonstrukcijos metu dalis dabar teritorijoje esančių pastatų bus nugriauti. Išliks ir bus rekonstruotas tik 1959 m. statytas 1068,46 kv. m. ploto pastatas.
Po rekonstrukcijos bendras darželio plotas bus 2 400 kv. m, iš jų 1 050 kv. m - grupių plotas.
Atnaujintame darželyje grupės numatomos abiejuose pastato aukštuose. Pirmame aukšte numatytos virtuvės patalpos su tiesioginiu patekimu iš lauko, taip pat sporto / aktų universali salė, pagalbinės patalpos neformalaus ugdymo ir VSC kabinetai. Universali salė suprojektuota atgręžta į kiemą, kad esant šiltuoju sezonu renginiai galėtų vykti tiek viduje, tiek lauke. Taip pat numatyta galimybė sujungti šias patalpas.
Patekimas į grupes numatomas per stiklinį koridorių - galeriją, kuris atgręžtas į vidinį kiemą. Grupių blokas suprojektuotas taip, kad miegančius vaikus būtų galimybė atskirti nuo kitų erdvių.
Pagrindinis įėjimas numatytas pietinėje pusėje. Suformuotas erdvus holas, iš kurio patenkama į kitas patalpas. Šiame hole numatomos vidaus žaidimų aikštelės, kurios būtų naudojamos esant blogiems orams.
Požeminėje centrinio korpuso dalyje yra numatyta priedanga, kurioje tilptų ne mažiau nei 60 proc. ugdytinių ir darbuotojų.
Numatoma įrengti 21 automobilių stovėjimo vietą (minimaliai pagal reikalavimus reikėtų 17-os).
Iškilo grėsmė
Tačiau visam šiam projektui iškilo grėsmė, nes architektų bendruomenėje netikėtai atsirado siūlymas neleisti griauti aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje statyto darželio statinio.
„Komentuoti būtų ko gero truputėlį per anksti, o gal ir neetiška, nes bus svarstomi patekti projektiniai pasiūlymai, ir yra numatoma faktiškai griauti darželį, buvusio baseino pastato tūrį. Tai yra XX a. pabaigos modernizmo architektūros projektas, kuris buvo daromas ne kaip tipinis, o kaip konkretaus užsakymo projektas„, - “Vakarų ekspresui" sakė Klaipėdos RATAS pirmininkė Vigilija Paulionienė
Anot jos, minimas statinys teisiškai dar nėra saugomas, nes neturi taip vadinamo amžiaus cento, ar kažkokio ypatingo išskirtinumo. Tačiau architektai nusprendė vadovaujantis etikos ir bendrais architektūros stilistikos ir kokybės supratimo principais.
„Mes turime svarstyti ir kalbėti apie galimybę, arba kaip tik ne galimybę, šito statinio negriauti. Galbūt jį rekonstruoti, remontuoti, pritaikyti, įtraukti į naujai projektuojamo statinio tūrį ar kažkokį fragmentiškumą", - sako V. Paulionienė.
Ji teigia, kad svarstant klausimą planuojama išklausyti visas pozicijas ir nuomones. Po svarstymo ir diskusijos RATAS bus priimtas sprendimas ir pateiktos rekomendacijos.
„Kad savivaldybė pritartų projektiniams pasiūlymams, turi gauti regioninės tarybos rekomendacijas", - kad visuomeninės architektų organizacijos rekomendacijos yra apibrėžtos įstatyme, akcentuoja V. Paulionienė.
Klaipėdos miesto vicemeras Algimantas Kamarauskas tikisi, kad dėl darželio rekonstrukcijos bus rastas racionalus, visoms pusėms priimtinas sprendimas.
Anot jo, didžiausia griaunamo statinio vertybė - vitražas, bus išsaugotas ir integruotas į naują statinį.
„Jei pozicijų suderinti nepavyktų, projekto įgyvendinimas nusikeltų keleriems metams, taip pat netektume labai svarbių ES paramos lėšų", - sako A. Kamarauskas.
Preliminari projekto vertė – 6,4 mln. eurų, iš jų net 5,2 mln. eurų sudaro ES finansavimas, kurį Klaipėda praras, jei projektas bus sustabdytas.
Darželio direktorė Jolanta Kanišauskienė „Vakarų ekspresui" sakė, kad jau šiuo metu darželio patalpos yra avarinės būklės.
„Pas mus jau lankėsi higienos specialistai, buvo patikrinimas. Užfiksuota, kad pastatas pažeistas pelėsio. Tai nesaugu tiek vaikų, tiek darbuotojų sveikatai. Mes niekaip nesuprantame, kodėl reikia saugoti šitą sovietinį reliktą“, - stebisi darželio direktorė.
Pasak jos, jei projektas būtų sustabdytas, tokiame avariniame pastate darželis turėtų veikti dar keletą metų.
„Vakarų ekspresas" jau ne kartą rašė, kad Šiaurinėje Klaipėdos dalyje darželių vietų labai trūksta.
Neoficialiomis žiniomis, vietos darželyje šiuo metu eilėje laukia apie 300 vaikų. Taip pat teritorijoje aplink senamiestį statomi šimtai naujų butų, kuriuose kursis ir jaunos šeimos su vaikais.
„Tėvai kviečia RATAS komisijos narius priimti atsakingą sprendimą, įvertinant ne tik architektūrinius, bet ir socialinius aspektus – ypač kai sprendžiamas klausimas tiesiogiai paliečia vaikus", - rašoma tėvų rašte.
Dalis jų tiesiogiai planuoja išsakyti savo argumentus 14 val. prasidėsiančiame RATAS posėdyje.
A. Kamarauskas taip pat tiki, kad su architektais pavyks rasti kompromisą dėl „Boružėlės" darželio.
KLAIPĖDOS REGIONINĖS ARCHITEKTŪROS TARYBOS SUDĖTIS:
(2023 – 2026 m. kadencija)
Vigilija Paulionienė (Lietuvos architektų sąjunga); pirmininkė
Irena Kliobavičiūtė (Lietuvos architektų rūmai);
Vaida Ona Atienė (Lietuvos architektų rūmai);
Gerda Antanaitytė (Lietuvos architektų rūmai);
Edmundas Benetis (Lietuvos architektų rūmai);
Snieguolė Stripinienė (Lietuvos architektų rūmai);
Gintaras Stauskis (Lietuvos architektų rūmai);
Arūnas Kilišauskas (Lietuvos architektų rūmai);
Stanislovas Lukšas (Lietuvos architektų rūmai);
Mantas Michaliunjo (Lietuvos architektų rūmai);
Kasparas Žiliukas (Lietuvos architektų rūmai);
Andrius Ganusauskas (Lietuvos architektų rūmai);
Asta Kinderienė (Lietuvos architektų rūmai);
Laura Merkelienė (Lietuvos architektų rūmai);
Liutauras Nekrošius (Vilniaus Gedimino technikos universitetas);
Ingrida Povilaitienė (Kauno technologijos universitetas);
Dainora Abelkienė (Lietuvos architektų sąjunga);
Tadas Sviderskas (Lietuvos architektų sąjunga);
Petras Grecevičius (Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjunga);
Aurelija Stancikienė (Lietuvos Respublikos restauratorių sąjunga).
Rašyti komentarą