Ekologinės bėdos rajone: nuo vandens žydėjimo iki muilo kanale

Šį rudenį Kretingos rajoną sudrebino jau antras vandens taršos skandalas: visuomenės nerimą sukėlė šalia sodininkų bendrijos „Draugystė“ nuo Lankų gatvės matomas vaizdas – drenažinio kanalo vanduo nusidažė žydra spalva. 

Taršos nenustatė Toks neįprastas vaizdas ant kojų sukėlė tarnybas: į įvykio vietą atvyko ugniagesiai gelbėtojai, aplinkosaugininkai ir policijos pareigūnai. Išsiaiškinti, kas vyksta, atvažiavo ir UAB „Kretingos vandenys“ direktorius Tomas Jurgutis, šalia veikiančios įmonės UAB „BS Chemical“ atstovas, rajono meras Antanas Kalnius.

Tik atvykus savo versiją išdėstė ir galimas priežastis paaiškino „BS Chemical“ gamybos vadovas: „Plovėme talpą, kurioje buvo mūsų gaminamos valymo priemonės.

Nuleidome į kanalizaciją, bet kaip šis vanduo atsidūrė čia, neįsivaizduoju. Talpoje plovimo priemonės nebuvo, tad išleistas kiekis turėtų būti nedidelis. Tame vandenyje nieko kenksmingo aplinkai nebuvo.

Žydra spalva dažomas grindų valiklis, kurį gaminome, tačiau tie dažai – kaip maistiniai – aplinkai nekenksmingi.“

Ugniagesiai gelbėtojai, apžiūrėję kanalą, tikino, kad nėra galimybės surinkti teršalus, kadangi jie nusėdo ant dugno. Apžiūrėjus apylinkes, specialistai padarė išvadą, kad užterštas vanduo neturėtų pasiekti Tenžės upės, į kurią įteka kanalo vanduo.

Įvykio vietoje aplinkos apsaugos specialistai paėmė vandens mėginius, kad galėtų nustatyti, kokios teršalai kilmės. „Paimsime vandens mėginius ir atliksime neplaninius šalia veikiančios įmonės bei UAB „Kretingos vandenys“ patikrinimus“, – vietoje kalbėjo Kretingos aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausioji specialistė Neringa Grigalauskienė.

Taip pat tikrinama, ar į drenažą tikrai pateko muilo gaminys. „Aiškinamės, kokios medžiagos pateko, ar tai – tikrai muilo gaminys“, – sakė Kretingos aplinkos apsaugos inspekcijos laikinai viršininko pareigas einantis Algimantas Skersis.

„Kretingos vandenys“ taip pat paėmė vandens mėginius ir atliko tyrimus – kanale esančiame vandenyje tarša, jų duomenimis, nenustatyta. „Ėmėme iš tos pačios vietos, kaip ir aplinkosaugininkai.

Taršos nenustatėme. Tačiau tyrimus atlikus įmonės paėmimo šulinyje sutartiniai taršos rodikliai buvo viršyti“, – tikino T. Jurgutis. Už tai įmonei „BS Chemical“ gresia atsakomybė.

Šią versiją dar turi patvirtinti aplinkosaugininkų paimti tyrimai, kurių rezultatų kol kas nėra.

Įvyko gedimas

Atlikus nuotekų tinklų patikrinimus, paaiškėjo, kad nuotekos į kanalą pateko dėl gedimo. „Tai – gedimas. Nuotekų tinklo, kuris eina iš „BS Chemical“, vamzdžių prasilenkimo vietoje buvo plyšys, per kurį tos nuotekos ir išbėgo“, – paaiškino T. Jurgutis.

Gedimas, įmonės vadovo tikinimu, nėra labai senas: „Tai galėjo įvykti ne ankščiau kaip prieš pusę metų. Vamzdžiai seni, tikrai negalėjome pastebėti gedimo, nes į mūsų valyklą nebuvo patekęs spalvotas skystis, keliantis įtarimų.“

Jį pašalinti ketinama artimiausiu metu. „Penktadienį jau atkasėme vietą, kur buvo plyšys, darbus planuojame baigti šiandien“, – akcentavo direktorius.

Dėl šios nelaimės „Kretingos vandenys“ atsakomybės nesikratė. „Nuotekos pateko iš mūsų tinklo, nesiginame, – tikino T. Jurgutis. – Už avariją, sakė, baus ir mus.“

Rugsėjo 25 d. didžiules taršos sankaupas gyventojai pastebėjo Padvarių tvenkinyje Kurmaičių kaime. Dėl šio įvykio aplinkosaugininkai pradėjo tyrimą. Jį pabaigus paaiškėjo, kad žalios spalvos sankaupos – labai intensyvus tvenkinio vandens žydėjimas.

Šį procesą paskatino į vandenį patenkančios nuotekos. Aplinkosaugininkai atliko neplaninius patikrinimus, daug dėmesio per tyrimą skyrę Kurmaičių gyventojams, kurių nemaža dalis, pasirodo, savo nuotekas tvarkė netinkamai: jie jas leido į drenažo sistemas ar bešeimininkius lietaus nuotekų tinklus.

Dėl tikslesnių tyrimo aplinkybių „Pajūrio naujienos“ kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą ir, tik gavusios atsakymą, juo pasidalins su skaitytojais.

Prisijungė daugiau gyventojų

Prie centralizuotų nuotekų tinklų neprisijungę Kurmaičių gyventojai sulaukė ir baudų. „Gyventojai turėjo visas galimybes prisijungti, tačiau jie patys pasirinko naikinti aplinką. Dabar skundžiasi, kad nebegali maudyti tokiame vandenyje“ – atkreipė dėmesį A. Skersis.

„Pajūrio naujienų“ žiniomis, po aplinkosaugininkų patikrinimų prie buitinių nuotekų tinklų prisijungė daugiau Kurmaičių gyventojų. „Po patikrinimo nuo spalio 21 d. iki lapkričio 21 d. prie buitinių nuotekų tinklų prisijungė 12 vartotojų, 10 gyventojų kreipėsi į UAB „Kretingos vandenys“ dėl buitinių nuotekų tinklų jungimosi“, – tokius skaičius įvardijo T. Jurgutis.

Kodėl gyventojai nesijungė prie centralizuotų tinklų, buvo kelios priežastys. „Dalis gyventojų informavo, kad dėl pinigų stygiaus, kiti nekomentavo“, – sakė įmonės direktorius.

Per patikrinimą daugumos Kurmaičių kaimo gyventojų išgriebimo duobės buvo nesandarios, nuotekos nusėsdavo į gruntą. „Vienas gyventojas buitines nuotekas siurbliu leido į daržą, taip teršdamas aplinką. Dalis gyventojų buitines nuotekas buvo prisijungę nelegaliai“, – atskleidė T. Jurgutis.

Pastauninko upelyje pakitimų nematyti

Redakcija vis dar sulaukia klausimų ir dėl Pastauninko upelyje esančių paviršinių nuotekų tinklų – žmonės klausia, kodėl kartais susidaro balkšvos spalvos purslai.

Vamzdžiai priklauso ir per juos į upę patenkantį lietaus vandenį nuolat prižiūri UAB „Kretingos vandenys“. „Pagal grafiką atvažiuojantis technologas atlieka tyrimus – kol kas jokių pakitimų neužfiksuota“, – įvardijo įmonės direktorius T. Jurgutis.

Kad įmonė vykdo priežiūrą, patvirtino ir A. Skersis. „Jie patys privalo vykdyti monitoringą. Mano žiniomis, tai yra daroma“, – tikino jis, įvardinęs, kad kartą per metus patikrinimą atlieka ir aplinkos apsaugos specialistai.

Pastaruoju metu jokių pakitimų nematyti, ir gyventojams nereikėtų nerimauti. „Kadangi upelyje vandens nėra daug, per akmenis bėgdamas vanduo į juos atsitrenkia ir taip susidaro burbuliukai bei pakinta vandens spalva“, – paaiškino A. Skersis.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder