Meras raginamas stabdyti medžių kirtimą Rumpiškės kvartale

Išpjautus medžius bus privaloma atsodinti per metus

Seimas priėmė Želdynų įstatymo pataisas, kurios nuo kitų metų gegužės 1 d. įpareigos savivaldybes greičiau atkurti iškirstus miestų ir gyvenviečių medžius. 

Priimtas įstatymas numato, kad pašalinus pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui kėlusius ar atlikti statybos darbus trukdžiusius viešuosius želdinius gatvėse, savivaldybių vykdomosios institucijos privalo juos atkurti kuo arčiau buvusios želdinių augimo vietos ne vėliau kaip per vienus metus nuo statybos darbų pabaigos.

Įstatymo pataisas inicijavęs Seimo narys socialdemokratas Linas Jonauskas tikisi, kad įsigaliojus įstatymui, miestų tvarkymas taps tvaresnis, o išpjauti želdiniai bus greičiau atsodinti.

„Šiandien rekonstruojant šaligatvius, gatves, miestų aikštes medžiai tarsi niekam nereikalingi daiktai tiesiog pašalinami, kad netrukdytų atlikti darbus, bet iki šiol niekas nebuvo daroma, kad tai, kas sunaikinta, būtų atkurta.

Kai kurių miestų gatvėse sunaikinamos medžių alėjos, šaligatviuose metų metus trūnija nupjautų ir neatkurtų medžių kelmai. Taip miestuose mažėja želdinių, kurie galėtų prisidėti prie miestų taršos mažinimo, aplinkos oro vėsinimo bei drėkinimo karščių metu, transporto srauto sukeliamo triukšmo slopinimo.

Įpareigojimas atkurti miesto medžius per vienerius metus prisidės prie oro taršos, triukšmo mažinimo ir geresnės gyvenimo kokybės miestuose“,  –  sakė L. Jonauskas.

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje už įstatymo pakeitimo projektą balsavo 96 parlamentarai, prieš  –  2, susilaikė – 13 Seimo narių.

Želdynų įstatyme Seimas taip pat  įtvirtino, kad savivaldybių atstovaujamosios institucijos galės pačios spręsti dėl didesnių atkuriamosios vertės įkainių nustatymo savo sprendimu saugotinais paskelbtiems želdiniams

„Savivaldybės pagal ministerijos aprašą galės nustatyti savo savivaldybės tvarkas, nes, pavyzdžiui, kas tinka Vilniui, netinka Šilutei ar Tauragei“, − Seimo kanceliarijos Spaudos biurui sakė Aplinkos apsaugos komiteto pranešėjas Romualdas Vaitkus.

Priimtais pakeitimais nustatyta, kad draudimas kirsti, kitaip iš augimo vietos pašalinti, ar intensyviai genėti saugotinus medžius viešuosiuose želdynuose ir viešuosius želdinius, kurie priskiriami saugotiniems medžiams nuo kovo 15 dienos iki rugpjūčio 1 dienos negalios ne tik tiesiant naują valstybinės, bet ir vietinės reikšmės kelią.

Už šias įstatymo pataisas  balsavo 105, prieš buvo 2, susilaikė 5 Seimo nariai. Jos įsigalios 2023 m. gegužės 1 d.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder