Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Siūlau seimo asilams priimti kirilicą.
ASSSS, 2022-01-24 08:09
Dabartinis raidynas, t.y. abėcėlė, atsirado po gana ilgų ieškojimų, kaip fonetiškai atspindėti lietuvių kalbą. Beje, išimtinai tik suvalkietišką dialektą, kaip tai įtvirtino Jonas Jablonskis. Kai kurios raidės su diakritiniais ženklais atsirado kiek vėliau. Iki tol buvo įvairių variantų ne tik su lotyniškais rašmenimis. Buvo visokių keistokų dvigarsių, dvibalsių ir dar ko tik nori. Kas netingi, pasigooglinkit ir atsiverskit Mažvydo Katekizmą, Daukšos Postilę ir t.t. Taip, kalbą reikia puoselėti. Tačiau ne viduramžiškais inkviziciniais metodais. Dabar mūsų visokie kalbos institutai ir inspekcijos įnirtingai bando apsaugoti "šiuolaikinę lietuvių kalbą" nuo pasaulyje plintančio slengo, bandydami pateikti naujadarus. (kai kurie logiški ir patogūs vartoti, beje, ir prigyja) Seniausia indoeuropiečių kalba, saugoma valstybės ir prikamšyta keistų "moksliškai išmąstytų" naujadarų, kuriuos reikia, norint bendrauti, dar ir išsiversti. Staiga nebetinkami darosi specifiniai daiktų pavadinimai, kurie, pasirodo, skirtingai nuo visų kitų tautų, laikomi svetimybėmis, o profesinė kalba tampa kažkokiu vapėjimu. Jei jau triūba (atseit, slavizmas) privalo būti pakeista trimitu (kas, pagal instrumento prigimtį, tradicinį pavadinimo naudojimą ir jo prasmę yra visiškas nonsensas), tai kodėl vis dar nekeičiam klarneto į birbynę, ar fleitos į lumzdelį, arfos į kankles, kas visiškai būtų gimininga tautiniam instrumentarijui ir nebūtų svetimybėmis. Kodėl gali būti pianistas, o klarnetistas - ne? Būtinai tik klarnetininkas. Tai čia tik muzikos terminologija. O kur kur "mokslingai" primestų sąvokų painiava kitose srityse. Pasaulis tampa siauras. Kalbos "tyrumo" siena net ir su "koncertina" atsitverti nebeišeina. Todėl p. Stoškaus pasipiktinimas yra ne visai adekvatus laikui. Juolab, kad tos kelios lotyniško alfabeto raidės buvo kažkada specialiai kažkodėl eliminuotos. Pats laikas joms grįžti. Ir nebūtina jų kasdien naudoti jau nusistovėjusioje rašyboje.
Orakulas, 2022-01-23 19:49
Kad būtina grąžinti į raidyną Mažvydo abėcėlę su W raide.Visas kitas jau seniausiai vartojame.Atsibuskite
O man atrodo, 2022-01-23 15:47
Labai teisingai ir taikliai yra Krescencijaus Stoškaus pastebėta t.y. "Aš daug metų negalėjau patikėti, kad mūsų valstybės parlamente kada nors galės susirinkti deputatai, kurie neturės tokio elementaraus teisingumo ir lygybės supratimo, kokį parodė dabartinis Seimas". Todėl būtent LR prezidentui nemanau kad dabar eikėtu veltis į Seimo daugumos priiimtą "avantiūra" .
Sigitas, 2022-01-23 12:31
Язык надо сохранять,но вот письменность надо улучшать.И уважаемому ненадо валить на русских свои беды.Вы сами позволяете проникать в свою речь англо-саксонское влияние...
Lp, 2022-01-23 12:04

Dėmesio! Jūs skaitote komentarų skiltį. Komentarus rašo naujienų portalo VE.lt skaitytojai. Nuomonės nėra redaguojamos ar patikrinamos. Skaitytojų diskusijos turinys neatspindi redakcijos nuomonės.