Studentai paskolas grąžina noriai, tačiau šykštuolių daugėja

Į valstybės finansuojamą studijų vietą neįstoję studentai, norėdami padengti studijų kainą ar pragyvenimo išlaidas, neretai susigundo pasiimti paskolą studijoms, tačiau jau atsiranda susiduriančių su sunkumais jas grąžinant.

Kasmet galimybe imti paskolą susižavi apie 5 procentus studijuojančiųjų.

Tarp planuojančių aukštąjį išsilavinimą įgyti Klaipėdoje ši paslauga taip pat labai populiari, kiekvienais metais ja pasinaudoja keli šimtai studentų.

„Kasmet sulaukiame apie 320 prašymų dėl paskolos studijų kainai ir apie 70 prašymų paskolai pragyvenimo išlaidoms iš studentų, kurie studijuoja Klaipėdoje esančiose aukštosiose mokyklose“, - teigė Valstybinio studijų fondo Paskolų skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Žygė.

Grąžinti paskolą asmuo turi per 15 metų nuo studijų baigimo.

Viena Klaipėdoje gyvenanti mergina (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), pasiėmusi paskolą studijų kainai padengti, tikino, jog paskolos grąžinimas didelių sunkumų nesukelia.

„Paskolos grąžinimo procesas nėra labai sudėtingas. Paskolą grąžinti pradedu tik dabar, praėjus metams nuo studijų baigimo. Kasmėnesinės įmokos nėra itin didelės, iš dalies priklauso nuo tavo atlyginimo. Kol kas tikrai nėra taip, jog negalėčiau išsimokėti“, - patikino mergina.

Nors nemokių paskolos grąžintojų procentas yra labi mažas, Valstybinio studijų fondo duomenimis, pernai dėl skolos priteisimo į teismą paduota 713 ieškinių, 200 iš jų vėliau perduoti antstoliams.

E. Žygės teigimu, šis rodiklis kasmet kinta ir priklauso nuo įvairių faktorių, tokių kaip skolininkų skaičius, kaip jie vykdo teismo sprendimus, taip pat nuo fondo žmogiškųjų resursų.

„Vėluojančių laiku vykdyti savo finansinius įsipareigojimus asmenų (skolininkų) administravimo procesas yra ilgas. Pirmiausiai paskolos grąžinimo laikotarpiu skolininkui nemokant ilgiau nei 90 dienų eilinių įmokų kredito įstaiga, išdavusi paskolą, siunčia įspėjimą susimokėti skolą per mėnesį. Nesulaukusi mokėjimo kredito įstaiga siunčia fondui paraišką dėl garantijos padengimo. Fonde procesas trunka dar mėnesį“, - skolos išieškojimo eigą aiškino Valstybinio studijų fondo Paskolų skyriaus vyriausioji specialistė.

Anot jos, apmokėjęs skolą fondas siunčia turimais kontaktiniais kanalais pranešimą skolininkui susimokėti. Iki kreipimosi į teismą laikotarpis gali būti labai ilgas, per tą laiką dar siunčiamas ne vienas pranešimas skolininkui. Po teismo skolininkas gali susitarti susimokėti skolą per metus ir tik kraštutiniu atveju, kai paskolos gavėjas nereaguoja piktybiškai, skola perduodama išieškojimui antstoliams.

Pašnekovė patikino, jog jei paskolos gavėjas susiduria su finansiniais sunkumais, pastarasis gali paskolos mokėjimą atidėti tris kartus po vienerius metus.

„Išnaudojęs šias galimybes paskolos gavėjas dar gali kreiptis penkis kartus į fondą, jei šeimos pajamos per mėnesį vienam šeimos nariui pastaruosius 6 mėnesius buvo ne daugiau kaip 50 procentų didesnės už valstybės remiamų pajamų dydį (valstybės remiamų pajamų dydis nuo 2023-01-01 yra 157 Eur)“, - sakė E. Žygė.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija šiuo metu inicijuoja paskolos modelio pakeitimus, pagal kuriuos penkis kartus dėl paskolos mokėjimo atidėjimo kreipęsis asmuo galėtų būti atleistas nuo paskolos mokėjimo.

Taip pat norima, jog paskolos grąžinimas prasidėtų praėjus dvejiems metams po studijų baigimo.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder