Kuršių marios

Verslininkai piktinasi žvejybos ribojimais Kuršių mariose, tačiau specialistai įsakymą gina: jis būtinas, norint apsaugoti žuvis 

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas sausio mėnesį pasirašė įsakymą, kuriame numatyta, kad Kuršių mariose nebebus galima naudoti kai kurių verslinės žvejybos įrankių. 

Ministerija viliasi, kad įgyvendinus šias priemones mariose bus pagerinta sterkų, žiobrių, ešerių, lašišų, šlakių ir ungurių išteklių būklė.

Vis dėlto naujas įsakymas kritikos sulaukia ne tik iš žvejų, bet ir iš Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) – sakoma, kad tokie ribojimai sužlugdys verslininkus, taip pat pabrėžiama, kad jie parengti remiantis ne naujausiais, o 2021 m. tyrimų duomenis.

Savo ruožtu aplinkosaugos specialistai naują įsakymą gina ir akcentuoja, kad jis – būtinas, norint apsaugoti žuvis, kurių situacija Kuršių mariose yra kritinė.

Nuo praėjusio antradienio įsigaliojusiu įsakymu visiškai uždrausta žvejyba 40–44 mm akių dydžio tinklais, esą juose pagaunamas didžiausias neverslinio dydžio žuvų šalutinis laimikis. Taip pat 57 proc. mažinamas 45–50 mm akytumo, 18 proc. – 70–80 mm akytumo tinklų ir 21 proc. – marinių gaudyklių limitai, primena ELTA.

Be to, uždraudžiama žvejoti dreifiniais tinklais, nustatoma, kiek stintinių tinklaičių galima naudoti. Taip pat nuo šiol draudžiama žvejybos įrankius keisti į atitinkamą kiekį kitokio tipo ar kito akių dydžio žvejybos įrankius. Atsižvelgiant į nykstančius ungurių išteklius, uždraudžiama žvejyba ūdomis.

Tikimasi, kad dėl šių apribojimų žuvų eksploatavimo intensyvumas Kuršių mariose neviršys saugių biologinių ribų.

Kritika iš ŽŪM

Visgi ministro įsakymą uždrausti dalies žvejybos įrankių naudojimą Kuršių mariose kritikuoja ir žvejai verslininkai, ir ŽŪM. Anot ŽŪM, priimti pakeitimai neatitinka Žuvininkystės įstatymo nuostatos žvejybą apriboti remiantis tais pačiais metais atliktais žuvų išteklių tyrimais.

„Kai buvo pateiktas projektas, nauja ataskaita dėl tyrimų Kuršių mariose nebuvo pateikta. Pažymėjome, kad projektas parengtas atsižvelgiant į 2021 m. Gamtos tyrimų centro ataskaitą dėl Kuršių marių žuvų išteklių tyrimų rekomendacijų. Joje siūloma mažinti pagrindinių verslinių žvejybos įrankių limitus trečdaliu“, – LRT radijui trečiadienį sakė ŽŪM Žuvininkystės skyriaus vedėja Ieva Žungienė.

Savo ruožtu atsakydama į tokią ŽŪM kritiką naujam įsakymui aplinkosaugos asociacijos „Lietuvos žuvys“ atstovė Monika Kazlauskaitė interviu iniciatyvai „Tvari Lietuva“ pabrėžia, kad iš esmės per vienus metus Kuršių marių situacija tikrai nepagerėjo, o gal net ir pablogėjo.

„Gamtoje procesai nesikeičia taip greitai, kaip galbūt atrodo ŽŪM. (...). Žuvys nenyksta ir neatsinaujina taip greitai, kaip po krušos išgulę miežiai, kviečiai. Žuvų populiacijoms atsikurti reikia laiko, tad 2021 m. duomenys tikrai dar yra validūs“, – sako M. Kazlauskaitė.

„Aš net neabejoju, kad 2022 m. tyrimo duomenys bus panašūs arba net prastesni“, – pabrėžia ji.

Įsakymą skųs teismui

Tuo tarpu Žuvininkystės įmonių asociacijos „Lampetra“ vadovė Sigita Jakubauskienė sakė, kad įsakymas buvo priimtas be pereinamojo laikotarpio žvejams, su jais nesitarus. Pasak jos, Kuršių marių žvejams reikia laiko pasiruošti tokiems pokyčiams, ko verslas nesuspėjo.

„Ateities nebemato niekas (…), kai viskas brangsta – tiek įrankiai, tiek kuras, tiek visa kita – išgyvenimas pasidaro visiškai sunkus. Jei tuos pajėgumus taip apribojam, mums bankrotas“, – LRT radijui teigė S. Jakubauskienė.

Asociacija, kurios 38 iš 44 narių žvejoja Kuršių mariose, ministro įsakymą ketina skųsti teismui.

Turėtų priimti kaip dovaną

Savo ruožtu Aplinkos ministerija LRT radijui sakė, kad apie įsigaliosiančius pokyčius žvejai žinojo jau anksčiau, todėl stebėtis neturėtų.

Aplinkos ministerijai antrina asociacijos „Lietuvos žuvys“ atstovė M. Kazlauskaitė ir interviu iniciatyvai „Tvari Lietuva“ teigia, kad žvejų verslininkų kritika naujam įsakymui šiek tiek primena „krokodilo ašaras“.

Anot jos, sakyti, kad verslininkai apie tokį pokytį nieko nežinojo, yra neteisinga, mat, jau kuris laikas buvo diskutuojama net apie visišką verslinės žvejybos draudimą Kuršių mariose, o žvejai situaciją žino jau nuo tada, kai prasidėjo projekto svarstymas.

„Noriu pabrėžti, kad didžioji dauguma žvejų mėgėjų laukė ne ribojimų, ne įrankių mažinimo, o apskritai verslinės žvejybos Kuršių mariose draudimo. Gavome daug mažiau, nei tikėjomės, tačiau šis įrankių mažinimo teisės aktas priimtas kaip kompromisas, kad Kuršių marių gyvybė būtų išsaugota, – teigia M. Kazlauskaitė.

„Lietuvos žuvys“ atstovė akcentuoja, kad ji, kaip ir kiti žvejai mėgėjai, nors ir tikėjosi Kuršių marių žvejų verslininkų veiklos pabaigos, šį įsakymą laiko būtinu ir vadina jį žingsniu į priekį, nes, mažinant jame įvardytų žvejybos įrankių skaičių Kuršių mariose, žuvys bus labiau apsaugotos.

Žuvų Kuršių mariose drastiškai mažėja

Pasak aplinkos ministro patarėjo Mariaus Čepulio, tokios priemonės buvo privalomos, nes, anot mokslininkų, žuvų populiacija Kuršių mariose mažėja drastiškai.

„Jau seniai tai turėjo būti padaryta. (...). Mažėja žuvų ištekliai, o norint, kad jie pradėtų atsistatyti ir jų būklė pagerėtų, reikia riboti verslinę žvejybą“, – sako M. Čepulis.

„Nėginių ir stambiaakių gaudyklių, su kuriomis pagaunamos didelės žuvys, iš viso neribojame“, – pabrėžia jis.

Savo ruožtu M. Kazlauskaitė akcentuoja, kad Kuršių marių išteklių kokybė yra vertinama kaip žemesnė nei vidutinė, o tai reiškia, kad žuvų ištekliai stabiliai blogėja. Ji sako, kad ypač prasta Kuršių mariose yra plėšrių žuvų, pavyzdžiui, starkių, situacija, mat, jos dėl savo pelningumo yra didžiausias verslininkų taikinys.

Anot „Tvari Lietuva“ pašnekovės šios žuvys nespėja išneršti ir atsinaujinti, todėl jų drastiškai mažėja, o kai sumažėja plėšrūnų populiacija visa ekosistema išsibalansuoja, atsiranda daugiau vadinamosios neplėšrios, baltos žuvies.

Ji pabrėžia ir tai, kad verslinės žvejybos įrankių ribojimas tikrai nėra perteklinis, o Seimo nariai žuvų kritinės padėties Kuršių mariose neišsigalvojo.

„Jie skaito, ką rašo mokslininkai, kalba su žmonėmis, kurie gyvena prie Kuršių marių, ir mato, kad tų sugavimų (žuvų – ELTA) tikrai yra mažiau“, – sako M. Kazlauskaitė.

„Lietuvos žuvys“ atstovei antrina ir VILNIUS TECH Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos katedros docentas dr. Tomas Januševičius. Specialistas sako, šiuo metu Kuršių mariose žuvų ištekliai yra labai sumažėję, o dėl naujos tvarkos bus daugiau didesnių žuvų, jos išnerš ir ištekliai po truputį atsistatys.

„Visi žvejai mėgėjai situaciją Kuršių mariose žino. Žuvies labai spariai mažėja. Matyti, kad sumažinus tinklų skaičių Kuršių mariose migruojant lašišoms, jų skaičius upėse buvo ženkliai didesnis. Tendencija – aiški: mažiau tinklų – daugiau žuvų“, – tikina specialistas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder