Nuomojamas būstas - ne kiekvieno kišenei (2)

Ne visi turime savo privačius būstus. Nors lietuviai, skirtingai nuo kitų europiečių, vos ne labiausiai Europos Sąjungoje vertina savo asmeninę nekilnojamąją nuosavybę, jiems taip pat dažnai tenka gyventi ir išnuomotuose butuose. Ypač jauniems ar atsikėlusiems iš kitų miestų. O kokia būstų pasiūla šiandien? Kokios jų nuomos kainos?

Tarkime, jaunas žmogus yra viengungis. Jam pakanka ir vieno kambario. Nekilnojamojo turto portaluose vieno kambario butai, skirti nuomai, yra deficitas.

Dominuoja dviejų kambarių išnuomojami butai. Pvz., nekilnojamojo turto portale „Aruodas" paieškokime nuomai būsto pagal šiuos kriterijus - šildymas centrinis, butas - 2 kambarių, bendras plotas - 38-60 kv. m. Vilniuje pagal šiuos kriterijus birželio 26 d. buvo 138 nuomos skelbimai. Nuomos kaina, priklausomai nuo vietos ir namo statybos datos, svyravo nuo 470 Eur iki 1000 Eur.

Tačiau pastaruoju butu domėjosi tik trys asmenys. Kai tuo metu pigesnių būstų nuoma domėjosi kelios dešimtys potencialių nuomininkų.

Kaune pagal šiuos kriterijus būsto nuoma buvo pigesnė - 300-650 Eur, Klaipėdoje - 300-750 Eur, Šiauliuose - 250-540 Eur, o Panevėžyje - 190-449 Eur. Tačiau Vilniuje yra pati didžiausia nuomos pasiūla.

Pagal tuos pačius kriterijus buvo siūloma išsinuomoti 138 būstus, Kaune - 70, Klaipėdoje - tik 13, Šiauliuose - 14, o Panevėžyje - tik 5 būstai.

Galima ir taupiau

Jei nuomininkas nereiklus, jis gali rinktis ir ne tokį patogų būstą. Apkūrenamą anglimis, malkomis ar gamtinėmis dujomis. Tačiau Vilniuje šiomis dienomis tokio būsto niekas nesiūlo.

Tiesa, tai nereiškia, jog vieno ar dviejų kambarių butukas, apšildomas krosnimi, nieko nedomintų. Kaune toks 26 kv. m būstas, esantis Žemųjų Šančių priemiestyje, sudomino net 30 asmenų. Nes kaina patraukli.

Tik 180 Eur. Be to, kai žmogui verktinai reikia kažkur apsigyventi, jo negąsdina galimybė pačiam kūrenti krosnį. O šit Klaipėdoje ir Šiauliuose nebuvo siūloma nuomotis nė vieno kietu kuru apkūrenamo buto.

Deficitas. Panevėžyje buvo siūlomas tik vienas toks vieno kambario butas.

Už jo nuomą prašoma 150 Eur. Panevėžietišku skelbimu susidomėjo keturi potencialūs nuomininkai.

Pigumo rekordai

Išnuomojamų butų taip pat galima ieškoti kituose portaluose („Skelbiu", „Alio", „Domoplius" ir t.t.).

Naršant po skirtingus portalus, galima rasti ir daug brangesnių nei vidutinė būstų nuoma.

Taip pat galima rasti pigiausios nuomos rekordininkų. Birželio gale toks rekordininkas užfiksuotas Šiauliuose.

Už 1 kambario buto nuomą teprašė 25 eurų, o Kaune - 50 eurų. Kainos skirtinguose portaluose panašios. Skiriasi tik konkrečios dienos paklausa. Ir nuomotojo apetitas.

Archyvų nuotr.

EPA-ELTA nuotr.

Kartais pasitaiko ir altruizmo stebuklų. Anot vieno skelbimo, Vilniuje be tarpininkų gali išsinuomoti 20 kv. m butuką, kuriame yra visi baldai, šaldytuvas, viryklė, skalbimo mašina, šaldytuvas.

Už šį gėrį, įskaitant komunalinius mokesčius, tektų mokėti 530 Eur. Sudarant nuomos sutartį ir sumokant vieno mėnesio depozitą.

Tačiau, paskambinus nurodytu telefonu po paros, į skambutį niekas neatsiliepė. Matyt, butas jau buvo išnuomotas.

Vaikai ir naminiai gyvūnai - problema

Kaune, Žaliakalnyje 1 kambario buto savininkė telefonu įspėjo, kad trumpiausia nuoma - metams. Pati nuoma - 350 Eur, o komunaliniai mokesčiai, anot buto savininkės, nedideli.

Bute anksčiau gyveno taupus studentas, kuris savaitgaliais išvykdavo į tėviškę. Už vandenį mokėjo 5-7 Eur, už elektrą 20-30 Eur, o šildymą reguliuodavo.

Tačiau savininkė nė už ką nesutiko priimti moters su vaiku, nuomininko su šuniuku ar poros.

Esą daugiabučio laiptinėje ir taip du šuniukai bėgioja. Tad pirmenybė - tvarkingam, žalingų įpročių neturinčiam studentui.

Kaip matome, nors skelbimų netrūksta, tačiau kandidatai į nuomininkus turi skirtingus šansus. Jokių šunų bei kačių. Daugeliu atveju - jokių vaikų.

Kai kurie nuomotojai reikalauja, kad nuomos sutartis būtų sudaryta metams. Beveik visi prašo 1-3 mėn depozito. Tačiau toli gražu ne visi skelbimuose praneša, kad su nuomininku pasirašys sutartį.

Viena aišku, kad žmogus, gyvenantis nuomojamame būste, nėra laisvas

. Jo gerovė priklauso nuo būsto savininkų skonių, pažiūrų, įsitikinimų. Be to - nuomotis būstus jau tampa prabanga.

Ypač didžiuosiuose miestuose. O studentams, neturintiems turtingų tėvų, iš viso neįmanoma.

Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu Lietuvoje vidutinis atlyginimas yra 1729,9 Eur. Neatskaičius mokesčių. O atskaičius teliktų 1077,90 Eur.

Kiek liktų maistui, transportui, kultūros poreikiams, taupymui, kelionėms, jei žmogus Vilniuje nuomotųsi 1 kambario butą? Norint gyventi visavertį gyvenimą, vilnietis viengungis nuomininkas turėtų gauti apie 2500 eurų prieš mokesčius.

Tada jam į rankas liktų 1518 eurų.

Komentuoja nekilnojamojo turto brokerė Evarista MAZURAITYTĖ:

Archyvų nuotr.

Pernai būstų nuomos kaina kilo 10-13 proc. Šiemet taip pat auga.

Priklauso nuo buto vietos bei kitų aplinkybių, tačiau jei buto nuoma Kaune pernai kainavo 500 eurų, šiemet tokio paties buto nuoma jau kainuotų 600 eurų.

Už komunalinius mokesčius tektų mokėti atskirai. Nuomos kainos visada skelbiamos be komunalinių mokesčių.

Butai paprastai nuomojami tik įrengti. Su baldais, virtuvės įranga, internetu, televizija.

Tiesa, kartais gali trūkti kokios nors buitinės technikos. Būna, kad skalbimo mašinos ar šaldytuvo trūksta, bet tai pasitaiko retai.

Kas būsto nuomotojams pirmiausia rūpi? Vaikų, šunų, kačių nepageidauja. Labai jaunų nuomininkų taip pat vengia.

Pageidauja viengungių, rečiau - porų. Gali pasiteirauti potencialaus nuomininko - kiek uždirbate? Kur dirbate?

Taip pat žiūri, kaip žmogus atrodo. Depozitas vidutiniškai imamas dviem mėnesiams, todėl iš karto reikia sumokėti už tris mėnesius.

Kad būtų kompensacija, jeigu ką nors sugadinsi. Nuomojamų būstų trūksta, todėl ir kainos kyla.

Būstus dabar nuomojasi ir ukrainiečiai, todėl studentams išsinuomoti bus sunkiau.

Nuomos kainos

Dviejų kambarių 44-54 kv. m buto nuoma miestų centruose (centrinis šildymas, mūrinis, blokinis namas)

MIESTAS KAINA (EUR / MĖN.)

Vilnius 800

Kaunas 650

Klaipėda 600

Šiauliai 400-450

Panevėžys 350- 440

Vieno kambario 38-53 kv. m ploto buto nuoma (centrinis šildymas, mūrinis, blokinis namas)

MIESTAS KAINA (EUR / MĖN.)

Vilnius 200

Kaunas 50 - 400

Klaipėda 330

Šiauliai 300

Panevėžys - Skelbimų pagal šiuos kriterijus nebuvo

Šaltinis „Aruodas"

respublika.lt

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder