Po dūmų uždanga: įtartina elektroninių cigarečių pardavėjų veikla aneksuotame Kryme

Elektroninės cigaretės sulaukia vis didesnio dėmesio dėl nežinomo poveikio žmonių sveikatai, tačiau jos gali sukelti žalos ir garsių Lietuvos įmonių reputacijai.

Kaip turėtų elgtis prekybos bendrovės, sužinojusios, kad produktų tiekėjai veikia dar 2014 m. Rusijos aneksuotame Krymo pusiasalyje?

Kaip pirkėjams būti tikriems, kad pirkdami vienus ar kitus produktus nepadeda uždirbti asmenims, kurie galimai vykdo verslą nedraugiškose Lietuvai šalyse ar užsiima kita nusikalstama veikla?

Tokius klausimus sau galėtų užduoti elektroninių cigarečių „SALT“ dūmą traukiantys lietuviai.

Šias cigaretes į Lietuvą tiekia Latvijos bendrovė „Pro-Vape“, o jomis prekiauja „Circle K“, „Baltic Petroleum“ degalinės, maisto prekių ir gėrimų tinklas „Vynoteka“, elektroninių cigarečių e. parduotuvė „Ecodumas“ ir kiti.

Pačios elektroninės cigaretės gaminamos Šenzeno mieste Kinijoje, bendrovės „Maskking“ fabrike, o latvių įmonė jas pardavinėja su „SALT“ prekės ženklu. „Pro-Vape“ save pristato kaip didžiausią elektroninių cigarečių gamintoją Baltijos šalyse ir vieną didžiausių Rytų Europoje, nors iš tiesų jas perka fabrike Kinijoje.

Tačiau Alfa.lt turimi duomenys rodo, kad „Pro-Vape“ vadovas Martins Jamonts, jo pavaduotojas Picka Edzus bei vadybininkai Kristaps Krauklis ir Kristina Puskarjova yra įtariami elektroninių cigarečių „Maskking“ kontrabandos organizavimu Kryme.

Esą Rusijos muitinės pareigūnai kovo mėnesį sustabdė nusikalstamos organizacijos veiklą ir per „Interpolą“ kreipėsi į Latvijos teisėsaugą, kad ši suteiktų informacijos apie šios šalies piliečius.

Latvijos teisėsaugai adresuotame laiške teigiama, kad organizacija Kryme neteisėtai uždirbo 510 tūkst. eurų.

Jei šie įtarimai pasitvirtintų, kyla klausimų, ar veikiant Baltijos ir kitose ES šalyse nebuvo plaunami neteisėtai Kryme įgyti pinigai?

M. Jamonts neslepia savo prabangaus gyvenimo, Rygoje jis dažnai matomas vairuojantis vieną brangiausių SUV „Lamborghini Urus“, kurio kaina prasideda nuo 200 tūkst. eurų.

Tiesa, šis registruotas Estijoje.

Archyvų nuotr.

„Lamborghini Urus“ – vienas prabangiausių SUV rinkoje.

„Circle K Lietuva“ nutraukia prekybą

Alfa.lt kreipėsi į „Pro-Vape“ verslo partneres Lietuvoje ir paklausė, ar joms žinoma apie galimą latvių veiklą Rusijoje ir jos aneksuotame Kryme.

Ar įmonės tikrina, ar jų verslo partneriai ir tiekėjai nevykdo veiklos Rusijos aneksuotose teritorijose?

Kokios politikos laikosi dėl karo Ukrainoje ir ar atsisako prekiauti Rusijoje pagamintais produktais arba bendradarbiauti su ne Rusijos įmonėmis, kurios vykdo veiklą Rusijoje?

„Circle K Lietuva“ redakcijai pateiktame komentare tvirtino, kad su „Pro-Vape“ verslo ryšius nutraukė dar šių metų sausio mėnesį, bet nenurodė tokio sprendimo priežasčių.

Šiuo metu degalinėse tik išparduodami elektroninių cigarečių „SALT“ likučiai ir nuo liepos 1-osios, Lietuvoje įsigaliojus naujam reguliavimui, šių Kinijoje pagamintų vienkartinių elektrinių cigarečių prekyba „Circle K“ degalinėse bus sustabdyta.

„Vynotekos“ parduotuvių tinklą valdančios bendrovės „Gelsva“ atstovai Alfa.lt pranešė, kad jie elektronines cigaretes „SALT“ perka iš Lietuvoje veikiančios didmenininkės UAB „Daisena“. „Produktai tiekiami su informacija, kad jų kilmės šalis yra Kinija.

Su jūsų minima įmone „Pro-Vape“ neturėjome jokių sąsajų ir iki šios dienos apie šią įmonę neturėjome jokios informacijos.

Mes savo veikloje, planuodami, iš kur pirkti prekes, atsižvelgiame į daugelį faktorių, tarp kurių ir tai, kas yra gamintojas ar tiekėjas.

Verslą vykdome laikydamiesi visų tvarkų ir įstatymų. Šiuo metu „Gelsva“ neperka ir neturi jokių sutarčių su įmonėmis, kurios anksčiau tiekė Rusijoje ar Baltarusijoje gamintas prekes“, – redakcijai pateikta atsakyme tvirtino bendrovė „Gelsva“.

„Daisenos“ rinkodaros vadovė Jurgita Milaknytė-Ragelė teigė, kad prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą „Daisena“ nutraukė visus prekybinius ryšius su Rusijos arba Rusijos kapitalo gamintojais ir prekybos tinklais: „Daisena“ remiasi raštišku partnerių patvirtinimu, kad jie neplėtoja veiklos Rusijos teritorijoje bei Rusijos aneksuotose Ukrainos teritorijose.

Suprantame, kad mes neturime galimybių patikrinti visų savo partnerių verslo veiklos krypčių.“

Beje, „Pro-Vape“ jau seniau pademonstravo, kad nėra abejinga Rusijai ir jos prezidentui Vladimirui Putinui. Latvių bendrovė pagamino elektroninėms cigaretėms skirtą skystį „Big Vova“ (liet. didysis Vova), o etiketę papuošė V. Putino su šautuvu piešiniu.

Tiesa, „Big Vova“ skleidžia ne deginamų Ukrainos miestų dūmų dvoką, bet obuolių, citrinų ir braškių mišinio kvapą.

Archyvų nuotr.

„Big Vova“ kvepia obuoliais, citrinomis ir braškėmis. Bendrovė

Abstraktūs atsakymai

Alfa.lt redakcija kreipėsi paaiškinimų į „Pro-Vape“. Prašėme pakomentuoti Latvijos teisėsaugai pateiktus klausimus dėl bendrovės vadovams ir darbuotojus mestų įtarimų.

Klausėme, ar „Pro-Vape“ nevykdė ir Rusijos požiūriu teisėtos veiklos aneksuotame Kryme.

Pateikiame „Pro-Vape“ atsakymą: „Pro-Vape“ griežtai smerkia Rusijos agresiją prieš Ukrainą ir nebendradarbiauja jokiu pavidalu, nei tiesiogiai, nei netiesiogiai, su Rusijos Federacija.

Mūsų produktai nepardavinėjami Rusijoje ar Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose.

Mes taip pat pakvietėme kitas tabako ir elektroninių cigarečių gamintojas sekti mūsų pavyzdžiu ir nedelsiant nutraukti bendradarbiavimą su Rusijos Federacija, kad nebūtų finansuojamas karas ir Rusijos vykdomi nusikaltimai Ukrainoje.

Asociacija, kuriai priklauso ir „Pro-Vape“, netgi skyrė specialią kampaniją socialiniuose tinkluose.“

alfa.lt

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder