Šios gudrybės padeda sutaupyti šimtus eurų

Šios gudrybės padeda sutaupyti šimtus eurų: kas elektrą naudoja net ir tada, kai nesitikite

(1)

Visiems gerai žinomas įprotis taupant elektrą yra šviesos išjungimas išeinant iš kambario ar namų. Tačiau retai kas susimąsto, kad sąskaita už elektrą gerokai sumažėtų sistemingai prižiūrint įvairius namuose esančius prietaisus.
 

Pasirodo, nemažai elektros energijos išeikvoja į elektros tinklą įjungti, bet nenaudojami prietaisai.

Kiek iš mūsų paliekame telefono, nešiojamojo kompiuterio, televizoriaus ir laikrodžio įkroviklius įjungtus į elektros tinklą ir tinkamai neišjungtus? Šis įprotis gali jums brangiai kainuoti.

Jungtinės Karalystės (JK) taupymo ekspertė Natalija Lachim atkreipia dėmesį, kad palikus prietaisą įjungtą į tinklą, jis eikvos elektros energiją, net jei jo ir nenaudosite:

„Taip yra todėl, kad prietaisu galės tekėti elektra, todėl padidės jūsų suvartojamos energijos kiekis ir, deja, sąskaitos už elektrą.“

Jos teigimu, paprasčiausiai išjungus prietaisą ar ištraukus jį iš elektros lizdo elektros srovė nebeteka, todėl mažėja sunaudojamos energijos kiekis.

Specialistė atskleidžia, kurie prietaisai yra didžiausi „energijos vampyrai“, daugiausia prisidedantys prie išaugusios elektros sąskaitos.

Kaip sutaupyti neišjungiant šaldytuvo?

Anot N. Lachim, kadangi šaldytuvas ir šaldiklis turi būti nuolat įjungti, nenuostabu, kad daugiau kaip 12 proc. visos namų ūkyje suvartojamos energijos tenka vien jiems.

Šaldytuvas (nuotr. Shutterstock.com)

O tai namų ūkiams kainuoja vidutiniškai apie 114,24 svarų sterlingų (apie 129,99 euro) per metus (Lietuvoje elektros kainos skiriasi nuo JK, tad galutinė sutaupyta suma gali skirtis, red. past.)

Akivaizdu, kad tiesiog išjungti šaldytuvo, kai jo nenaudojate, negalima.

Tačiau, ekspertės teigimu, yra būdų, kaip užtikrinti, kad mokėti tektų tik minimumą.

„Reguliarus šaldytuvo valymas – tiek išorinis, tiek vidinis – yra paprasčiausias būdas užtikrinti, kad jis veiktų efektyviai“, – sako ji.

Išorės valymas nuo dulkių reiškia, kad dulkės nepateks į sistemą ir neturės įtakos jos veikimui, o vidaus valymas ir pasenusių maisto produktų šalinimas reiškia, kad šaldytuvui nereikės dirbti taip sunkiai, kad maistas būtų vėsus ar užšaldytas.

Televizorius sunaudoja 1,3 kWh

N. Lachim teigimu, 2021 m. atliktas tyrimas parodė, kad net 98 proc. Jungtinės Karalystės namų ūkių pripažįsta, jog televizorius nuolat paliekamas budėjimo režimu. 

Daugelis klaidingai mano, kad išjungus jį nuotolinio valdymo pulteliu, jis visiškai išsijungia, tačiau taip yra ne visada.

Anot jos, palikdami televizorių įkištą į elektros lizdą ir įjungtą sunaudojame 1,3 kWh.

Taigi jeigu vidutinė elektros energijos kaina būtų 0,28 svarų sterlingų (apie 0,32 euro) už kWh, per metus jūsų sąskaita gali padidėti 132,86 svarų sterlingų (apie 151,17 euro).

Televizija (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Žaidimų konsolė – beveik 5 eurai per dieną?

Specialistė pastebi, kad žaidimų konsolės paprastai paliekamos įjungtos ir prijungtos prie elektros tinklo taip pat dažnai, kaip ir televizoriai. Ir dažnai į tai nekreipiama dėmesio.

Užtikrinus, kad jos būtų visiškai išjungtos, galima sutaupyti 4,20 svarų sterlingų (apie 4,78 euro) kiekvieną dieną.

Mat paprastai budėjimo rėžimu palikta žaidimų konsolė per valandą sunaudoja 15 kWh.

Sumą sąskaitoje didina ir virdulys

Nors virdulys nėra didžiausias energijos eikvojimo kaltininkas, N. Lachim sako, kad jis be reikalo padidina jūsų elektros sąskaitą, todėl geriausia jį išjungti iš elektros lizdo.

Ekspertė skaičiuoja, kad nenaudojamas virdulys, pajungtas į elektros lizdą, sunaudoja apie 0,3 kWh:

„Žinoma, šis skaičius nėra milžiniškas, tačiau vis tiek gali padidinti jūsų metinę sąskaitą 30,66 svarų sterlingų (apie 34,89 euro).“

(nuotr. stop kadras)

Nepamirškite iš elektros lizdo ištraukti treniruoklių

Specialistės teigimu, jeigu per karantiną pradėjote sportuoti namuose ir investavote į treniruoklius, tai puikiai tinka jūsų sveikatai, bet ne taip gerai jūsų piniginei.

„Ar laikėmės savo sporto įpročių, ar ne, tai jau kita istorija, tačiau, jei sporto įranga liko prijungta prie elektros tinklo, tai gali brangiai kainuoti“, – sako N. Lachim.

Ji skaičiuoja, kad vidutinis treniruoklis, paliktas budėjimo režimu, sunaudoja apie 7 kWh, o tai metinę sąskaitą gali padidinti beveik 20 svarų sterlingų (apie 22,76 euro).

Įjungti įkrovikliai – prastas įprotis

Ekspertė neslepia, kad daugelis žmonių palieka savo įkroviklius, įkištus į elektros lizdą, kad būtų patogu bet kada pajungti krauti savo įrenginius.

Vis tik klaidinga manyti, kad įkroviklis elektros energiją naudoja tik tada, kai prie jo yra prijungtas įrenginys.

„Nors palikti tuščią įkroviklį prijungtą prie elektros tinklo ir nėra labai nuostolinga, tai nereikalingai padidina jūsų sąskaitas“, – nurodo N. Lachim.

Anot jos, toks įprotis metinę sąskaitą padidina maždaug 20 svarų sterlingų (apie 22,76 euro).

Žadintuvas elektrą naudoja 24 valandas per parą

Pasak specialistės, yra žmonių, kurie mieliau naudoja senamadiškus žadintuvus, vietoje telefonų. Tačiau pažymėtina, kad toks žadintuvas didina jūsų sąskaitas už elektros energiją.

N. Lachim teigimu, jei žadintuvas yra nuolat įjungtas į elektros lizdą, jis yra maitinamas elektros energija.

Standartinis skaitmeninis žadintuvas sunaudoja 3 kWh. Tad jeigu jis yra įjungtas 24 valandas per parą, tai kainuoja apie 7,36 svarų sterlingų (apie 8,37 euro) per metus.

„Nors tai neatrodo labai brangu, norėdami dar labiau sutaupyti, galite apsvarstyti galimybę išjungti laikrodį, kai jo nenaudojate, o prieš miegą tiesiog iš naujo nustatyti laiką ir žadintuvą“, – pridūrė ekspertė.

įkroviklis

tv3.lt

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder