„Sodra“ tuština gyventojų sąskaitas atimdama paskutinį kąsnį

(28)

Dirbate, bet turite skolų? Tuomet negalite būti tikri, kad liks pakankamai pinigų nusipirkti net kruopoms. Nes jei esate įsiskolinę „Sodrai“, nesistebėkite, jei algą matysite kaip savo ausis be veidrodžio.

Tokį Sodros elgesį liudija 53 metų Arūno Jankevičiaus patirtis. Iš vyro sąskaitos porą kartų išgaravo veik visas atlyginimas. Institucijos atstovai neneigė, kad tai įprastas elgesys su skolininkais. Ir nors įstatymas nustato sumas, kurias privalu palikti, neteisėtai paimtų pinigų „Sodra“grąžinti neskuba. Ir nepalieka dirbančiam žmogui kitos išeities kaip po darbų valandų elgetauti duonos kąsnio.

Įsidarbino

Kokia sunki skolininkams gali būti valstybės ranka, savo kailiu patiria A.Jankevičius. Ilgą laiką buvęs „šešėlyje“ ir nelegaliai uždarbiavęs statybose ir kituose darbuose, vyras nusprendė įsidarbinti oficialiai.

Neilgai trukus šio sprendimo pradėjo gailėtis, nes visą uždarbį areštuoja ne tik antstoliai, bet ir „Sodrai“. Arūnas neneigia, kad turi nemažai skolų, ir pripažįsta, kad jas reikės atiduoti, tačiau kad valstybė jį palieka be kąsnio, vyriškiui to jau per daug.

A.Jankevičius pradėjo dirbti individualioje įmonėje „Santovita“. Įmonės direktorius Pranas Balckus patikėjo žmogumi ir suteikė jam šansą. Vadovui nėra jokia paslaptis, kad dabartinis jo darbuotojas mėgo išlenkti taurelę.

Bet P.Balckus įsitikinęs, kad reikia suteikti žmogui galimybę atsistatyti ant kojų. Ir, kaip sako individualios įmonės vadovas, nepaisant to, koks žmogus buvo praeityje. Deja, atsistoti ant kojų trukdo ne tiek prisivirtos bėdos – skolos, bet „Sodrosi“klerkų beširdiškumas.

Nurodymai

Kai pernai rudenį Arūnas įsidarbino, įmonės buhalteriją pasiekė ne vienas „Sodrosi“ir antstolių raštas. „Sodrai“pareikalavo priverstine tvarka išskaičiuoti iš vyro atlyginimo išieškomą skolą. O jos vyras sukaupė nemažai. „Sodros“ Panevėžio skyrius pareikalavo daugiau nei 2 200 eurų, nes Arūnas nemokėdavo privalomo sveikatos draudimo.

Bet bėda viena nevaikšto, nes „Sodrosi“Klaipėdos skyrius iš A.Jankevičiaus išieško dar daugiau – net 3 662 eurus. Ši suma paskaičiuota dėl jo dukros išlaikymo, nes nepilnametė auga pas globėją. Nesunku paskaičiuoti, kiek mėnesių prireiktų norint grąžinti tokio dydžio skolą uždirbant minimalią algą?

Beviltiška situacija

Nuo sausio pirmosios Vyriausybės sprendimu visas darbo užmokestis privalo būti pervestas į banko sąskaitą.

Valdžia tokiu būdu kovoja su „šešėline“ ekonomika, bet Arūnui tai tapo akmeniu po kaklu – visas uždarbis areštuojamas ir nukeliauja skoloms padengti. Įmonė negali nevykdyti tiek „Sodrosi“reikalavimų, tiek Vyriausybės nutarimų, bet nesutinka pasyviai stebėti valdininkų smaugiamą žmogų.

Juk net antstoliai, kurie liaudyje tapatinami su bejausmiais skolų išmušinėtojais, pasielgė šimtą kartų žmogiškiau nei valstybinės institucijos biurokratai, nes sureagavo į įmonės parašytus raštus.

Tuščios Kalėdos

Prieš pat didžiąsias metų šventes situacija pasikartojo, nes nuo valstybei prasiskolinusio Arūno sąskaitos vėl buvo nurašyti pinigai. Juos ir vėl pasiėmė Sodra, nors ji buvo įspėta apie situaciją, kad skolose skęstantis darbuotojas paliktas be grašio kišenėje.

Vyras per Kalėdas ir Naujuosius metus liko visai be pinigų. Tiesa, jis gyvena vienas, tačiau tai dar nereiškia, kad neturėtų kam pirkti dovanų – Arūnas tvirtina, kad bendrauja su dukra.

Jam nėra uždrausta matytis su savo atžala, bet dėl „Sodros“valdininkų beširdiškumo tėvas negalėjo iš legaliai uždirbtos algos nupirkti vaikui kokios nors dovanos.

Emigracija

Įmonės vadovas P.Balckus negali bejausmėmis akimis žiūrėti, kaip valstybė tyčiojasi iš jo darbuotojo.

Anot verslininko, neįmanoma, kad laisvoje Lietuvoje panorusiam iš dugno išsikapstyti žmogui labiausiai trukdytų biurokratai. „Santovitos“ direktorius supranta, kad skolas reikia grąžinti, tačiau, sako jis, nereikia pamiršti elementaraus žmogiškumo.

„Jis jau apie kelionę į Norvegiją šneka, nes čia išgyventi nebegali. Visa alga dingsta iš sąskaitos, tai kaip žmogus turėtų gyventi?

Net su antstoliais pavyko sušnekėti ir jie sustabdė skolos išieškojimą, tuo tarpu „Sodrai“ lyg niekur nieko ir toliau smaugia vargšą!

Prieš du mėnesius raštus parašėme, pasakėme, kokia situacija, o jie lyg niekur nieko pasityčiodami taip elgiasi.

Ar tai žmogiška? Ar taip reikia plėšti iš žmogaus paskutinę gyvastį“, – neslėpė pykčio keliasdešimt darbuotojų turinčios įmonės vadovas.

Nesislapsto, bet tampa per sunku

Arūno gyvenimas nebuvo rožėmis klotas. Ir dabar virš jo galvos vien tik skolų yra daugiau nei dešimt tūkstančių eurų. „Suprantu, kad daug kas kaltins mane dėl esamos situacijos.

Gyvenime buvo visko. Dukros susilaukiau vėlai, bet neatsisakau mokėti už jos išlaikymą. Ne visada sekėsi su darbais, dirbdavau statybose ir kitur.

Be to, nemokėjau už sveikatos draudimą. Ir taip baudų prisirinkau. Aš noriu viską išsimokėti, bet ar dar turiu teisę į duonos kąsnį sau?“, – retoriškai klausia vyras, nesuprantantis visų vingrybių.

Tiesa, SODROS atstovė pateikė ir galimą sprendimą susigrąžinti per didelę nurašytą sumą: „Jei pateikus mokėjimo nurodymą į skolininko sąskaitą, yra nurašomas įplaukęs darbo užmokestis, asmuo turėtų pateikti prašymą dėl lėšų grąžinimo ir dokumentus, įrodančius, kad buvo nurašytas jo darbo užmokestis. „Sodros“ teritorinis skyrius per tris darbo dienas grąžina nurašytas lėšas, viršijančias aukščiau nurodytus dydžius.“

Tiesa, Sodros“ atstovė pateikė ir galimą sprendimą susigrąžinti per didelę nurašytą sumą: „Jei pateikus mokėjimo nurodymą į skolininko sąskaitą, yra nurašomas įplaukęs darbo užmokestis, asmuo turėtų pateikti prašymą dėl lėšų grąžinimo ir dokumentus, įrodančius, kad buvo nurašytas jo darbo užmokestis.

„Sodros“ teritorinis skyrius per tris darbo dienas grąžina nurašytas lėšas, viršijančias aukščiau nurodytus dydžius.“

„Sodros“ komentaras

Paprašyta pakomentuoti Arūno Jankevičiaus atvejį, Malgožata Kozič, „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja, sakė, kad įstaiga nekomentuoja konkrečių situacijų.

Tačiau patvirtino, kad galėjo atsitikti taip, kad visi pinigai buvo nuskaityti nuo skolininko sąskaitos.

„Jei dėl skolos išieškojimo buvo pateiktas mokėjimo nurodymas, tai pervedus atlyginimą į sąskaitą, visos lėšos galėjo būti nurašytos.

Iš darbo užmokesčio išskaitomi dydžiai yra nustatyti Civilinio proceso kodekso 736 straipsnyje, tai yra iš skolininkui priklausančios darbo užmokesčio, neviršijančio Vyriausybės nustatytos MMA, išskaitoma 20 procentų, o jeigu yra keli sprendimai dėl skolos išieškojimo 30 procentų. Iš darbo užmokesčio dalies, viršijančios Vyriausybės nustatytą MMA dydį, išskaitoma 50 procentų“, – komentavo M.Kozič.

Ji pateikė ir galimą sprendimą susigrąžinti per didelę nurašytą sumą: „Jei pateikus mokėjimo nurodymą į skolininko sąskaitą, yra nurašomas įplaukęs darbo užmokestis, asmuo turėtų pateikti prašymą dėl lėšų grąžinimo ir dokumentus, įrodančius, kad buvo nurašytas jo darbo užmokestis. „Sodros“ teritorinis skyrius per tris darbo dienas grąžina nurašytas lėšas, viršijančias aukščiau nurodytus dydžius.“

Grėsmė kitiems skolininkams

Tiesa, jei bent porą mėnesių niekur nedirbate, nesate registruotas darbo biržoje ir dar nesumokėjote už Privalomąjį sveikatos draudimą (PSD), nenustebkite staiga patuštėjusia banko sąskaita – „Sodra“ gali nuskaičiuoti skolą tiesiogiai su jumis nesusisiekusi, o tik išsiuntusi pranešimą į jūsų elektroninę „Sodros“ paskyrą.

Jei reguliariai nesinaudojate savo paskyra, įspėjimo galite net nepastebėti, tačiau praėjus mėnesiui suma bus automatiškai nuskaičiuota, o už pinigų išieškojimą susimokėsite papildomai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos komentaras

„Skolų išieškojimą iš darbo užmokesčio reglamentuoja Civilinio proceso kodeksas (736 str.). Pagal jį iš skolininkui priklausančio darbo užmokesčio, neviršijančio Vyriausybės nustatytos MMA, išskaitoma 20 procentų, o jeigu yra keli sprendimai dėl skolos išieškojimo – 30 procentų. Iš darbo užmokesčio dalies, viršijančios Vyriausybės nustatytą MMA dydį, išskaitoma 50 procentų.

Asmeniui reikėtų kreiptis į „Sodros“ teritorinį skyrių ir išsiaiškinti savo asmeninę situaciją. Kadangi „Sodra“, vykdydama PSD įmokų įsiskolinimo išieškojimą iš skolininko sąskaitos, negali žinoti sąskaitoje esančių lėšų kilmės, reikėtų pateikti jų kilmę įrodančius dokumentus.

Pagal „Sodros“ Priverstinio poveikio priemonių taikymo taisykles, jeigu, pateikus vykdyti mokėjimo nurodymą į skolininko sąskaitą, nurašomas įplaukęs darbo užmokestis, „Sodros“ teritorinis skyrius per tris darbo dienas grąžina nurašytas lėšas, viršijančias aukščiau nurodytus dydžius, jeigu skolininkas pateikia prašymą ir dokumentus, įrodančius, kad buvo nurašytas darbo užmokestis.

Valstybinio socialinio draudimo įstatymas (20 straipsnis) reglamentuoja būdus, kuriais „Sodros“ teritoriniai skyriai laiku nesumokėtas socialinio draudimo įmokas, delspinigius, palūkanas ir baudas gali išieškoti priverstine tvarka“, – tokį komentarą pateikė ministerijos komunikacijos skyrius.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder