Audros Melnragės ir Girulių paplūdimių nepagailėjo (1)

Po pastarosiomis savaitėmis siautusių audrų paplūdimiuose darbo netrūksta. Bangos nuplovė nemažai smėlio, kai kur susidarė skardžiai, apgadinta infrastruktūra ir suneštos šiukšlių sankaupos.

Savaitgalį nuo ryto Klaipėdos paplūdimiuose pluša darbininkai, renkantys vėjų ir bangų suneštus šiukšlių kalnus. Kai kurie praeiviai priekaištavo, kodėl paplūdimys netvarkingas, tačiau darbininkams teko tik skėstelti rankomis - kiek turima pajėgumų, tiek ir tvarkoma.

Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos tyrimų departamento Hidrologinių tyrimų skyriaus specialistai šią savaitę atliko neeilinį krantų pokyčių monitoringą  po stiprių audrų, kurios vyko sausio 17, 20 ir 21 dienomis.

Monitoringas buvo vykdomas Melnragės, Girulių ir Palangos rekreacinėse zonose. Apžvelgus situaciją konstatuota, kad didžiausi krantų ardos procesai vyko zonose, kurių paplūdimiai siauriausi – Melnragės ir Girulių paplūdimiuose.
 

Atliekant stebėjimą dviejuose Melnragės rekreacinės zonos kranto taškuose buvo stebimas smėlio sluoksnio nuardymas apsauginio pajūrio kopagūbrio šlaite ir jo papėdėje, 2–6 metrų plotyje.

Girulių rekreacinėje zonoje matomi ištisiniai paplūdimio nuardymai, kur paplūdimyje buvo suformuoti slenksčiai 150 metrų atkarpoje, kurių aukštis vietomis viršijo 1 metrą.

Stiprūs krantų ardymo procesai užfiksuoti ir Palangos paplūdimyje, kur 50 metrų atkarpoje buvo nuardytas paplūdimys bei suformuotas 1,13 m aukščio slenkstis. Palangos paplūdimio teritorijoje, kurioje buvo atliktas stebėjimas, apsauginis pajūrio kopagūbris nuardytas iki 3 metrų plotyje.

Pagrindinės priežastys, padariusios įtaką krantų ardymui, pasak specialistų, – kelias dienas vyravę stiprūs, šiaurės, šiaurės vakarų vėjai, bangos ir pakilęs vandens lygis.

„Šiose žemyninės pakrantės zonose yra pastovus jūros pernešamo priekrantės smėlio deficitas, dėl ko iš jūros į pakrantę išmetamo smėlio kiekiai yra labai nežymūs ir nesuformuoja pakankamo smėlio kiekio krante, kuris tokiais atvejais bangų mūšą pristabdytų dar paplūdimio zonoje“, - aiškino specialistai.

BĮ „Klaipėdos paplūdimiai“ direktorius Olegas Mariničius anksčiau šią savaitę "Vakarų ekspresui" teigė, kad smėlis po audrų buvo išplautas visuose Klaipėdos miestui priklausančiuose paplūdimiuose.

„Smiltynėje tik kiek mažiau - apie 1 metrą krantas pasislinko, o Melnragėje, Giruliuose paplūdimių praktiškai neliko. Todėl takai į pajūrį daug kur užvynioti “Stop" juosta, nes praėjimai nuplauti. Vėjai smėliu užpustė ir kelius, takus į paplūdimius", - komentavo BĮ “Klaipėdos paplūdimiai" direktorius.

Sidebar placeholder