„Geras verslininkas yra tas, kuris turi drąsos toks būti" (2)

Nemaža dalis žmonių ne kartą yra susimąstę apie tai, jog norėtų turėti savo verslą. Tačiau mintis apie nuosavą verslą dažnai išsklaido baimė, kad gali nepasisekti. Taip, tikimybė, kad nepasiseks, tikrai yra, tačiau tuomet ar verta kažko imtis, jei baimė yra didesnė nei ryžtas ir drąsa?

Kad, norint tapti verslininku, neužtenka vien tyliai to norėti, reikia turėti drąsos, atkaklumo, ryžto ir noro keistis, pripažįsta ir Klaipėdoje save verslus išdrįsusios įkurti veiklios moterys.

Pasak jų, svarbu nepasiduoti užklupus nesėkmėms ir tvirtai siekti užsibrėžto tikslo.
Veiklių moterų sėkmės istorijos bei patarimai būsimiems verslininkams - puiki proga išsklaidyti baimės jausmą ir pagaliau imtis to, apie ką iš tiesų svajojate.

Neišgąsdino ir konkurencija

Klaipėdoje įsikūrusio alaus baro "Alaus kampas" savininkės Renata Šalkauskienė ir Justė Jokužė sako, kad mintis apie nuosavą verslą gimė visai netikėtai.

"Vieną vakarą tiesiog sugalvojome, kad norime įkurti barą. Tą patį vakarą susidėliojome savo verslo planą bei būsimo baro vizualizaciją - taip viskas ir prasidėjo", - pasakoja J. Jokužė.

"Vieną vakarą tiesiog sugalvojome, kad norime įkurti barą. Tą patį vakarą susidėliojome savo verslo planą bei būsimo baro vizualizaciją - taip viskas ir prasidėjo", - kad verslo idėja gali gimti ir spontaniškai, pasakoja Justė Jokužė.

"Vieną vakarą tiesiog sugalvojome, kad norime įkurti barą. Tą patį vakarą susidėliojome savo verslo planą bei būsimo baro vizualizaciją - taip viskas ir prasidėjo", - kad verslo idėja gali gimti ir spontaniškai, pasakoja Justė Jokužė.

"Pagalvojome, kad tai puiki galimybė, turėjome pakankamai finansų, tad nusprendėme nieko nelaukti ir pradėti judėti tikslo link. Su vyru ilgą laiką gyvenome Airijoje, tačiau grįžome į Lietuvą ir kartu su Justės šeima pradėjome intensyviai ieškoti barui patalpų strategiškai geroje vietoje", - komentavo R. Šalkauskienė.

Atradusios verslui tinkamą vietą, moterys neslepia, kad net šeimos nariai į viską žiūrėjo labai pesimistiškai, kadangi visai netoliese buvo įsikūręs kitas, visoje Lietuvoje puikiai žinomas, baras.

"Mūsų koncepcija buvo kitokia, žinojome, kuo išsiskirsime iš kitų. Mes filtruojame publiką ir taip sukuriame žmonėms daug patrauklesnę aplinką. Žmonės nemėgsta taisyklių, bet mėgsta vietas, kuriose yra taisyklės - tai yra apie mus. Kiekvieną žmogų priimame šiltai ir bendraujame su juo kaip su savu, manau, būtent tai žmones čia traukia", - teigia baro savininkės.

Kiekvienas verslininkas anksčiau ar vėliau susiduria su tam tikrais iššūkiais. Didžiausias iššūkis šiame versle buvo tinkamai sutvarkyti visus dokumentus: licencijas, sutartis, higienos pasus ir kita. Visgi visus kilusius sunkumus nugalėjo didžiulis noras, drąsa ir ryžtas.

"Svarbiausia yra nebijoti nesėkmių ir nepasiduoti iškilus pirmiesiems sunkumams. Geras verslininkas yra tas, kuris turi drąsos toks būti", - sėkmingo verslo patarimais dalijosi Renata.

"Svarbiausia yra nebijoti nesėkmių ir nepasiduoti iškilus pirmiesiems sunkumams", - įsitikinusi barą su bendražyge uostamiestyje atidariusi Renata Šalkauskienė.

"Svarbiausia yra nebijoti nesėkmių ir nepasiduoti iškilus pirmiesiems sunkumams", - įsitikinusi barą su bendražyge uostamiestyje atidariusi Renata Šalkauskienė.

Ieškoti išskirtinumų

Kuriant verslą yra svarbu atsakyti sau į klausimą - kuo mano verslas išsiskirs iš kitų, rinkoje jau įsitvirtinusių, verslų.

ER nagų dizaino studiją įkūrusi Eglė Rukavičienė pasakoja, jog mintis apie šį verslą gimė neatsitiktinai: "Pastebėjau, jog Lietuvoje yra tikrai daug grožio salonų, kuriuose visos grožio paslaugos - vienoje vietoje, tačiau profesionalių, specializuotų studijų - kur kas mažiau. Nagų dizaino studijoje atliekamos visos su manikiūru ir pedikiūru susijusios paslaugos. Jau seniai žinojau: jeigu kiltų mintis įkurti savo verslą, tai būtų kažkas išskirtinio - būtent nagų dizaino studija."

Apie nuosavo verslo įkūrimą buvo galvota ilgai, tačiau pradėti viską "čia ir dabar" Eglei padėjo susiklosčiusios aplinkybės.

"Vieną dieną sužinojau, kad per mėnesį turiu išsikraustyti iš savo buvusios darbo vietos. Kadangi buvau ne tik manikiūro specialistė, bet ir vieno prekinio ženklo distributorė Klaipėdos regione, turėjau susirasti patalpas tinkančias ir darbui, ir prekybai. Tada supratau, kad noriu pabandyti padaryti daugiau. Suradau tinkamas patalpas mano veiklai ir įkūriau daugiau darbo vietų. Būtent taip, visai netikėtai, pradėjau realizuoti savo verslo idėją", - pasakoja E. Rukavičienė.

Būtų naivu tikėtis, kad kuriant verslą nereikia jokio įstatinio kapitalo. Net ir maži dalykai remiasi į finansus, tad, norint kažką pradėti, reikia pasiruošti į tai investuoti.
"Tai yra pats svarbiausias dalykas, ką žmogus turėtų suprasti. Reikia pirmiausia pavalgyti neskanios košės tam, kad paskui galėtum valgyti desertą", - atvirauja savo verslo idėją realizavusi Eglė.

"Bijoti mes galime visko, tačiau verslo nesėkmės atveju dažniausiai prarasime tik pinigus, o pinigai yra uždirbami. Svarbiausia yra neprarasti sveikatos, noro, entuziazmo ir drąsos", - drąsina ir kitus nebijoti pradėti savo verslą Eglė Rukavičienė.

"Bijoti mes galime visko, tačiau verslo nesėkmės atveju dažniausiai prarasime tik pinigus, o pinigai yra uždirbami. Svarbiausia yra neprarasti sveikatos, noro, entuziazmo ir drąsos", - drąsina ir kitus nebijoti pradėti savo verslą Eglė Rukavičienė.

Nebijoti

Pradedančiajam verslininkui moteris pirmiausia pataria nebijoti: "Prieš pradėdami kažką naujo, mes turime labai daug baimių: o jeigu mums nepasiseks, o jeigu iš mūsų niekas nepirks, o jeigu mes būsim neįdomūs ir panašiai.

Bijoti mes galime visko, tačiau verslo nesėkmės atveju dažniausiai prarasime tik pinigus, o pinigai yra uždirbami. Svarbiausia yra neprarasti sveikatos, noro, entuziazmo ir drąsos."

Visos pašnekovės sutarė, kad noras, entuziazmas, drąsa, užsispyrimas ir ryžtas yra itin svarbios savybės būsimam verslininkui. Svarbu patikėti savo idėja ir pradėti siekti jos įgyvendinimo.

"Susikurkite tikslų verslo planą ir įvertinkite savo finansines galimybes. Labai dažnai žmonės iš karto tikisi maksimumo, tačiau vertėtų suprasti, kad nereikia išsikelti per didelių lūkesčių, nes didesni lūkesčiai reikalauja didesnių investicijų.

Blogiausias scenarijus - verslo pradžioje įklimpti į skolas, taip ant savo pečių nešant dar didesnę finansinę bei psichologinę naštą. Itin nuoseklus finansinės veiklos planas neabejotinai padės išvengti didžiulės nesėkmės bei nusivylimo.

Analizuokite rinką, į kurią taikotės, stebėkite konkurentus ir savo verslo idėjoje atraskite išskirtinumą. Kuriant verslą yra itin svarbu į viską pažvelgti kitu kampu. Dažniausiai unikalumas - tai didžiausia verslo sėkmės paslaptis.

Daugeliui žmonių patinka atrasti kažką naujo, kitokio nei įprastai, tad norint pritraukti klientą svarbu žinoti, ar turite kažką tokio, ko neturi kiti. Svarbu ne momentinis kliento susižavėjimas, bet jo noras pas jus sugrįžti vėl ir vėl", - pataria verslios moterys.

 

Asmeninio albumo nuotr.

Komentaras

Verslo klaidos padeda išmokti pamokas ir nebijoti krizių

Pastarasis laikmetis visam pasauliui nepašykštėjo išbandymų: koronavirusas, karas, į nugarą kvėpuojanti krizė. Atrodo, nespėjai net atsipūsti, o jau reikia ruoštis naują išgyvenimo planą. Ne vienam verslui teko duris užverti amžiams, ne vienas dar ieško geriausių išlikimo būdų. Tačiau juk yra ir tokių, kurie būtent dabar nusprendė žengti pirmuosius žingsnius verslo pasaulyje. Ką būtų galima patarti žmogui, kuris tokiais sudėtingais laikais nori pradėti verslą? Pasak verslo konsultantės Aušros Sajonaitės, pasiteisinimu kažko nedaryti negali būti net ir krizė. "Pradėti reikėjo vakar", - teigė specialistė.

Nors konsultantų, vadinamųjų "koučerių", kaip ir verslų, šiais laikais netrūksta, tačiau vis dar egzistuoja "pasidarysiu pats" mąstymas. Dalis verslininkų galvoja, jog savo verslą jie žino geriausiai, tad viską nuveikti sugebės patys.

"Dauguma jų net nesupranta, jog 80 proc. verslo vykdymo yra vienodas visiems verslams ir tik 20 proc. yra su verslo sritimi susijusi specifika. Iš tikrųjų strategijos, planavimai visuose versluose yra totaliai vienodi", - kalbėjo A. Sajonaitė.

Paklausta, kokias tris didžiausias ir dažniausiai verslų daromas klaidas išskirtų, A. Sajonaitė pirmiausia paminėjo faktą, jog dažnai užsiimama verslo vykdymu, o ne vystymu. Pasak jos, verslininkai tiesiog prapuola kasdienių užduočių mėsmalėje ir pamiršta planavimą.

"Taip pat išskirčiau finansinį planavimą. Žmonės tiesiog neplanuoja finansų. Jie įsivaizduoja, jog įmonė turi tiek pinigų, kiek jų yra sąskaitoje. Tačiau tai nebūtinai tą ir reiškia. Trečias dalykas yra visos strategijos, komunikacijos, reputacijos kūrimas. Viskas daroma nevalingai. Nors, jeigu nori sėkmės versle, visus šiuos dalykus reikėtų suplanuoti", - pridūrė verslo konsultantė.

A. Sajonaitė jau 20 metų gyvena Anglijoje. Tačiau lietuvių ir Lietuvos ji nepamiršta. Būtent tautiečiai, darantys verslus visame pasaulyje, ir yra jos klientai.

"Tiesą sakant, Anglijoje įsikūrusių lietuvių mentalitetas šiek tiek skiriasi nuo tų, kurie gyvena Lietuvoje. Pas mus mažiau yra svetimų pinigų skaičiavimo, mažiau "kodėl jam sekasi, o man nesiseka" mąstymo. Galbūt čia tiesiog mažiau pavydo. Anglijoje žmonės dažniau džiaugiasi už kitus, jų sėkmę", - atviravo A. Sajonaitė.

Verslo mentorė nori padėti užaugti kuo didesniam skaičiui smulkių verslų. "Juk mes visi nusipelnėme gyventi gerai. Visas pasaulis to nusipelnė. Nėra taip, kad kažkas gali gyventi geriau, o kažkas - prasčiau", - įsitikinusi A. Sajonaitė.

O grįžtant prie patarimo apie verslo pradėjimą, A. Sajonaitės teigimu, viskas daroma padarymo būdu. "Gali sėdėti ir planuoti, galvoti ir apmąstyti kiekvieną žingsnį, bet vis tiek nebūsi apsaugotas nuo klaidų. Tačiau klaidų nereikia bijoti, nes kuo daugiau klaidų padarysi, tuo daugiau išmoksi. Mano patarimas - nebijoti daryti. Žinoma, planuoti reikia, bet nereikia užstrigti tame planavime. Nes tas planavimas kartais, dar net nepradėjus, gali ir "nužudyti". Vis tiek verslo idėja yra pagrindinis dalykas. Po to turi galvoti, kaip ta verslo idėja tau gali atnešti pinigų. O paskui seka visos strategijos, planavimai", - pasakojo verslo konsultantė.

Aišku, laikai dabar yra tikrai sudėtingi. Tačiau A. Sajonaitė visiems siūlo į priekį eiti iškėlus galvas ir vadovautis jos mėgstamu požiūriu, jog reikia mąstyti ne apie tai, kaip viskas brangsta, o apie tai, kaip daugiau uždirbti: "Jeigu siaučia koronavirusas ar ateina krizė, nereikia galvoti, kaip dabar viskas yra ar bus baisu. Priešingai, reikia imtis veiksmų ir pašalinti tą baisumą, užsitikrinti savo ateitį."

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder