II pakopos pensijų kaupimas: Ko gali tikėtis kaupiantys ilgiausiai?

(33)

Ne paslaptis, jog dėl prastėjančių demografinių rodiklių, pensijų našta taps vis sunkesnė dirbantiesiems, o Sodros mokama pensija senatvėje sudarys tik apie 30 – 40 procentų dabartinių dirbančiojo pajamų.

Tad pasiruošti finansiškai užtikrintai ateičiai būsime vis labiau skatinami patys. Kaip? Allianz Lietuva gyvybės draudimas UAB Klaipėdos skyriaus vadovo Jono Rauckio teigimu, tai įmanoma tik disciplinuotai taupant.

Kaupti pensijai rekomenduoja visą darbingą amžių

Allianz Lietuva Klaipėdos skyriaus vadovas Jonas Rauckis tikina, jog dabartinė pensijos sulaukiančiųjų karta dar neturėjo progos kaupti II pakopos pensijų fonduose visą savo darbingą amžių, tad nenuostabu, kad jų sukauptos sumos dar nedidelės.

Tačiau jaunoji karta, kuri tik dabar įsilieja į darbo rinką ar įsilies ateityje, galės II pakopos pensijų fonduose kaupti visą savo darbingąjį amžių – apie 40 metų.

Tad ekspertas pastebi, jog dar tik užaugs toji karta, kuri pamatys, kokius vaisius duoda kaupimas II pensijų pakopoje, nes bus joje kaupę nuo pirmosios darbo dienos iki paskutiniosios.

Tiesa, J.Rauckis tikina, jog kaupiantys ilgesnį laikotarpį II pakopos pensijų fondų privalumus stebi jau dabar.

„Pavyzdžiui, turime klientą, 37-erių Tomą iš pajūrio, kuris kaupti II pensijų pakopoje pradėjo dar 2004 metais su aukštesnėmis pajamomis, vos tik pradėjęs dirbti. Nors sistema patyrė ne vieną reformą,

Tomas nė karto nestabdė pensijų kaupimo, ir šiandien jis jau yra sukaupęs beveik 20 tūkst. eurų kapitalą.

Šis klientas yra užtikrintas, jog kaupti pensijai reikia ne dešimtmetį, o keturis kart tiek laiko – visą darbingą amžių tam, kad II pensijų pakopoje sukaupta suma taptų tvirta finansine atrama sulaukus pensinio amžiaus“, - pasakoja J. Rauckis  ir priduria, jog remiantis Allianz istoriniais investavimo duomenimis, ilguoju laikotarpiu galima tikėtis 4-6 proc. metinės investicinės grąžos.

„Kitas mūsų klientas Ignas, II pakopos pensijų fonduose pradėjęs kaupti 2011-aisiais su vidutinėmis pajamomis, jau yra sukaupęs daugiau nei 7 tūkst. eurų ir jis džiaugiasi peržengęs sumą, kuomet sukauptą kapitalą galima atsiimti vienkartine išmoka.

Iki pensinio amžiaus jam dar daugiau nei trys dešimtys metų, tad klientas tikisi sukaupti pakankamą kapitalą prie Sodros mokamos pensijos. Be to, Igno tikslas sukaupti kapitalą pensijai ne tik dėl savęs.

Auginant du vaikus svarbu ir tai, jog II pensijų pakopoje sukauptas kapitalas yra paveldimas, kitaip nei Sodros mokama pensija“, - sako J. Rauckis.

Išvardijo didžiausius privalumus

Prieš pradėdamas kaupti pensijai II pakopos pensijų fonduose, Ignas pats rinko informaciją apie šio kaupimo privalumus.

„Pasirodo, tai yra pigiausia investicinė priemonė. Be to, šį kaupimo modelį skatina ir valstybė, vien 2023-iaisias valstybės paskata kaupiančiajam sudarys 283 eurus per metus.

Dar vienas kaupimo II pakopos pensijų fonduose privalumas – kaupiamos lėšos yra investuojamos, o investiciniai fondai patys prisitaiko prie kaupiančio asmens amžiaus.

Tai reiškia, jog man nereikia turėti jokių papildomų investavimo žinių, norint sukaupti didesnei pensijai prie to, ką gausiu iš Sodros. Kaip ir minėjau, man svarbu, jog sukauptas kapitalas II pakopos pensijų fonduose yra paveldimas, tad žinau, kad tokiu būdu pasirūpinu ir savo vaikais“, - pasakoja Ignas.

Sukauptos pensijos dydis priklauso nuo jūsų

Allianz Lietuva ekspertas ilgalaikio kaupimo II pakopos pensijų fonduose naudą iliustruoja pavyzdžiais.

Kalbant apie šiai dienai kaupiančiuosius II pakopos pensijų fonduose, žmogus, uždirbęs didesnį nei vidutinį atlyginimą ir sukaupęs, tarkime, 70 tūkstančių eurų kapitalą, sumą, viršijančią 64,8 tūkstančius eurų, gali atsiimti vienkartine išmoka.

„Taigi 5,2 tūkstančio eurų žmogus gali atsiimti vienkartine išmoka ir ją panaudoti savo būtinosioms reikmėms – tai gali būti būsto remontas, odontologinės ar kitos sveikatos paslaugos, galbūt seniai svajota kelionė. Ir dėl nuoseklaus ilgalaikio kaupimo, asmuo vis tiek bus užsitikrinęs didesnę pensiją, mat likusią sumą gali pasirinkti gauti atidėtuoju pensijų anuitetu arba standartiniu anuitetu“, - sako J. Rauckis.

Asmenys, pradedantys pensijai kaupti II pakopos pensijų fonduose dabar, vos įžengę į darbo rinką, turi dar daugiau galimybių sukaupti didesnį kapitalą, jeigu kaups iki pat pensinio amžiaus.

Jeigu asmuo, dabar įžengęs į darbo rinką, uždirba vidutinį darbo užmokestį (jis šiuo metu po mokesčių siekia 1 022,8 Eur.) pradeda kaupti II pakopoje, o valstybė jį remia dar prisidėdama 1,5 proc., prognozuojama vid. investicijų grąža per metus pagal Sodros skaičiuoklę 40 m. kaupimo laikotarpiu gali siekti 5,34 proc.

Tai reiškia, jog 25 metų amžiaus asmuo per 40 metų gali sukaupti pensijai apie 228 tūkst. eurų. Šiuo atveju asmens pensija būtų apie 2850 eur., arba 54 proc. jo tuometinio prognozuojamo atlyginimo, atsižvelgiant į šalies vidutinio darbo užmokesčio augimą, infliaciją ir kitus rodiklius.

Kaupiama suma mažėja II pakopos kaupimą pensijai pradėjus dešimtmečiu vėliau.

Pradėjęs kaupti pensijai II pakopos pensijų fonde 35 metų žmogus turės galimybę kaupti 30 metų ir tikėtis prognozuojamos 5,08 proc. investicijų grąžos, ir sukaupti pensijai apie 104 tūkst. eurų.

Šiuo atveju asmens pensija būtų apie 1900 eur., arba 52 proc. jo tuometinio prognozuojamo atlyginimo, atsižvelgiant į šalies vidutinio darbo užmokesčio augimą, infliaciją ir kitus rodiklius.

„Kuo anksčiau pradėsite kaupti II pakopos pensijų fonduose, tuo daugiau lėšų sukaupsite iki pensinio amžiaus. Tai disciplinuotas, ilgo laikotarpio lėšų kaupimas. 

Net ir kelių tūkstančių eurų sukaupta suma bus papildoma parama prie gaunamos pensijos, tačiau visuomet daugiau vertės sukursite pradėję pensijai taupyti disciplinuotai, gerokai iš anksto, kad pasiruoštumėte visam pensiniam gyvenimui.

Tam, kad visą pensinį amžių turėtumėte finansinį ramstį kasdieniams poreikiams – pragyvenimo, sveikatos, komunaliniams mokesčiams – tenkinti“, - pabrėžia J. Rauckis.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder