Paminklas „Kardas“

Išsakyti nuomonei dėl sovietinių paminklų - daugiau nei trys savaitės

Praėjusią savaitę prasidėjo apklausa dėl Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietos memorialo Klaipėdoje pertvarkymo. Pirmosiomis dienomis daug klaipėdiečių skundėsi trikdžiais bandant prisijungti prie balsavimo platformos, tačiau šią savaitę problemos, teigiama, jau išspręstos ir miestiečiai kviečiami išsakyti savo nuomonę.

„Jungiantis prie sistemos kartais tų trukdžių pasitaiko, bet galbūt esminė problema buvo dėl didelio besijungiančiųjų vienu metu srauto. Dėl to svetainės veikimas buvo šiek tiek sulėtėjęs, pasitaikė atvejų, kai svetainė neužsikrovė ir panašiai“, - problemą pripažino Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Andrius Dobranskis.

Jo teigimu, Savivaldybės IT skyrius padidino serverio resursus, atliko optimizacijos darbus, kad balsuoti būtų galima kuo sklandžiau.

Apklausoje užduodamas vienas klausimas - „Ar pritariate Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietos memorialo, esančio S. Daukanto g. pertvarkymui, pašalinant su žuvusių karių amžinojo poilsio vietos įamžinimu nesusijusius sovietinės ideologijos ženklus ir suteikiant karių palaidojimo vietai naują architektūrinę kokybę?“

Atsakymo variantai - „Taip“ arba „Ne“.

Kol kas neįvardijama, kiek žmonių jau dalyvavo apklausoje.

„Atleiskite, tokios informacijos negaliu teikti. Taip esame sutarę darbo grupėje“, - klausimo jautrumu argumentavo A. Dobranskis.

Pasak jo, balsavusių klaipėdiečių skaičius ir rezultatai bus paskelbti apklausai pasibaigus.

„Balsavimas vyks iki birželio 13 dienos imtinai, dar beveik mėnesį, tad žmonės, kurie nori išreikšti savo nuomonę, tikrai suspės tai padaryti“, - komentavo pašnekovas.

Balsuoti galima ne tik internetu, bet ir atvykus į Savivaldybę.

„Kai startavo apklausa, aktyvumas yra, ateina balsuoti ir fiziškai žmonės į Klaipėdos miesto savivaldybę“, - teigė A. Dobranskis.

Pagal Vietos savivaldos įstatymą gyventojų balsas yra patariamojo pobūdžio.

Savivaldybės taryba privalo svarstyti apklausai pateiktą klausimą, jeigu savo nuomonę pateiktu klausimu pareiškė ne mažiau kaip 10 procentų apklausos teritorijos gyventojų, turinčių teisę dalyvauti apklausoje.

Spręs politikai

Klaipėdiečių apklausos rezultatai kartu su ekspertų darbo grupės išvadomis bus pateikti Klaipėdos miesto tarybai, kuri turės apsispręsti dėl tolesnių veiksmų.

Ekspertų darbo grupė sutarė, kad karių palaidojimo vieta gali būti pertvarkyta, atsisakant totalitarinio militarizmo estetikos ir sovietinės propagandos naudotų simbolių išryškinimo. Akcentuojama, kad reikalingas pagarbus ir išmintingas elgesys, saugojant šioje vietoje palaidotų karių palaikus.

Darbo grupės nariai siūlo pradėti procedūras, kurios ateityje, Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai patikslinus objekto vertingąsias savybes ir gavus kitų įgaliotų komisijų bei institucijų pritarimus, leistų demontuoti memorialo elementus.

Siūloma, kad būtų nukelta bronzinė trijų karių skulptūra, tarp balto betono skydų nuleistas kalavijas, bronzinės plokštės su užrašais apie Klaipėdos miesto „išvadavimą“, akmeninė plokštė su užrašu apie žuvusių ir mirusių fašistiniuose lageriuose kalinių amžinąją atmintį, raudono akmens žvaigždę memorialo centre.

Darbo grupė rekomendavo tuo atveju, jei būtų demontuota bronzinė trijų karių skulptūrinė grupė, bronzinės plokštės ir bronzinis kalavijas tarp betono skydų, pagal galimybes išsaugoti jų vientisumą ir fizinę būklę ir svarstyti klausimą dėl šių paminklų perdavimo atitinkamam muziejui.

Balsuoti apklausoje gali visi pilnamečiai asmenys, deklaravę gyvenamąją vietą Klaipėdos miesto savivaldybėje.

Norintieji atiduoti savo balsą elektroniniu būdu turi prisijungti per Savivaldybės interneto svetainę klaipeda.lt, kur bus nukreipti identifikuoti savo tapatybę per elektroninius valdžios vartus - shorturl.at/brFJ4.

Tie, kurie nori išreikšti savo valią užpildydami popierinį apklausos lapą, apklausos vykdymo laikotarpiu kviečiami atvykti į Savivaldybės administraciją Liepų g. 11, 116 kab. (I-IV 8-17 val.; V 8-15.45 val.; pietų pertrauka 12-12.45 val.). Su savimi būtina turėti asmens dokumentą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder