Klaipėda renka naują merą

(24)

Po dvylikos metų Klaipėda turės naują merą. Iš rinkiminės kovos jau po pirmojo turo iškrito dabartinis miesto vadovas Vytautas Grubliauskas. Kovo 19 dieną vyksiančiuose rinkimuose du pasirinkimai: Arvydas Vaitkus ir Audrius Petrošius.

Jau šiandien mažai kas abejoja, kad šie savivaldos rinkimai Klaipėdoje yra patys atkakliausi ir mažiausiai prognozuojami iš visų iki šiol buvusių.

Ypač ryškus ir neprognozuotai sėkmingas buvo Remigijaus Žemaitaičio ir jo komandos pasirodymas pirmajame ture.

Priminsime, kad pirmojo mero rinkimų turo nugalėtojas A. Vaitkus surinko 24 proc. rinkėjų balsų. A. Petrošius liko antras - 20,84 proc.

Skirtumas labai nežymus. Net Lietuvos lažybų bendrovės nepateikia prognozių dėl Klaipėdos mero rinkimų rezultatų, nors Vilniaus mero rinkimų rezultatus jos prognozuoja.

Lažybininkai Vilniuje netiki Artūro Zuoko pergale.

Klaipėdoje prognozes daryti daug sudėtingiau.

Ryškesnis kandidatas

Klaipėdos universiteto profesorius politologas dr. Jaroslav Dvorak pastebi, kad nors po pirmojo rinkimų turo A. Vaitkaus persvara ir nėra didelė, tik maždaug 1 600 balsų, tačiau jis vertina, kad A. Vaitkus yra ryškesnis kandidatas.

„Prognozuoti yra sunku. Viską pamatysime po rinkimų. Tačiau daug ką gali lemti smulkmenos ir sugebėjimas mobilizuoti savo elektoratą“, - „Vakarų ekspresui“ sakė J. Dvorak.

Jis prognozuoja, kad rinkėjų aktyvumas antrajame ture Klaipėdoje tradiciškai bus nedidelis - apie 30 proc.

Todėl gali suveikti net tokie faktoriai, kaip Rusijos vėliava A. Vaitkaus fone televizijos debatų metu.

Anot J. Dvorak, iš pirmo žvilgsnio atsitiktinis akibrokštas gali turėti daugiau teigiamų, o ne neigiamų pasekmių A. Vaitkui.

„Tai gali mobilizuoti rusakalbius“, - sako J. Dvorak.

Aktyvi parama

J. Dvorak pastebi, kad būtent A. Vaitkui geriau sekasi aktyvinti savo elektoratą.

Tai rodo ir tai, kad jam paramą išreiškė kiti Klaipėdos mero rinkimuose dalyvavę kandidatai. Tai trečią ir ketvirtą vietas pirmajame ture užėmę „Laisvės ir teisingumo“ atstovas R. Žemaitaitis ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderė Klaipėdoje Ligita Girskienė.

A. Petrošius „Vakarų ekspresui“ sakė, kad specialiai neprašė kitų politinių jėgų palaikymo. Tačiau jis pasidžiaugė, kad savo asmeninę poziciją ir paramą išreiškė liberalas Eugenijus Gentvilas.

Ketvirtadienį, kad remia A. Petrošių, oficialiai pranešė ir uostamiesčio mero rinkimuose dalyvavusi Laivės partijos atstovė Birutė Andruškaitė.

„Palaikau A. Petrošių už jo pozityvią, atvirą ir įgalinančią lyderystę, bet tuo pat metu gebėjimą kelti nepatogius klausimus ir kompetencijas kiekvienoje miesto srityje. Tikiu, kad kaip miesto vadovas A. Petrošius nukreips miesto viziją reikiama proveržio kryptimi ir nesirinks kompromisinių variantų, kai reikės spręsti miesto taršos klausimus“, - paramą išreiškė B. Andruškaitė.

Ar pažadai realūs?

Stebėdamas kandidatų rinkiminius debatus ir veiksmus J. Dvorak išskyrė A. Petrošiaus bandymus apipilti kaltinimais A. Vaitkų dėl ryšių su uosto verslininkais ir atstovavimo jų interesams.

Pats A. Vaitkus tai vadina tiesiog konservatorių šmeižto taktika.

Taip pat politologas stebėjosi, kad abu kandidatai žada išspręsti taršos klausimus uoste.

„Ši problema ne visada ir turi sprendimų. Be to, tai visai ne mero rankose“, - pastebi J. Dvorak.

Kaip naują, tik antrajame ture išgirtą idėją KU profesorius palankai vertina A. Vaitkaus siūlymą Smiltynėje kurti mariną su pėsčiųjų promenada.

„Šiandien Smiltynė nėra įveiklinta. Tačiau kyla klausimas, ar ten viską galima padaryti, nes tai saugotina teritorija“, - sako J. Dvorak.

Išsikels iš rotušės

Prieš antrąjį rinkimų turą A. Petrošius ir A. Vaitkus keliskart dalyvavo debatuose.

Didelio susidomėjimo sulaukė Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų bei „Vakarų ekspreso“ diskusija „Apie miestą ir verslą“.

Šioje diskusijoje abu kandidatai patvirtino, kad laimėję rinkimus pirmiausia perkels (sugrąžins) mero administraciją iš rotušės pastato Danės gatvėje į Savivaldybės administracijos pastatą Liepų gatvėje.

Pagrindinis šio veiksmo motyvas - atkurti prarastus tiesioginius ryšius ir kontaktus su miesto administracijos žmonėmis.

Beje, artimesnio ryšio su dabartiniu miesto vadovu pasigenda ir paprasti miestiečiai. Tai jie akcentavo rinkiminių susitikimų su kandidatais metu.

Tiek A. Vaitkus, tiek A. Petrošius žada, kad tapę meru bus atviresni miestiečiams.

Taip pat abu kandidatai tikina, kad išspręs parkavimo problemas prie Klaipėdos daugiabučių - tam turi būti panaudoti milijonai, gaunami iš parkavimo mokesčio.

Daugiau siūlymų

A. Petrošius mano, jog tai, kad miesto meras būtų valdančiosios koalicijos Seime atstovas, galėtų palengvinti miestui svarbių klausimų sprendimą.

Bet kokiu atveju jis įsitikinęs, kas meras bent vieną dieną per savaitę turi lankytis sostinėje ir ten derinti Klaipėdai aktualius kausimus.

A. Vaitkus mano, jog tai, kad rinkimuose dalyvauja su savo suburtu komitetu ir nepriklauso nuo jokių partijų, yra būtent jo privalumas.

Skiriasi A. Vaitkaus ir A. Petrošiaus požiūris į miesto ir uosto ryšį.

A. Petrošius yra vienas iš Seimo narių, kurie teikia įstatymo pataisą, kuria trečdalis uosto akcijų atitektų Klaipėdos savivaldybei ir taip ji galėtų pretenduoti į dalį uosto pelno.

A. Vaitkus mano, kad miesto infrastruktūros projektus uostas gali finansuoti pakankamai sėkmingai ir tam nebūtina miestui turėti uosto akcijų.

Jis atvirai pasisakė prieš uosto akcionavimą, taip suteikiant galimybę kam nors parduoti jų dalį.

Supelijusios mokyklos

A. Vaitkus Klaipėdoje žada išspręsti detaliojo planavimo procedūrų vilkinimo klausimą.

„Detaliųjų planų rengimo procedūros turi trukti pusantrų metų (ne 7 metus), statybos leidimas turi būti išduodamas per mėnesį, jei visi dokumentai tvarkoje“, - įsitikinęs A. Vaitkus.

Jis taip pat žada rūpinti KU „Žemynos“ gimnazijos sporto sale, kurią baigia suniokoti pelėsis, ir kitomis švietimo įstaigomis, jų būkle.

A. Vaitkus labai stebisi, kad mieste per tiek metų nėra veikiančios turizmo strategijos, o dėmesys vien kruiziniam turizmui yra perdėtas.

„Sukurti turizmo strategiją ir veiksmų programą, kuri apimtų teritoriją nuo Šventosios iki Šilutės“, - sako A. Vaitkus.

Jis taip pat akcentuoja, kad nereikia reikalauti didžiausio pelningumo iš Savivaldybės valdomų įmonių. Siekis yra mažinti komunalinius mokesčius ir įmonių teikiamų paslaugų kainas gyventojams.

Prioritetas - pedagogai

„Miestas gali padėti vykdyti marketingines programas kviečiant studijuoti Klaipėdoje“, - sako A. Petrošius.

Taip pat prioritetas turi būti pedagogų kvalifikacijos kėlimas.

„Smiltynės, Girulių ir Melnragės teritorijas sieksime paskelbti kurortinėmis“, - sako A. Petrošius.

Taip pat jis žada, kad Klaipėdos miesto viešasis transportas bus elektrifikuotas. Bus sprendžiamos ir uosto taršos problemos, lietaus nuotekų valymas uoste.

Klaipėdiečiai per tris mėnesius trunkančią rinkiminę kampaniją tikrai jau spėjo gerai susipažinti su kandidatais ir jų programomis.

J. Dvorak prognozuoja, kad rinkimų rezultatai antrajame mero rinkimų ture nemažai priklausys ir nuo rinkėjų aktyvumo. O aktyvumą gali lemti daug veiksnių, net oro sąlygos.

Tačiau ar leisime orui nuspręsti, kas Klaipėdai vadovaus kitus ketverius metus? Mero rinkimai jau šį sekmadienį, kovo 19 dieną.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder