ssTARYBA. Pirmasis naujosios Klaipėdos miesto tarybos posėdis įvyko šių metų balandžio 20 d.

Klaipėdos miesto valdžia: sklandesnis darbas, „pūkuota“ opozicija, mažiau politikavimo

(9)

Naujoji Klaipėdos miesto taryba dirba jau 7 mėnesius. Per šį laikotarpį įvyko 6 Tarybos posėdžiai. Nors apie miesto valdžios priimamus sprendimus išvadas daryti sudėtinga, tačiau pirmieji jos darbo skirtumai akivaizdūs: mažiau tuščio politikavimo, posėdžių laikas sutrumpėjo 2-3 kartus, daug produktyvesnės diskusijos vyksta komitetuose.

Po šį pavasarį įvykusių savivaldos rinkimų naujoji Klaipėdos miesto taryba pastebimai atsinaujino. Iš ankstesnės kadencijos Tarybos liko tik trečdalis narių. Po pirmojo darbo pusmečio pasigirsta vertinimų, kad naujosios Tarybos nariai ne taip įsigilina į svarstomus klausimus, kad opozicija nėra labai aktyvi, o valdančioji koalicija per daug pasikliauja meru Arvydu Vaitkumi. O kokia pačių Tarybos narių nuomonė?

„Vakarų ekspresas“ pasiteiravo 11 Tarybos narių (atsakė ne visi. - Autor. past.), kurie dirbo ankstesnėje Taryboje, ir paties A. Vaitkaus, kaip jie vertina dabartinės ir buvusios Tarybos darbą.

Dirba efektyviau

„Jau ne kartą sakiau, kad šioje kadencijoje Tarybos posėdžių darbas vyksta kur kas efektyviau ir greičiau. Tiek buvusioje, tiek dabartinėje Taryboje sprendžiamų klausimų kiekis perauga ir 60, tačiau skirtumas vienas - dabar mes sugebame sprendimus priimti per pusdienį, anksčiau tai trukdavo ir pusantros darbo dienos“, - pažymi A. Vaitkus.

Anot jo, kai kuriems senbuviams Tarybos nariams vis dar kyla klausimas, ar ne per greitai priimami sprendimai? Tačiau atsakymas vienas - Tarybos posėdžiai ne ta vieta, kurioje dar reikalingos diskusijos vienu ar kitu klausimu.

„Aš ne kartą agitavau Tarybos narius, kad klausimai būtų išdiskutuoti ir atsakymai gauti dar iki Tarybos posėdžio. Tam prieš Tarybą vyksta komitetų posėdžiai, į kuriuos bet kada galima pasikviesti ekspertus, Savivaldybės administracijos darbuotojus, visuomenės atstovus ir viską išsiaiškinti iki smulkmenų“, - turi tvirtą poziciją A. Vaitkus.

Anot jo, diskusijos ženkliai prasmingesnės komitetuose, kuriuose galima gilesnė diskusija ir įmanoma rasti svarbius ir geriausius sprendimus miestui ir miestiečiams. Tarybos posėdžiai - tai jau nebe ta vieta, kurioje reikėtų tęsti diskusijas ir gaišti brangų laiką.

„Šiuo metu turime visai kitokį bendravimą su opozicija. Esame atviri ir skaidrūs, priimamais sprendimais dalijamės su opozicijos nariais. Kartą per savaitę susitinku su opozicijos lyderiu, likus savaitei iki Tarybos posėdžio visi klausimai dar kartą aptariami su opozicijos nariais. Neabejoju, kad skaidrus ir atviras bendravimas su opozicija pasiteisino“, - sako A. Vaitkus.

Arvydas Vaitkus ir Vytautas Grubliauskas.
Arvydas Vaitkus ir Vytautas Grubliauskas.

Dažni posėdžiai

Buvęs Klaipėdos meras Rimantas Taraškevičius sako, kad dabartinėje Taryboje darbas yra kitoks.

„Į kiekvieną Tarybos posėdį - kaip į mūšį“, - ankstesnius posėdžius, kai jis buvo Klaipėdos meru, prisimena R. Taraškevičius.

Jis sutinka, kad šią kadenciją susiklosčiusi praktika, kai klausimai yra išdiskutuojami komitetuose ir Tarybos posėdžio metu yra operatyviai patvirtinami, yra gera. Tačiau, jo manymu, apie Tarybos darbo kokybę spręsti dar yra ankstoka.

 Rimantas Taraškevičius
Rimantas Taraškevičius

„Du trečdaliai Tarybos narių yra naujokai, 7 mėnesiai yra per trumpas laikas įgyti pakankamos patirties. Nors matau, kad dalis tikrai aktyviai dirba komitetuose. Ypač galiu pasidžiaugti dėl mano vadovaujamo Finansų ir ekonomikos komiteto narių“, - sako R. Taraškevičius.

Jis mano, kad klausimų aptarimą dar iki Tarybos posėdžio lemia ir pasikeitęs Savivaldos įstatymas. Meras nors ir vadovauja Tarybos posėdžiams, tačiau nėra Tarybos narys. Todėl pasitarimai iki diskusijos iki Tarybos posėdžio yra būtini ir naudingi miestui.

Tarybos narys Romaldas Idzelevičius taip pat pažymi, kad pagrindinis skirtumas yra kas savaitę vykstantys pasitarimai.

„Meras A. Vaitkus kas antrą savaitę rengia atskirai frakcijos ir koalicijos pasitarimus, kur išdiskutuojami klausimai, būsimi sprendimai“, - sako R. Idzelevičius.

Anot jo, tokie susitikimai, kur dalyvauja ir vicemerai, Savivaldybės administracijos direktorius, skyrių vadovai, leidžia gauti visus atsakymus.

Romaldas Idzelevičius
Romaldas Idzelevičius

„Aptariami projektai. Jei kainos yra per didelės arba investicijos neatsiperka, jie yra stabdomi. Tikslas yra taupyti miesto pinigus. Viskas vyksta labai skaidriai“, - sako R. Idzelevičius.

Šioje kadencijoje jis jaučiasi daug labiau įtrauktas į miestui svarbių klausimų svarstymą nei ankstesnėje, kai frakcijų pasitarimai su meru vykdavo tik kartą per mėnesį.

„Pūkuota“ opozicija

„Be jokios abejonės, drąsiai galiu teigti, kad kadencijos skiriasi kaip diena ir naktis. Visų pirma daugumos ir mažumos proporcijos nepalyginti ryškesnės - du trečdaliai prieš vieną, kai praėjusioje kadencijoje daugeliu atvejų susidarydavo “proginė dauguma„ konkrečiam sprendimo projektui“, - lygina buvęs Klaipėdos meras socialdemokratas Vytautas Grubliauskas.

Anot jo, ankstesnės kadencijos metu būnant meru ir siekiant rezultato nuolatos tekdavo ieškoti kompromisų ir sutarimų, ir tai buvo nelengvas procesas. Šios kadencijos Taryboje merui ta situacija nepalyginti lengvesnė ir paprastesnė, nors dialogas su opozicija vyksta.

„Kitas gana ryškus skirtumas - opozicijos “kovingumas ir aštrumas„, ir jis daugiau nei ryškus. Nepaisant to, kad opozicijos gretose yra tikrai situaciją puikiai išmanančių ir turtingą patirtį turinčių kolegų Tarybos narių, tačiau jų raiška, retorika, “aštrumas„ švelnus ir “pūkuotas„, leisiu sau pajuokauti“, - šypsosi V. Grubliauskas.

Anot jo, praėjusios kadencijos Tarybos posėdžiai sąmoningai būdavo tiesiog „skandinami“ smulkmeniškai išnaudojant visas reglamento procedūrines galimybes ir posėdžiai ne visada baigdavosi viena diena, o dabar net ir įspūdingas Tarybos sprendimų projektų skaičius įveikiamas kone iki didžiosios pertraukos.

„Darbas tapo sklandesnis ir profesionalesnis bei politiškai brandesnis, o opozicija šiame kontekste dirba korektiškai, pagrindinį diskusijų svorį perkeliant į darbą komitetuose, apie ką praėjusioje Taryboje buvo galima tik pasvajoti“, - pažymi V. Grubliauskas.

Pasak jo, gana ryškus ir politinės patirties turinčių bei Tarybos naujokų santykis. Todėl daugumos darbe dažniausiai daug ir karštų diskusijų nebūna, bent kol kas, nes „patyrusiųjų“ balsas skamba įtikinamiau ir tvirčiau. Gal todėl net ir gana karštas diskusijas keliantys sprendimai Taryboje dažniausiai priimami įtikinamu skirtumu.

„Manau, kad klausimas dėl šių dviejų kadencijų tarybų veiklos palyginimo nelabai gal būti korektiškai atsakomas. Vien jau dėl paprastos priežasties, kad praėjusi kadencija jau buvo, o ši dar tik prasideda. Taigi pagyvensime, pamatysime, o iššūkių laukia tikrai nemažai“, - sako socialdemokratas Tarybos narys Arvydas Cesiulis.

Arvydas Cesiulis
Arvydas Cesiulis

Jis primena, kad praėjusios kadencijos laikotarpiu buvo susidurta su Covid-19 pandemijos iššūkiais, kuriuos teko suvaldyti. Taip pat priminė agresijos prieš Ukrainą padarinius, kai teko spręsti pabėgėlių problemas. Tuo praėjusi kadencija buvo tikrai išskirtinė.

Linki pasigilinti

„Kol kas praėjo mažai laiko nuo kadencijos pradžios, o miesto Taryboje yra nemažai politikos naujokų, kuriems dar sunku susigaudyti. Matosi, kad kai kurie iš jų papuolė atsitiktinai ir net neplanavo dirbti miesto Taryboje. Tad tai ir jaučiasi Tarybos bei komitetų darbe“, - teigia liberalas Saulius Budinas.

Saulius Budinas
Saulius Budinas

Anot jo, per pirmą Tarybos darbo pusmetį buvo priimta nemažai kontroversiškų sprendimų, sukėlusių plačias diskusijas tarp miestiečių.

„Skirtingai nei praėjusioje kadencijoje, Tarybos posėdžių metu klausimus uždavinėja tik opozicijos atstovai, tad dažniausiai susidaro įspūdis, kad visiems kitiems viskas aišku. Siekiant kokybiškesnio darbo Taryboje bei komitetuose, linkėčiau Tarybos nariams labiau gilintis į sprendimo projektus, nes platesnė diskusija dažniausiai turi įtakos ir geresniems bei tvaresniems sprendimams“, - siunčia palinkėjimą kolegoms S. Budinas.

Liberalų sąjūdžio atstovas Edmundas Kvederis taip pat pastebi, kad Tarybos darbui įtakos padarė nauja Savivaldos įstatymo versija.

 Edmundas Kvederis
Edmundas Kvederis

„Praėjusioje kadencijoje Tarybos nariai aktyviau dalyvavo diskusijose, sprendimų priėmimuose, tai susiję ir su Savivaldos įstatymo pataisomis, kur meras labiau perima iniciatyvą priimant sprendimus. Kol kas valdančiosios daugumos atstovai - Tarybos nariai labai pasyviai stebi situaciją, palaiko mero teikiamus projektus be didesnių diskusijų, tai kiek ir neramina, nes “svorio centras„ iš Tarybos tikrai pasislinko“, - sako E. Kvederis.

Jis, kaip opozicijos atstovas, teigia stebintis situaciją ir, jei sprendimų priėmimas mažins demokratinius procesus, žada tai viešinti.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder