Atžalyniečių dovana kretingiškiams – 770 žingsnių atraktyvus maršrutas

Kretingos rajono kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“ ir jo vadovė Auksė Antulienė Kretingos miesto 770-ojo jubiliejaus proga birželio 8 dieną gyventojams ir svečiams dovanos originalią kultūrinę programą – meną ir istoriją siejantį 5 val. trukmės pramoginį maršrutą „770 žingsnių su vaikų ir jaunimo teatru „Atžalynas“.

Akcentas – žuvys ir žmonės

Pasak šio originalaus projekto, kuriame persipins meno, savojo miesto istorijos pažinimo ir pramogų aspektai, sumanytojos A. Antulienės, maršrutas skirtas visokio amžiaus žmonėms – ir 5 metų vaikui, ir jo seneliams, proseneliams.

Andriaus Seselsko specialiai šiam projektui sukurtas plakatas, kurį nemokamai galima įsigyti Turizmo informacijos centre

„Maršrutas nėra ilgas pagal atstumą – skaičiavome, kad simboliškai išsitektume į 770 žingsnių ir aplankytume 7 vietas, kurias kasdien praeiname gal neatkreipdami dėmesio, tačiau jos tampa itin reikšmingos mūsų sumanytoje programoje. Vieni renginiai bus proginiai, tarkim, pristatymai, gatvės spektaklis, parodos ir koncertai, o kiti – ilgalaikiai, tarkim, meno kūriniai-skulptūros prie Žuvinės tilto, senųjų kapinių ir lurdo“, – kalbėjo A. Antulienė.

Veiksmas, kuriame iš esmės jau iš anksto dalyvauja menininkai, režisieriai, pavakarę prasidės miesto centre, prie Turizmo informacijos centro. Čia, A. Antulienės ir bendromis Kretingos muziejaus istorikų žiniomis, buvus senoji kuršių šventvietė, kai Kretinga pirmąkart istoriniuose šaltiniuose paminėta 1253-iaisiais.

Būtent šioje vietoje numatytas Klaipėdos lėlių teatro lauko renginys „Apie žuvis ir žmones“, kurio trukmė – 30 min.

Iš šios vietos, lydimi atžalyniečių, kretingiškiai keliaus prie Žuvinės tilto, simboliškai sujungiančio senąją medinę Kretingą su naujai XVII a. Jono Karolio Chodkevičiaus statytu mūriniu miestu. Būtent čia, Akmenos upėje, bus pastatyta kretingiškio dailininko Andriaus Gaubio šviečianti kinetinė skulptūra „Žuvis?“

Ši elektronikos pagrindu sukurta skulptūra – ilgalaikė, išliksianti kaip dovana Kretingos miestui. Praeivius ji vers susimąstyti apie perteklinį plastiko vartojimą kasdienybėje ir žalingą jo poveikį vandens gyvūnijai.

Pažintis su tarpukario Kretinga

Trečias sustojimas – istoriniame Lietuvos banke, kuris saugomas kaip tarpukario kultūros vertybė. Suderinus su jo savininkais, kretingiškiams atsiras galimybė ne tik susipažinti su jo autentišku interjeru ir garsaus dailininko Petro Kalpoko triptiku, bet bus pateikta ir 40 min. trukmės muzikinė staigmena – instaliacija „Summertime“, nukelsianti į tarpukario Lietuvą.

Ją atliks pianistės Monika Lozinskienė ir Anna Szalucka kartu su aktoriais Marija Baranauskaite-Liberman ir Marku Liberman. Pasirodyme taip pat skambės litvakų kompozitoriaus Žoržo Geršvino (George Gershwin) aranžuotės ir ukrainiečių kompozitoriaus Nikolajaus Kapustino kūriniai.

Po to atnaujinta Vilniaus gatve programos dalyviai bus pakviesti paėjėti ligi senųjų kapinių kampo, kurių priestate bus atidarytas lėlių teatras. Pasak A. Antulienės, ši deramai neišnaudota Kretingos miesto vieta jos ir jos brolio dailininko Andriaus Seselsko dėmesį traukė jau senokai, kol atsirado galimybė ją pritaikyti erdvinei mechaninei instaliacijai, skirtai Kretingos krašto lėlių teatrui.

„Šiemet sukanka 110 metų nuo medinių lėlių teatro kūrėjo kraštiečio Broniaus Žymanto gimimo. Mūsų kraštas nuo seno garsėjo antikos laikus siekiančia žalnierių – žmogaus ūgio lėlių su mechanizmais, naudotų per velyknaktį, – tradicija, šiandienos lėlių kūrėjomis, kojūkininkais, šešėlių teatru“, – A. Antulienė pasakojo, kodėl sumanė į maršrutą įtraukti lėlių teatrą, kurio kompoziciją kuria A. Seselskas.

Duris atvers vandens malūnas

Apie 19.30 val. eisena toliau patrauks senojo vandens malūno, pranciškonų brolijos pastatyto 1882 m., link. Čia lauks Egidijaus Radžiaus teatro improvizuotas vyksmas „Lai(u)mės arbatėlė“, kurio metu galima bus patekti į pranciškonų išvalyto senojo pastato vidų, kur laumės vaišins arbata ir bandys sekti laimės pasakas.

Po lurdo apylinkes skambės baltiškos atmosferinės muzikos dueto „Tykumos“ atlikėjų Donato Bielkausko ir Kristijono Lučinsko atliekama muzika.

„Čia vyks daug ir įvairaus vyksmo – ponia Sofija Tiškevičienė, į kurią įsikūnys muziejininkė Diana Jomantaitė-Jonaitienė, sėdės ant suoliuko ir žmonėms pasakos apie savo vyrą grafą Juozapą Tiškevičių ir jo nuopelnus Kretingos miestui“, – akcentavo projekto sumanytoja.

Nuo senojo malūno nusileidus į lurdo slėnį – 6-ąjį maršruto tašką – lauks dailininkės Linos Nikartienės sukurtos keramikos skulptūrų kompozicijos, vaizduojančios augalus.

Legendoje apie Kretingos miesto kilmę, kai tėvas dukters Ingos, dardant akmenuotomis Kretingos gatvėmis, klausė: „A kret, Inga“, svarbus vaidmuo tenka akmenuotiems keliams ir pirmajam mūriniam tiltui per Pastauninką, iš akmenų išmūrytam lurdui, taip pat prisimenamas ir kunigas mokslininkas botanikas Jurgis Ambroziejus Pabrėža, jo nuopelnai Kretingai ir Lietuvai.

Kvies pakeliauti po Europą

Po neilgos poilsio pertraukos projekto pabaigai jo rengėjai pakvies į Kretingos rajono kultūros centrą, kur 21 val. įvyks 1 val. trukmės Vilniaus senųjų menų studijos interaktyvius muzikinis spektaklis „Šv. Genezijaus trupė keliauja po Europą“.

Šio spektaklio programoje aktoriai iš Lietuvos, Ispanijos, Meksikos ir Latvijos, susitelkę į grupę „Camerrata dei Folli“, barokinės muzikos, šokio, comedia dell arte teatro elementus, pasakos apie kelionėje aplankytas Europos šalis.

„Šį spektaklį pasirinkome neatsitiktinai, nes sužinojome, kad Kretingai daug nusipelniusios Tiškevičių giminės atstovė grafienė Sofija, keliaudama po Europą, savo įspūdžius aprašė dienoraštyje, kuris šiuo metu eksponuojamas Kretingos muziejuje. Taigi šie istoriniai momentai sąveikauja su dabartimi, kurią atspindės šis tarptautinės aktorių trupės sukurtas spektaklis“, – teigė A. Antulienė.

Pavyko suburti entuziastų komandą

Paklausta, kaip gimė tokio brandaus projekto idėja ir iš kur gauta lėšų jam realizuoti, A. Antulienė neslėpė brandinusi užgimusią mintį nuo praėjusio rudens, kai buvo pradėta detalizuoti Kretingos miesto jubiliejaus programa.

„Kada gi, jei ne dabar? Į mūsų projektą įtraukta labai daug žmonių: reikėjo eiti, kalbėti, įtikinti, rūpintis lėšomis. O kai jau žinojome, kad gavome lėšų – Kultūros taryba skyrė 12 tūkst. Eur, Kretingos rajono savivaldybė – per 10 tūkst. Eur, prisidėjo geradariai, savanoriai, pradėjome veikti.

Tai – dovana mūsų miesto žmonėms, ir labai norėtųsi, kad ją išvystų kuo gausiau žmonių“, – A. Antulienė ragino kretingiškius kito ketvirtadienio vakarą skirti smagiai pažinčiai su senąja Kretinga.

Ji pasidžiaugė, kad, kuriant maršrutą, pavyko suburti puikią komandą – daug pastangų įdėjo, idėjomis ir sumanymais dalijosi mūsų krašto menininkai – dailininkai L. Nikartienė, A. Grabys, taip pat kolegos režisieriai, istorikai, muziejininkai, rėmė geradariai.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder