Renginiai skirti Simono Dacho metams Klaipėdoje, pažymintiems šio baroko poeto 420-ąsias gimimo metines.
Pasak V. Norkūno, nemokama paskaita klaipėdiečiams ir miesto svečiams - tai trumpas pranešimas su nuotraukomis ir iliustracijomis, kurio tikslas - sudominti klausytoją Prūsijos paveldo tema, sužadinti smalsumą.
Pranešimo metu bus iš arčiau pažvelgta į Prūsijos muzikinį paveldą ir klavišinių instrumentų raidą nuo klavesino (S. Dacho laikų) iki pianoforte (Berlyno odžių ir dainų).
Ši paskaita taps įvadu į senosios muzikos ansamblio „Šviesotamsa“ koncertą „(Ne)pažįstamas Simonas Dachas“.
Gimė Klaipėdoje
Žinome, kad Simonas Dachas (1605-1659) gimė Klaipėdoje, užaugo lietuvių ir kuršių aplinkoje, mokėjo lietuvių kalbą.
Baigęs pradinę mokyklą išvyko į Karaliaučių, vėliau savo žinias, ypač klasikinių kalbų srityje, gilino Magdeburgo gimnazijoje.
Studijų metais, bėgdamas nuo maro epidemijos, paliko Magdeburgą ir grįžo į Karaliaučių.
1626-1630 m. Karaliaučiaus universitete studijavo filosofiją bei teologiją.
Studijų metais vertėsi privačiomis pamokomis, su mokinių choru dalyvaudavo laidotuvėse, kuriose buvo atliekami jo paties eiliuoti kūriniai mirusiajam pagerbti (epicedijos).
Ilgainiui S. Dachas ėmė gauti vis daugiau tokių užsakymų ir netgi pagarsėjo kaip „mirties dainius“.
1638 m. iškilmingomis S. Dacho kūrybos eilėmis buvo sveikinamas į Karaliaučių iš Berlyno atvykęs Prūsijos kunigaikštis Georgas Vilhelmas.
Jam proteguojant, S. Dachas 1639 m. metais gavo profesoriaus vietą Karaliaučiaus universitete ir ėmė jame dėstyti antikinę literatūrą ir poetiką. Nuo 1640 m. buvo šio universiteto profesorius, nuo 1656 m. - rektorius.
1641 metais S. Dacahas vedė Reginą Pohl, augino aštuonis vaikus.
Poeto ir kompozitoriaus tandemas
Klaipėdoje stovi paminklas S. Dachui, kuriame pavaizduota Taravos Anikė - S. Dacho eilėraščio, virtusio daina, herojė - yra žinoma labiau nei pats S. Dachas.
S. Dachas vokiečių kalba parašė daugiau kaip tūkstantį, o lotynų kalba per pustrečio šimto poezijos kūrinių.
Daugelis S. Dacho kūrinių tapo dainomis ir giesmėmis, kurios plačiau paplito vokiškai kalbančiuose kraštuose, tačiau nedaug lietuvių yra girdėję muziką, parašytą jo eilėms, kurią kūrė Karaliaučiaus katedros vargonininkas, garsus baroko kompozitorius Heinrichas Albertas.
„Man pačiam tai buvo didelė staigmena, be galo įdomu susipažinti su šiuo istoriniu muzikiniu paveldu, su “Kürbshütte" poetų ir muzikantų draugijos veikla. O ir pati muzika stebėtinai įdomi, graži ir įvairi.
S. Dacho kūryba buvo tokia mėgstama, kad jo kuriami tekstai įvairiomis progomis - nuo vestuvių iki laidotuvių - jau tada virto dainomis, o H. Alberto sukurta muzika buvo tokia populiari, kad jo išleisti rinkiniai buvo pirataujami, spausdinami ir nelegaliai„, - pasakojo senosios muzikos tyrinėtojas, koncerto “(Ne)pažįstamas Simonas Dachas" programos sudarytojas ir atlikėjas V. Norkūnas.
„Šviesotamsos“ ansamblio atliekama muzika leidžia peržengti šimtmečius ir patirti muzikinę kelionę į Karaliaučių, Berlyną, pajusti senąją Prūsijos dvasią, patirti baroko muzikos grožį ir Prūsijos dvarų eleganciją.
Dosjė Vilimas Norkūnas baigė vargonų ir sakralinės muzikos specialybes garsiajame Mocarteumo universitete (prof. Heriberto Metzgerio vargonų klasėje) Zalcburge. Studijas tęsė Grace, kur 2011 įgijo sakralinės muzikos ir vargonų magistro (prof. Ulricho Waltherio klasėje), 2012 - chorinio dirigavimo magistro (prof. Johanneso Prinzo klasėje) laipsnius. 2014 metais baigė senosios muzikos - klavesino specialybės studijas diplomu su pagyrimu prof. Michaelio Hellio klasėje. V. Norkūnas yra senosios muzikos ansamblių „Šviesotamsa“ („Chiaroscuro“) ir „Cordaria“ bendraįkūrėjas ir narys; rengia solinius klavesino bei vargonų rečitalius Lietuvoje ir užsienyje. Per tuos metus yra sukūręs gausybę senosios muzikos koncertinių programų: solo, kamerinės instrumentinės ir vokalinės muzikos, taip pat chorinės muzikos. 2022-24 m. su klavesino ir smuiko programa „Pasimatymas su muzika“ Vilimas ir Julija Andersson aplankė 30 atokiausių globos namų visoje Lietuvoje, 2024 m. surengė „Vargonų atsiradimo istorijos“ koncertinį turą po Lietuvą su organetu ir vargonais, „Air de cour“ - po dvarus su ansambliu „Šviesotamsa“.
Rašyti komentarą