Šiandien „Kultūros uoste“ savo rekomendacijų „TOP5“ pateikia radijo stoties „Laluna“ žurnalistas Žydrūnas Naujokas.
1. Pažiūrėti Igno Miškinio filmą „Pietinia kronikas“
Tai puiki teleportacija laiku į prieš tris dešimtmečius Lietuvoje vykusį gyvenimą. Tai nostalgiškas filmas mano kartos žmonėms, beje, palikęs įspūdį ir 17-mečiam sūnui.
Kadangi buvau skaitęs Rimanto Kmitos to paties pavadinimo knygą, buvo įdomu, ar kinas nesugriaus tos susikurtos mano jaunystės skurdžios realybės, madų ir gero humoro magijos...
Nenuvylė, o frazė - „Gyvenims yra debils“, jau man tapo kultine.
Tai jau dabar vienas iš populiariausių mūsų šalyje sukurtų filmų ir manau, kad gaus daugiausiai „Sidabrinės gervės“ kino apdovanojimų. Kaip sako šiauliečiai - „Afigiens kins“, taigi būtina pamatyti (ir paremti) lietuvišką kiną.
Puikus pagrindinio veikėjo vaidmuo, kurį sukūrė aktorius Džiugas Grinys. Su juo susijusi ir mano antroji rekomendacija.

2. Pamatyti Džiugo Grinio sukurtą personažą naujausiame Klaipėdos dramos teatro spektaklyje „Mane vadina Kalendorium“
Pačiam spektakliui turėčiau priekaištų ir dėl režisūrinių priemonių stygiaus, o ypač jo ilgos trukmės, tačiau sukurti vaidmenys - tikrai verti dėmesio.
Jau nebestebina, koks visuomet puikus scenoje aktorius Darius Meškauskas, tačiau jo buvusio mokinio ir į Klaipėdą atvilioto Dž. Grinio sukurtas Oskaro personažas - kone tobulas.
Bet kaip sakoma, geriau vieną kartą pamatyti, nei 10 kartų išgirsti...
Tai jau trečiasis šiame teatre pastatytas talentingo latvių režisieriaus Elmaro Senkovo spektaklis, kuris, kaip ir „Mama Drąsa“ bei „Varovai“, turėtų sulaukti žiūrovų dėmesio...

3. Aplankyti parodą „Senieji meistrai iš Ukrainos muziejų“ LNDM Laikrodžių muziejuje
Žinau, kad dauguma matė Klaipėdos laikrodžių muziejaus eksponatus, ir ne kartą, tačiau rekomenduoju aplankyti čia esančią laikiną ekspoziciją, kurioje pristatomi Europos dailės meistrų darbai.
Parodoje galima pamatyti iš Ukrainos atvežtus nuo XVI amžiaus sukurtus Europos tapybos šedevrus iš Lvivo Boryso Voznyckio dailės galerijos rinkinių.
Tai puiki proga Klaipėdoje pamatyti pasaulinio grožio paveldą. Net jeigu nesate dailės istorijos gerbėjai, jus turėtų nustebinti vien tik eksponuojamų paveikslų rėmų įmantrumas...
4. Dalyvauti patyriminėje ekskursijoje „Amsterdamo mokyklos muziejus“
Dėl jos teks važiuoti į Kauną, kuriame ir yra vienintelis Amsterdamo mokyklos architektūros stiliaus pastatas Lietuvoje, išlikęs nuo 1928 m.
Jame esančiame 5 kambarių bute atkurtas tarpukario Lietuvos miestietiškas interjeras su paauksuotomis sienomis.
Tai dar vienas ArtDeco muziejaus įkūrėjų Karolio Banio ir Petro Gaidamavičiaus visuomenei atvertas lankytinas objektas.
Dvi valandas trunkančioje ekskursijoje pasakojama šio buto istorija susijusi su žydiška Kauno kultūra ir, deja, su tragiškais namo gyventojų likimais holokausto metu.
Taip pat supažindinama su įdomia baldų įsigijimo ir interjero atkūrimo istorija. Gali pasijusti ano meto aukštuomenės nariu,vartydamasis ištaigingoje lovoje ar skanaudamas putojančio gėrimo iš krištolinės taurės.
Beje, patyriminė ekskursija labai populiari ir dėl riboto lankytojų skaičiaus bilietai greitai išgraibstomi...
Pats jau svajoju aplankyti ir kitą šių kultūros mecenatų sutvarkytą tarpukario butą Kaune, kuriame įkurtas ArtDeco muziejus...

Apžiūrėti gatvės meną Marijampolėje
Esu didžiulis gatvės meno gerbėjas, o šiame mieste jo netrūksta. Ne veltui šis miestas vadinamas meno galerija po atviru dangumi.
Čia daugiau nei dešimtmetį vyksta vieno garsiausių pasaulyje lietuvių kūrėjų Ray Bartkaus organizuojami simpoziumai.
Jų metu iš viso pasaulio atvykę dailininkai kuria ir savo darbus dovanoja miestui.
Čia keliaujant per miestą galima ant sienų išvysti apie pusšimtį jų sukurtų darbų. Kiek žinau, miestas neketina atnaujinti blunkančių, su tinku nubyrančių sienų piešinių.
Toks jau tas gatvės menas - gyvuoja tik tiek, kiek atlaiko bėgantį laiką. Dėl to, norint juos visus pamatyti, kelionės į Marijampolę nereikėtų atidėlioti ir ją tikrai verta aplankyti dažniau.
Gerų kultūrinių patirčių.

Rašyti komentarą