Tango šoks Klaipėdos geležinkelio stotyje

(2)

Klaipėdietė Asta Moro (Asta Morozovienė), sugrįžusi į Lietuvą po daugelio metų emigracijoje, nori suburti tango šokėjų bendruomenę. Kovo 15 d. 15 val. Klaipėdos geležinkelio stotyje ji drauge su tango mokytoju ir šokėju argentiniečiu Nicolu Ignacio Godoy kviečia į pirmą užsiėmimą „Tango peronas“.

Asta, kada ir kaip jūs pati atradote tango?

Aš tango atradau gyvendama Londone. Lemtingi man buvo 2004-ieji, kai panorau pabandyti šokti tango ir įsitraukiau į Londone labai aktyvią tango klubų kultūrą. Iš pradžių - kaip mokinė, o vėliau kaip tango klubo veiklų organizatorė.

Iš pradžių šokau tango vakarais po darbų, paskui atėjo metas mokyti šokti kitus.

Susipažinusi su tango mokytoju iš Argentinos pradėjau vesti tango pamokėles. Pirmasis didžiulis mokymų seminaras ir pasirodymas įvyko Vilniuje 2008 metais.

Aistra šiam šokiui su kiekvienais metais augo. Kartu plėtėsi ir galimybės dirbti su kitais mokytojais. 2009 m. išvykau į Prancūziją, La Rošelio (La Rochelle) miestą, kuriame iš mokytojų ir šokėjų Amandos ir Adriano Costo mokiausi „tango de salon“ stiliaus.

Grįžusi iš Prancūzijos į Jungtinę Karalystę dar trejus metus organizavau tango klubo veiklą ir pamokėles, dalyvavau tango bendruomenės gyvenime bei užmezgiau daugybę kontaktų ir pažinčių, kurios iki šiol išlikusios.

Viena iš jų - su argentiniečiu tango mokytoju ir šokėju Nicolu Ignacio Godoy, kuris gyvena Londone.

Tango šokiams Klaipėdoje pasirinkote geležinkelio stoties erdvę. Kodėl?

Asta: Geležinkelio stotis labai artimai siejasi su tango šokio samprata. Stotyje žmonės susitinka ir atsisveikina ir dažniausiai apsikabina. Apsikabinimas yra ir tango šokio pagrindas.

Tango šokis gimė Buenos Airių priemiesčiuose kaip bendra imigrantų ir vietinių gyventojų kalba, ieškant ryšio sunkumų akivaizdoje.

Be to, Klaipėdos geležinkelio stotyje, antrame aukšte, yra labai gera didelė erdvė, tinkama šokiams.

„Tango peronas“ - bus reguliarūs tango šokių užsiėmimai?

Asta: Taip. Užsiėmimai vyks kiekvieną ketvirtadienį.

Norime suburti bendraminčius neprofesionalus, kurie nori bendrauti, šokti poroje, nebijo improvizuoti, nori kurti savo individualų tango.

Svajoju suburti Klaipėdos tango mėgėjų bendruomenę, reguliariai organizuoti tango šokio mokymus ir vakarus, pažintinius seminarus apie argentinietiško tango muzikinę, klubinę bei socialinę kultūrą, kviesti svečius ir tango mokytojus, organizuoti pamokėlės, kurios ispaniškai vadinamos „practica“ ir jungti visus į šokio improvizaciją.

Tango - labai gražus šokis pažiūrėti, o ar sunku jį išmokti šokti, ypač neprofesionalams?

Asta: Tango gyvuoja jau daugybę metų būtent todėl, kad jis nėra sudėtingas, bet labai užkrečiantis.

Tango, kurį žiūrime scenoje - tai iš paprastų šokio judesių sukurtas didžiulis spektaklis.

O tie paprasti judesiai, apsikabinimas, žingsniai gimsta iš intymaus ir žemiško tango klubuose, kur šoka neprofesionalai.

Šokis yra įgūdis. Kad jis susiformuotų - reikia skirti laiko ir darbo.

Su meile, kantrybe, pasitenkinimu ir su trupučiu kančios druskelės įgūdis išsivysto.

Nocolas: Išmokti tango reikia kantrybės ir atsidavimo, tačiau kiekvienas mažas pasiekimas - gerai atliktas žingsnis, gilesnis ryšys su partneriu - yra nepaprastai naudingas.

Be to, tango muzika su savo melancholiškų ir aistringų dainų tekstais sukuria emociškai turtingą aplinką, kuri kviečia žmones vėl ir vėl pasinerti į ją.

Vadinasi, tango gali šokti kiekvienas?

Asta: Argentiniečiai sako: „Tai - ne šokis, tai - vaikščiojimas, “kaminata".

„Kaminata“ - tai, kai tu vaikštai ir semi tango patirtį iš savo kūno. Kuo tu labiau save pažįsti, tuo geriau vaikštai drauge su kažkuo.

Nors įprasta, kad šokyje veda vyras, tačiau, kai pažįsti save, gali ir apsikeisti vaidmenimis.

„Tango perono“ užsiėmimų tikslas - yra, kad mes visi išmoktumėm improvizuoti.

Būtent improvizacija tango daro nuostabų. Užsiėmimo metu mes turime progą šokti su skirtingais partneriais ir pajusti improvizacijos grožį.

Todėl į tango užsiėmimus kviečiame visus klaipėdiečius poromis, grupėmis, pavieniui.

Tango poros susikuria ne dėl to, kad jos yra poros, o dėl to, kad jos moka improvizuoti, būti ir vedančiojo, ir sekančiojo vaidmenyje.

Kiekvienas trijų minučių šokis yra nepakartojamas. Mes jį atliekame ir vėl kaip tie feniksai sudegę atgimstame kitame šokyje.

Mokytis šokti tango yra tas pats, kas mokytis vairuoti automobilį.

Nicolas: Mokytis šokti tango yra tas pats, kas mokytis vairuoti automobilį. Iš pradžių reikia vienu metu sutelkti dėmesį į daugelį procesų - vairavimą, pedalus, veidrodžius. Tačiau ilgainiui praktika tampa automatiška ir galite mėgautis kelione bendraudami.

Tai yra tango: iš pradžių sudėtingas, bet su kantrybe ir praktika jis tampa natūralus ir sklandus.

Kuo tango šokis ypatingas, palyginti su kitais šokiais?

Asta: Tango pagrindinis elementas apsikabinimas ne tik fiziškai sujungia šokėjus, bet ir sukuria emocinį, dvasinį ryšį.

Šis paprastas gestas yra nepaprastai galingas.

Tyrimai rodo, kad šokant tango sumažėja stresas, pagerėja laikysena ir pusiausvyra, bendra savijauta.

Žmogiškasis ryšys, kurį suteikia apsikabinimas, generuoja oksitociną, hormoną, kuris skatina laimę ir pasitikėjimą.

Be to, tango yra fizinis judėjimas, kuris pagerina koordinaciją ir palaiko kūno aktyvumą.

Nicolas: Žvelgiant iš šokėjo ir mokytojo perspektyvos, visada jaudina matyti, kaip tango pažadina žmonėse aistrą, kurios jie dažnai net nežinojo turintys.

Yra kažkas beveik magiško tame, kaip tango judesiai gali paversti drovų ar nesaugų žmogų į labiau pasitikintį savimi ir atvirą.

Yra kažkas beveik magiško tame, kaip tango judesiai gali paversti drovų ar nesaugų žmogų į labiau pasitikintį savimi ir atvirą.

Socialinis tango pobūdis taip pat yra unikalus. Milongos, renginiai, kuriuose šokamas tango, yra įtraukios erdvės, kuriose žmonės dalijasi, bendrauja ir kuria bendruomenes.

Tiems, kurie ieško pabėgimo nuo savo kasdienės rutinos, tango tampa prieglobsčiu - akimirka, kai galima iš naujo susisiekti su savimi ir kitais.

Mano nuomone, tango yra meditacijos forma. Yra du meditacijos tipai: pasyvus ir aktyvus. Pasyvi meditacija vyksta, kai sėdite ar gulite ramioje vietoje, ar tai būtų jūsų kambarys, ar apsuptas gamtos.

O judinant savo kūną - pavyzdžiui, kai šokate, vyksta aktyvi meditacija.

Abiem atvejais užmezgate ryšį su dabarties akimirka. Kai šokate tango, klausotės muzikos, jaučiate partnerio apkabinimą ir laikui bėgant patiriate transformuojantį šios praktikos poveikį.

Tango savo esme atspindi patį gyvenimą: kartais melancholiškas, kartais kupinas aistros ir visada nuolat kintantis. Norėčiau paskatinti visus, kurie to dar nebandė, suteikti sau galimybę atrasti, ką reiškia judėti bandonijos ritmu ir pasinerti į šio unikalaus šokio apsikabinimą.

Kaip argentinietis, visada didžiuosiuosi galėdamas pasidalinti šiuo paveldu su pasauliu ir parodyti, kad tango neturi sienų - tai universali širdies kalba.

Asmeninio albumo nuotr.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder