Norite numesti svorio? Naujajame tyrime teigiama, kad nuo to priklauso jūsų sėkmė

Jei jums sunkiai sekasi mesti kilogramus, naujausi moksliniai tyrimai gali padėti išsiaiškinti, kodėl ir ką daryti.

Maždaug pusė amerikiečių teigia, kad per pastaruosius 12 mėnesių sąmoningai bandė numesti svorio. Nors būtų lengva tai paaiškinti mūsų dietų apsėsta kultūra, kai kurie žmonės taip pat jaučia didesnį norą pagerinti sveikatą.

Juk daugiau nei 40 proc. amerikiečių laikomi nutukusiais, o dar 30 proc. turi antsvorio; abiem šioms grupėms gresia didesnė ligų ir gyvybei pavojingų susirgimų, įskaitant širdies priepuolį, insultą, demenciją ir kt., rizika.

Nors net ir nedidelis svorio sumažėjimas gali gerokai sumažinti šių ligų tikimybę, Harvardo ekspertai dabar dalijasi įspėjimu tiems, kurie tikisi visiškai pakeisti savo kūną: jūsų sėkmė numesti svorio ir jį išlaikyti gali priklausyti nuo vieno konkretaus veiksnio.

Dar labiau apsunkina situaciją tai, kad tam tikroms demografinėms grupėms, bandančioms numesti svorio, gali kilti didesnė diabeto rizika.

Skaitykite toliau, kad sužinotumėte, nuo ko gali priklausyti jūsų svorio metimo sėkmė ir kodėl, ekspertų teigimu, tikslingas svorio metimas gali būti ne visiems tinkama išeitis.

Saugus svorio metimas daro didelę įtaką jūsų sveikatai.

"Net ir nedidelis svorio sumažėjimas nuo 5 iki 10 proc. viso kūno svorio gali būti naudingas sveikatai, pavyzdžiui, pagerinti kraujospūdį, cholesterolio kiekį kraujyje ir cukraus kiekį kraujyje", - teigia Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC).

"Pavyzdžiui, jei sveriate 200 kg, penkių procentų svorio sumažėjimas yra 10 kg, taigi jūsų svoris sumažės iki 190 kg.

Nors toks svoris vis dar gali būti priskiriamas "antsvorio" arba "nutukimo" grupei, šis nedidelis svorio sumažėjimas gali sumažinti lėtinių ligų, susijusių su nutukimu, riziką", - pažymi CDC ekspertai.

Tačiau neseniai atlikti nauji tyrimai parodė, kad svorio mažinimas ne visiems vienodai naudingas.

Pasak naujo tyrimo, paskelbto žurnale "PLOS Medicine", kai kuriems žmonėms ilgalaikė sėkmė - ir didesnė nauda sveikatai - gali būti didesnė nei kitiems.

Naujajame tyrime, kurį atliko Harvardo universiteto T. H. Čano visuomenės sveikatos mokyklos mokslininkai, buvo nagrinėjamas ryšys tarp įvairių svorio metimo strategijų ir ilgalaikio svorio sumažėjimo bei diabeto rizikos.

Komanda nustatė, kad sėkmingas ilgalaikis svorio metimas dažnai priklauso nuo pradinio asmens svorio. Nutukę asmenys, kurių kūno masės indeksas (KMI) yra 30 ar daugiau, dažniausiai sugebėdavo numesti 4,5 kg - maždaug 10 kg - ir išlaikyti svorį.

Tyrėjai apžvelgė įvairias svorio metimo strategijas, įskaitant mažo kaloringumo dietą, mankštą, kombinuotą dietos ir mankštos planą, badavimą, komercinės svorio metimo programos laikymąsi ir svorio metimo tablečių vartojimą.

Tyrimo dalyviams, kurių KMI viršijo 30, pavyko sėkmingai taikyti kiekvieną iš šių strategijų, išskyrus lieknėjimo tablečių vartojimą.

Lieso kūno sudėjimo asmenys, kurių KMI tyrimo pradžioje buvo mažesnis nei 25, pasiekė visai kitokių rezultatų.

Šios grupės asmenys, kurie sąmoningai numetė 4,5 kg, per ketverius metus vėl priaugo daugiau svorio ir turėjo didesnę riziką susirgti antrojo tipo diabetu nei tie, kurie buvo priskirti tai pačiai KMI kategorijai ir visai nesistengė numesti svorio. Vidutinės grupės, kurios KMI buvo nuo 25 iki 30, nariai taip pat ilgainiui susigrąžino svorį ir patyrė didesnę diabeto riziką.

"Buvome šiek tiek nustebę, kai pirmą kartą pamatėme teigiamas bandymų numesti svorio sąsajas su greitesniu svorio priaugimu ir didesne 2 tipo diabeto rizika tarp liesų asmenų, - sakė tyrimo autorius, T. H. Čano visuomenės sveikatos mokyklos Mitybos ir epidemiologijos skyrių docentas Qi Sunn, MD, SciD.

"Tačiau dabar žinome, kad tokius pastebėjimus patvirtina biologija, kuri, deja, lemia nepalankias pasekmes sveikatai, kai liesi asmenys bando sąmoningai numesti svorio.

Gera žinia ta, kad nutukę asmenys akivaizdžiai gauna naudos numetę keletą kilogramų, o nauda sveikatai išlieka net ir tada, kai svoris sumažėja laikinai", - pridūrė jis, kalbėdamas su "SciTechDaily".

Nors visų svorio metimo strategijų ilgalaikiai rezultatai buvo palyginti kuklūs, viena strategija išsiskyrė geriausiais rezultatais. Per ketverius metus daugiausia svorio sumažėjo laikantis vien tik fizinių pratimų plano, o ne bendro fizinių pratimų ir dietos plano.

Asmenų, kurių KMI viršijo 30, svoris per tą laiką sumažėjo 4,2 proc. taikant tik fizinius pratimus, 2,7 proc. taikant fizinius pratimus ir dietą ir vienu procentu taikant tik dietą.

Tai reiškė, kad grupei, kuri mankštinosi, rizika sveikatai sumažėjo 21 procentu.

Nors tai šiek tiek nelogiška, atsižvelgiant į tai, kad kartu su dieta ir fiziniais pratimais svoris greičiausiai mažėtų greičiau, tai gali atspindėti seną posakį, kad geriausias svorio metimo planas yra tas, kurio galima laikytis.

Nežinote, ar svorio metimas būtų naudingas jūsų sveikatai?

Pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu, kad gautumėte daugiau informacijos apie tai, ar svorio metimo strategija jums tinka.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder