Olandai vis labiau nusiteikę prieš juodaveidį švenčių personažą

Penktadienį atlikta apklausa parodė, kad olandai vis labiau prieštarauja populiariam juodaveidžiam švenčių personažui, ypač jaunimas sako, kad jis neturi vietos šiuolaikinėje visuomenėje.

Juodasis Piteris (Zwarte Piet) yra Šv. Mikalojaus (Sinterklaas), kurio šventė švenčiama gruodžio 5-ąją su dovanomis ir šeimose, pagalbininkas, tačiau jo išvaizda sulaukia vis didesnio nepritarimo.

Tik trečdalis (33 proc.) žmonių dabar mano, kad Piteris turėtų pasirodyti su tradiciniu kostiumu, kurį sudaro juodai nudažytas veidas, raudonos lūpos, afrikietiškas perukas ir didelis auksinis auskaras, rodo I&O atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 1 457 suaugę olandai.

Prieš šešerius metus, kai buvo atlikta pirmoji tokia apklausa, 65 proc. olandų manė, kad personažas turi likti juodaveidis, sakė tyrėjai. Pasak jų, dabar pritarimas net mažesnis nei pernai, kai tam pritarė 38 proc. apklaustųjų.

Keturi procentai teigė, kad personažas turėtų būti visiškai uždraustas, o 55 proc. mano, kad jo išvaizda turėtų pasikeisti – palaipsniui ar iš karto jis turėtų tapti kaminkrėčiu Pitu suodinais skruostais arba apskritai nedažytu veidu.  

Antirasizmo kampanijos dalyvių protestai tapo kasmetiniu reiškiniu per paradus, skirtus pažymėti Šv. Mikalojaus, Kalėdų senelį primenančio vaikų globėjo, „atvykimą“ į Nyderlandus.

Nors pastaraisiais metais pastebimai padaugėjo jį lydinčių suodinų Piterių, didžiuosiuose miestuose vis dar galima pamatyti šokančius juodaveidžius.

Juodasis Piteris yra tradicinis personažas ir kaimyninėje Belgijoje.

Apklausa parodė, kad jauni olandai ypač priešiškai nusiteikę juodaveidžio tradicijos atžvilgiu, o 18–34 metų amžiaus grupėje parama sumažėjo nuo 34 proc. 2018 m. iki 19 proc. šiemet.

„Anksčiau nieko bloga nemaniau apie Juodąjį Piterį, bet žvelgiant atgal, jis gana keistas“, – citavo tyrėjai vieną neįvardytą jaunuolį.

Olandai, kilę iš buvusių Nyderlandų kolonijų Karibų jūroje ir Pietų Amerikoje, taip pat nusiteikę priešiškai – Juodąjį Piterį palankiai vertina tik 25 proc., o 17 proc. pasisako už tai, kad jo nebūtų.

Pritarimas taip pat skiriasi priklausomai nuo politinių pažiūrų - 79 proc. kraštutinių dešiniųjų antiislamiško politiko Geerto Wilderso ir prokremliško COVID sąmokslininko Thierry Baudet rinkėjų pasisako už juodaveidį.

Pastaruoju metu Nyderlandai atsigręžė į savo, kaip kolonijinės ir vergais prekiavusios galios, istoriją ir, kaip pranešama, vėliau gruodžio mėnesį ketina oficialiai atsiprašyti už vergovę.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder