Ligotus senukus šildys ne tik dėmesys, bet ir kojinės

„Prisižiūrime ir labai baisių dalykų, deja, yra nemažai visiškai apleistų žmonių. Pavyzdžiui, buvo tokia istorija, kai darbuotojos baiminosi važiuoti į namus pas vieną ligonę, nes jos lovoje buvo prisiveisę pelių. Teko už savo lėšas samdyti specialistus, kad tuos graužikus išnaikintų. Kitam varguoliui ant kūno buvo susidariusios tokios pragulos, kad ranką į žaizdą galėtum net iki alkūnės sukišti... Žinote, aš jau ir knygą galėčiau parašyti, tiek visko esame prisižiūrėję“, - pasakoja Klaipėdoje veikiančios VšĮ „Ori senatvė“ steigėja ir direktorė Vida Ričkienė.

Dienos socialinės globos, ambulatorinės bei paliatyvios slaugos paslaugas asmens namuose teikiančios įstaigos vadovė sykiu su kitomis versliomis uostamiesčio moterimis sugalvojo akciją - kviečia visus galinčius dovanoti senjorams ir lovoje gulintiems pacientams šiltas kojines ir džiaugiasi, kad ši iniciatyva sulaukė nemenko atgarsio.

„Vieni aukoja siūlus, kiti patys mezga. Aš ir pati jau 3 poras kojinių numezgiau, tiek pat ir mano mama jau numezgė, nors ir sulaužyta ranka. Aš ir per atostogas ardžiau megztinius, kad būtų siūlų megzti. Mano žiniomis, į šią akciją įsitraukė ir patys senjorai. Vyriausiai mezgėjai - 95-eri“, - pasakojo ponia Vida.

Pasak jos, idėja megzti kojines ir jas dovanoti apleistiems senjorams ar iš lovos negalintiems pakilti ligoniams kilo prieš gerą pusmetį, kai po karantino į vieną krūvą vėl susirinko visas VšĮ „Ori senatvė“ kolektyvas.

„Ši idėja, kaip tie siūlai, išsivyniojo visos Klaipėdos mastu. Pasidalijau šia mintimi su Verslo moterų tinklo narėmis ir sulaukiau didžiulio palaikymo. Tad nuo rugsėjo 1-osios paskelbėme akciją ir planuojame ją tęsti iki gruodžio 19-osios, kad spėtume iki Kalėdų išdalinti kojines“, - pasakojo Vida.

Kai apie šią akciją buvo paskelbta socialiniuose tinkluose, atsirado ir tokių, kurie žadėjo parūpinti ne tik kojinių, bet ir pledų ar kitų šiltų daiktų.

„Šiuo metu mes turime apie 600 pacientų, kuriuos lankome ir prižiūrime jų namuose, tad jei pavyktų žiemai šiltas kojines apmauti bent pusei jų, jau galėtume džiaugtis“, - minėjo ponia Vida.

Nuo 2015-ųjų tokias paslaugas Klaipėdoje teikiančios įstaigos steigėja „Vakarų ekspresui“ pasakojo, kokia tai nelengva duona.

„Turiu asmeninės patirties, tad žinau, kaip jaučiasi žmonės, kai sunkiai suserga jų artimas žmogus. Išsigąsti ir nežinai, ką daryti. Mačiau, kad tai yra niša, kurioje galiu būti naudinga“, - pasakojo anksčiau ilgus metus psichologe dirbusi V. Ričkienė.

Daugelis net nesusimąstome, kiek šalia yra apleistų, vienišų žmonių.

„Nors šia veikla užsiimame jau ne vienerius metus, vis dar yra dalykų, kurie mus stebina. Pavyzdžiui, kai vaikai išvažiuoja į užsienį ir palieka vienišus sunkiai sergančius tėvus. Būna ir tokių atvejų, kai butas užrašytas vaikams, o jie išvažiuodami užrakina visus kitus kambarius, o sunkiai sergančiam tėvui ar mamai palieka tik vieną mažą kambarėlį... Būna, kad vaikai net nesidomi, kaip gyvena jų tėvai, ar kas nors pasirūpina, kad jie turėtų vaistų, maisto. Sunku patikėti, bet neretai nutinka taip, kad į namus atvykstantiems slaugytojams pacientas rūpi daugiau nei jo patiems artimiausiems“, - pasakojo V. Ričkienė.

Deja, daugelis sunkiai sergančiųjų net nežino, kad paliatyvines ir ambulatorines paslaugas savo namuose jie gali gauti ir nemokamai. Ne visi šeimos gydytojai savo sunkiai sergančius pacientus informuoja, kad tam tikrais atvejais jiems nereikia patiems vykti į gydymo įstaigas, turėdamos gydytojo siuntimą slaugytojos gali ir pačios atvykti tiesiai į namus, pavyzdžiui, paimti kraujo tyrimui ar pastatyti lašinę.

„Mūsų pagrindinis darbas - palengvinti sunkių ligonių išėjimą iš šios žemelės. Taip pat prižiūrime sunkią negalią turinčius pacientus, jiems padedame atsigauti po insultų, traumų, stengiamės pagerinti jų sveikatos būklę. Abejingi žmonės mūsų įstaigoje negali dirbti. Tai tikrai labai sunkus darbas. Neseniai bendravau su viena pažįstama, kuri turi vestuvių organizavimo verslą. Ji užsiminė, kad jai dabartinė veikla nusibodo ir svarsto atidaryti senelių namus. Man tarsi nejučia išsprūdo: “O jūs nebenorite gyventi?„ Juk vestuves gali imtis organizuoti arba ne, o senelių priežiūra reikalauja kasdienio atsidavimo ir priežiūros. Ramybės nėra nei dieną, nei naktį. Taip, ši veikla išsunkia, bet ir suteikia daug džiaugsmo, kai matai, kad padėjai žmogui“, - pasakojo V. Ričkienė ir vylėsi, kad organizuojama akcija primins visiems, kokia svarbi yra atjauta seniems ir ligotiems žmonėms.

Informacija

VšĮ „Ori senatvė“ ir Klaipėdos VMT rengia akciją „Numegzk ir padovanok senjorui kojines“. Verslas ir visuomenė yra skatinami prisidėti prie projekto mezgant ir/ar dovanojant šiltas kojines gulintiems pacientams ir senoliams. Pirmas variantas - pirkti kojines iš prekiaujančiųjų savo darbo mezginiais. Antras variantas - megzti patiems. Trečias variantas - rasti savo spintose geros kokybės vilnones kojines. Ketvirtas variantas - nupirkti siūlus, o kas numegs - rasime (draugai, močiutės ir pan). Kojinių nešimą planuojama užbaigti iki gruodžio 19 d. Kojinių surinkimo vieta: rūbų salonas „Bazis“, Herkaus Manto g. 3, Klaipėda; VšĮ „Ori senatvė“, Taikos pr. 28-907, „Vėtrungės pasažas“.

Sidebar placeholder