sodra

Mokesčiai auga sparčiau nei pensija (2)

Nuo kitų metų uždirbantys minimalią algą arba savarankiškai mokantys įmokas, kad įgytų vienerių metų pensinį stažą, sumokės 15 procentų daugiau mokesčių, o vidutinė pensija didės 12-13 procentų.

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija (LBAA) atkreipia dėmesį, kad mokesčiai didėja, nes nuo 2023 metų 15 procentų (iki 840 eurų) auga minimalioji mėnesinė alga.

LBAA taip pat primena, kad minimalus darbo stažas lietuviškai pensijai gauti yra 15 metų.

Tuo tarpu būtinasis stažas pensijai gauti, nors vadinamas būtinuoju, iš tikro yra būtinasis stažas išankstinei pensijai gauti.

Išankstinė pensija asmeniui priklauso likus ne daugiau nei 5 metams iki pensinio amžiaus, jei jis yra sukaupęs būtinąjį darbo stažą.

Išankstinė pensija nemažina pagrindinės pensijos.

Šiuo metu būtinasis darbo stažas Lietuvoje yra 32,5 metų ir kasmet didėja po 0,5 metų. 2027 metais būtinasis darbo stažas bus 35 metai.

Pensinis amžius šiemet Lietuvoje - 64 metai ir 4 mėnesiai. Jis kasmet auga po 2 mėnesius ir 2026 metais pasieks 65 metus.

LBAA pateikia pavyzdį, kad jei asmeniui yra 61 metai ir jis jau turi sukaupęs 33 metus stažo, jis gali gauti išankstinę pensiją, jei niekur kitur nedirba.

Išankstinė pensija nesumažina jo normalios pensijos, kuri bus paskirta sukakus pensiniam amžiui.

Klaidingai lygina

Minimalus stažas (15 m.) pensijai gauti ir yra tas būtinasis stažas, kurį būtinai reikia turėti, kad būtų galima gauti pensiją sukakus 64 metams (nuo 2026 m. - 65 m.).

Jei sukauptas darbo stažas yra 14 metų, nebus paskirta jokia pensija, nors gyventojui yra 65 metai.

Tačiau LBAA atkreipia dėmesį, kas jei gyventojas yra sukaupęs 14 metų lietuviško stažo ir 1 metus Jungtinės Karalystės (JK) stažo, jis gaus LT ir JK pensijas. Vertinamas visas stažas beveik visose šalyse.

Užsienio šalyse tas minimalus stažas pensijai gauti yra skirtingas ir gali būti nuo 5 iki 20 metų.

Gyventojai dažnai maišo šias sąvokas, kai lygina skirtingų šalių pensijų sistemas.

Dažniausia klaida ta, kad lygina 35 metų stažą Lietuvoje dėl išankstinės pensijos gavimo su 10 metų (JK) būtinuoju stažu pensijai gauti, nors turėtų lyginti 15 m. su 10 m.

Apie anuitetą

Priklausomai nuo sukauptos sumos, 2023 metais pensijų fonduose sukauptas lėšas galėsite atsiimti skirtingai - priklausomai nuo sukauptos sumos.

Jums bus išmokėta vienkartinė išmoka, jei sukaupėte iki 5 403 eurų.

Bus mokamos periodinės išmokos, jei sukaupėte daugiau nei 5 403 eurus, bet mažiau nei 10 807 eurus.

Privalėsite įsigyti pensijų anuitetą, jei sukaupėte 10 807 eurus ar daugiau.

Svarbu žinoti, kad kol lėšos yra pensijų fonde (kaupiant ar gaunant periodines išmokas), jos yra paveldimos.

Gaunant anuiteto išmokas, didžioji dalis antroje pakopoje sukauptų lėšų gali būti paveldimos, - tai priklauso nuo jūsų pasirinkto anuiteto rūšies.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder