Nidos švyturio drama pasiekė Vyriausybę (4)

Šią savaitę Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis raštu kreipėsi į Vyriausybę prašydamas paaiškinti, kokia yra situacija dėl Nidos švyturio statinių komplekso išsaugojimo visuomenės poreikiams.

Tai padaryta po Neringos mero Dariaus Jasaičio kreipimosi į minėtą komitetą akcentuojant, kad minėto navigacinio objekto 5 priklausiniai vis dar yra neišbraukti iš privatizuojamųjų sąrašo bei valdomi valstybės turtą pardavinėjančios VĮ Turto banko (TB).

Neringos merija nuo 2020 m. kelia šį klausimą ir ne kartą dėl pastatų perdavimo vietos savivaldybei yra kreipusis tiek į Finansų ministeriją (jai pavaldus yra TB), tiek į Vyriausybę, tačiau bergždžiai.

Komiteto palaikymas

Rašte ministrų kabinetui pažymima, kad sausio 10 d. Kultūros komitetas, reaguodamas į Neringos bendruomenės susirūpinimą ir prašymą dėl Nidos švyturio statinių komplekso išsaugojimo, surengė posėdį.

„Jo metu Savivaldybė ir Neringos bendruomenės pasisakė nepritariančios Vyriausybės 2022 m. vasario 23 d. nutarimu priimtam sprendimui parduoti Nidos švyturio statinių komplekso statinius viešo aukciono būdu. Komiteto posėdžio metu D. Jasaitis pažymėjo, kad

Yra grėsmių

Neoficialiai kalbama, esą FM ieškoma būdų, kaip pastatų perdavimo dramoje aplenkti Neringos savivaldybę, ir objektus patikėti bet kokiai kitai įstaigai, tik ne merijai. Įvardijamas net Kultūros ministerijai priklausantis bei už apie 50 km nuo Nidos esantis Lietuvos jūrų muziejus.

Jei taip atsitiktų, kad 5 Nidos švyturio komplekso statinių šeimininkais taptų ne Neringos savivaldybė ar jai pavaldi įstaiga (pvz., BĮ Neringos muziejai), susiklostytų keista ir ydinga situacija.

Pats visuomenei atviras ir titin turistų mėgstamas švyturys bei jo apačioje esantis XIX a. kuro rūsys jau yra perduoti municipalinei valdžiai, o rūpinasi objektais BĮ Neringos muziejai.

Pastarosios įstaigos vadovė dr. Lina Motuzienė neseniai „Vakarų ekspresą“ infomavo, jog kartu su partneriais planuojama teikti parašką projektui „Švyturių kelias apie Baltijos jūrą“ Europos Sąjungos programoms, kurių lėšomis bus siekiama investuoti į Nidos švyturio ir kuro sandėlio renovaciją, ekspozicijos švyturyje sukūrimą ir įrengimą, turistinio maršruto sukūrimą.

„Projekto tikslas: atkreipti visuomenės dėmesį į istorinio jūrų navigacinio kultūros paveldo aplink Baltijos jūrą svarbą, šio paveldo atvėrimą ir pritaikymą visuomenės poreikiams, tuo pačiu siekiant turizmo plėtros didinimo Neringos mieste“, - teigė ji.

Viso komplekso (su prašomais perduoti 5 pastatais) pritaikymu visuomenei taip pat užsiimtų Neringos muziejai, tad dabar TB valdomus priklausinius perdavus ne Savivaldybei užsivertų teisinės durys šiai įstaigai teikti paraišką ir gauti europinę paramą būtent pagal parengtą investicinį projektą. Naujiesiems šeimininkams reikėtų viską pradėti nuo nulio ir sukti galvas, kaip įveiklinti kompleksą bei iš kur gauti tam lėšų.

Be to, visiškai neaišku, kaip vyktų ir pačiame Nidos centre esančių pastatų priežiūra, jei juos valdytų įstaiga, kurios administracija – visai kitoje savivaldybėje.

FOTO APRASAS Dėl menkaverčių, bet auksinėje žemėje Nidos centre esančių švyturio pastatų jau trečius metus vyksta beprecedentė kova tarp vietos bendruomenės ir valdžios Vilniuje, įsikibusios nagais į šį nekilnojamąjį turtą.

FOTO AUTORIUS Deniso NIKITENKOS nuotr.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder