„Ori senatvė“ privertė pasijusti neoriai

(10)

Oria senjorų senatve besirūpinančios, slaugos paslaugas teikiančios įstaigos darbuotoja įtaria, kad jos darbdavys iš darbo ją atleidžia tik dėl to, kad moteris yra pensinio amžiaus. Tačiau labiausiai moterį šokiravo pati atleidimo forma - ji teigia atostogų metu sulaukusi įstaigos vadovės skambučio su raginimu tą pačią dieną ateiti į įstaigą ir nutraukti darbo sutartį.

„Vakarų ekspresui“ klaipėdietė Ona (vardas redakcijai žinomas) pasakojo, kad atostogų metu sulaukusi savo darbdavės VšĮ „Ori senatvė“ vadovės Vidos Ričkienės skambučio. Anot moters, įstaigos direktorė be jokio išankstinio perspėjimo pranešė, kad Ona yra atleidžiama iš darbo.

Po žinios sutriko sveikata

„Išgirdau maždaug tokią tiradą, kad atėjo laikas atsisveikinti, kad mano darbui priekaištų ji neturinti, tačiau yra sudėtinga situacija, reikia atleisti dalį darbuotojų. 

Esą jaunų darbuotojų, kurios augina nepilnamečius vaikus, ji pagal įstatymus negalinti atleisti. Man pasakius, kad atostogauju, vadovė čia pat pasitarė su įstaigos buhaltere ir patikino, kad galiu būti atleidžiama ir atostogų metu, tą pačią dieną. Padėjau ragelį, nes man toks skambutis buvo tarsi šaltas dušas“, - vos tvardėsi susijaudinusi Ona.

Klaipėdietė dienraščiui teigė sužinojusi, kad įstaiga „Ori senatvė“ planuoja atleisti visus pensinio amžiaus darbuotojus, dirbančius socialinių darbuotojų padėjėjais.

Ona sako įstaigoje dirbanti septintus metus. Jai puikiai sekėsi, pacientai jos darbu buvo labai patenkinti, o ir ji pati senukus slaugiusi ir jiems talkinusi su dideliu atsidavimu ir meile šiam darbui, nė karto nėra gavusi nė vieno įspėjimo ar pastabos iš darbdavio.

„Po žinios man susuko sprandą, esu šoke, skambino mano pacientų artimieji, klausia, kodėl daugiau pas juos neateisiu. Niekaip negaliu suprasti, kaip galima be išankstinio perspėjimo tokiu būdu atleisti iš darbo? Juk tai įstatymų pažeidimas. Skambinau į darbo inspekciją ir mane patikino, kad apie atleidimą iš darbo turėjo perspėti iš anksto“, - piktinosi klaipėdietė.

Oną nustebino ir tai, kad tuo pat metu, kai įstaiga atleidžia iš darbo ją bei kitus, kaip moteris sako, pensinio amžiaus kolegas, interneto darbo portaluose „Ori senatvė“ ieško naujų socialinių darbuotojų padėjėjų. Pasak jos, skelbimas aktyvus iki gegužės 25 dienos.

Bendrauti nepanoro

VšĮ „Ori senatvė“ direktorė su dienraščiu bendrauti nepanoro. Telefonu atsiliepusi darbuotoja patarė komentaro kreiptis į įstaigos advokatą Arūną Žliobą.

Įstaigai atstovaujančio advokato teigimu, nuo šių metų sausio įsigaliojo nauji teisės aktų pakeitimai, kuriais remiantis buvo nustatytos mėnesinių teikiamų paslaugų lubos. Anksčiau asmenims, turintiems sunkią negalią, buvo kompensuojamos 8 socialinių padėjėjų paslaugų valandos, o nuo sausio kompensuojamos tik 4 valandos. Dėl šios priežasties, sumažėjus darbų apimtims, įstaigai teko pradėti veiklos pertvarką.

„Buvo atleista dalis darbuotojų, dalį dar planuojama atleisti. Darbuotojai kviečiami pokalbiui. Manau, kad jūsų minimu atveju moteris buvo kviečiama pokalbiui dėl atleidimo iš darbo bendru sutarimu. Tokiu atveju, radus abipusį sprendimą, galima darbuotoją atleisti ir tą pačią dieną. 

Jei nepavyksta bendru sutarimu, tuomet darbuotojas atleidžiamas pagal įstatymą. Darbuotojo išeitinės kompensacijos dydis taip pat yra bendro susitarimo reikalas“, - komentavo A. Žlioba.

Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus vadovo Vytauto Ročio teigimu, vadovaujantis įstatymais, nepriklausomai nuo darbuotojo amžiaus, dirbant pagal neterminuotą darbo sutartį darbdavys neturi teisės atleisti darbuotojo be išankstinio perspėjimo.

Privaloma informuoti iš anksto

Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus vadovo Vytauto Ročio teigimu, vadovaujantis įstatymais, nepriklausomai nuo darbuotojo amžiaus, dirbant pagal neterminuotą darbo sutartį darbdavys neturi teisės atleisti darbuotojo be išankstinio perspėjimo.

„Atleisti tą pačią dieną negalima, tai įstatymo pažeidimas. Jei žmogus dirbo įstaigoje ilgiau nei metus, apie atleidimą iš darbo jį būtina perspėti prieš mėnesį. Jei asmuo yra pensinio amžiaus ir jaučia, kad dirbti jau per sunku, tai tik jis pats gali parašyti prašymą nutraukti darbo sutartį sukakus pensiniam amžiui. 

Tokiu atveju jam priklausytų dviejų mėnesių išeitinė kompensacija. Iš jūsų papasakotos situacijos darau išvadą, kad darbdavys taiko darbuotojui psichologinį spaudimą. Pensinis amžius yra ne riba ir ne priežastis atleisti žmogų, tačiau, deja, dažnai būna, kad darbuotojui nesutikus išeiti savo noru, jam sudaromos tokios sąlygos, kad žmogus nuolat patiria spaudimą ir stresą, ir vis tiek išeina“, - kalbėjo V. Ročys.

Anot jo, jei planuojama atleisti šalių susitarimu, darbdavys privalo darbuotoją apie atleidimą informuoti prieš 5 darbo dienas.

„Ir darbuotojas nebūtinai privalo sutikti su darbdavio siūloma išeitine kompensacija ir atleidimo iš darbo sąlygomis“, - akcentavo specialistas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder