Skulptūrų parką apniko kenkėjai

(3)

Lankydamiesi Skulptūrų parke klaipėdiečiai pastebėjo akiai nemalonų vaizdą - į parko gėlynų erdves įsisuko krūmus naikinantys invaziniai kenkėjai.

Dažnai parke besilankanti klaipėdiečių pora dienraščiui pasakojo, jog vos sulaukę šiltesnių dienų jie mėgsta laisvalaikiu užsukti į šalia namų esantį Skulptūrų parką.

Kenkėjai apniko apie 200 Skulptūrų parko dekoratyvinių krūmų, nuostoliai siekia apie 2 000 eurų. Parko gėlynus ir žaliuosius plotus prižiūrintiems rangovams Savivaldybė davė nurodymą akylai stebėti ir kitus augalus.

„Šis pavasaris labai šaltas, tai po ilgos pertraukos aplankėme parką ir atsisėdę ant suoliukų prie pagrindinio gėlyno pastebėjome, kad labai keistai nudžiūvę krūmai. 

Pavaikščioję po parką pastebėjome, kad visur taip. Buksmedžiai sunykę Skulptūrų parko kvapų sodelyje ir visoje centrinėje dalyje. Iš pradžių galvojome, kad krūmai nušalę, bet žiema buvo šilta. 

Pradėjome domėtis, kas tai galėtų būti, ir internete suradome, jog greičiausiai į Skulptūrų parko buksmedžius įsisuko invazinis buksmedinis ugniukas. Pranešėme Savivaldybei, gal sureaguos“, - svarstė iniciatyvūs klaipėdiečiai.

Ši situacija jau žinoma savivaldybės Aplinkosaugos ir miesto tvarkymo skyriui. Skyriaus vedėjos Ingos Kubilienės teigimu, ant Skulptūrų parke augančių buksmedžių kenkėjai išplito per labai trumpą laiką. Pirmieji buvo pastebėti praėjusią savaitę.

„Vyraujant lietingiems orams buvo nepalankios sąlygos efektyviam insekticidų naudojimui, o šiandien, deja, jau turime konstatuoti, kad buksmedžių išsaugoti nepavyks. Kenkėjai apniko apie 200 dekoratyvinių krūmų, nuostoliai siekia apie 2 000 eurų. 

Buksmedžius planuojame išrauti, tačiau tikimės, kad estetinis parko vaizdas labai nenukentės, erdvę užpildys kita besiplečianti augmenija“, - komentavo I. Kubilienė.

Parką prižiūrinčiam rangovui Savivaldybė davė nurodymą ypatingą dėmesį skirti kitiems augalams, kad jų taip pat neapniktų kenkėjai. Šiuo metu, kai vyrauja sausesni orai, yra palankesnės sąlygos naudoti insekticidus. Jei tik bus pastebėti kenkėjai, rangovai nedelsdami pradės purkšti parko augalus.

Buksmedinis ugniukas yra vienas pavojingiausių dekoratyvinių buksmedžių kenkėjų, galintis visiškai sunaikinti šiuos augalus. Pagrindinę žalą daro jo vikšrai, kurie minta buksmedžių lapais ir jaunais ūgliais. Pradinėje stadijoje pažeidimai gali atrodyti nežymūs: lapų paviršiuje atsiranda smulkios skylutės, tačiau vėliau lapai visai nugraužiami, paliekant tik plikas šakas. 

Sunkesniais atvejais augalas gali būti padengtas šilkiniais voratinkliais, tarp kurių slepiasi vikšrai, o ilgainiui jis visiškai nudžiūsta.

Buksmedinis ugniukas Lietuvoje buvo pirmą kartą pastebėtas 2018 metais, tačiau jau iki tol šis kenkėjas buvo plačiai paplitęs Vakarų Europoje. Manoma, kad į Lietuvą jis buvo atgabentas kartu su importuotais sodinukais.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder