Baltasparniai ant kopūstų: 5 receptai be „chemijos", kuriuos žino ne visi sodininkai

Papasakosime, kaip kovoti su baltosiomis muselėmis pasitelkiant liaudiškus receptus - kuo ir kiek kartų purkšti.

Dar nespėjote pasodinti kopūstų daigų darže, o ant jų jau yra baltasparnė musė. Tai balta ir švelni muselė, gyvenanti po kopūsto lapu ir draugiškai pakylanti, jei ją paliečiate. Patyrę daržininkai žino, kad šią muselę reikia išvyti, kitaip ji sugadins visą derlių. Tačiau neskubėkite bėgti į parduotuvę „priešnuodžio" - iš pradžių pabandykite su juo kovoti pasitelkę liaudiškus receptus.

Papasakosime, kaip atsikratyti baltasparnio ant kopūstų ir ne tik.

Kas yra baltasparnė ir kuo ji pavojinga

Baltasparnis yra nedidelis drugelis. Jis toks mažas, kad atrodo kaip kandis, o jo balta spalva gali klaidinti - tarkime, kaip jis gali pakenkti. Tačiau jei virš kopūstų pastebite debesis baltų vabzdžių, tai yra signalas, kad reikia iškasti „kirvuką".

Kuo pavojingi baltasparniai?

Šis drugių kenkėjas mėgsta drėgmę, todėl jam labai patogu gyventi 24-26C temperatūroje, kuriai esant jis labai greitai dauginasi. Sėdi baltasparniai daugiausia po kopūstų lapais, suaugę vabzdžiai maitinasi apatinio lapo sultimis. Ilgainiui kopūstai pradeda gelsti, vėliau ant jų atsiranda juodų dėmių, o pati daržovė pradeda prastai augti ir tampa netinkama maistui. Be to, baltasparniai gali pernešti kitas ligas, kurias vėliau sunku gydyti.  

Baltasparniai kenkia ne tik kopūstams - nuo jų nukenčia pomidorai, agurkai, cukinijos, paprikos, baklažanai, salotos, salierai, daržo gėlės. Kovoti su kenkėju reikia pradėti vos jį pastebėjus - tada bus lengviau ir apsieisite be "chemijos". Supraskime, kaip pasiųsti šį baltasparnį tolyn.

Baltasparnė ant kopūstų - kaip jos atsikratyti be „chemijos"

Baltasparnis klastingas tuo, kad gali priprasti prie to, kas iš tikrųjų turėtų jį nužudyti. Neretai pasitaiko, kai tas pats receptas, kurį naudojo kaimynas, jums jau neveikia. Todėl parengėme keletą išbandytų priemonių, kad būtų iš ko rinktis ir prireikus išbandyti ką nors kita. Nepamirškite, kad tai nėra „chemija", todėl vieną kartą gali nepavykti - gydymą reikės kartoti kas 5 dienas arba pasirodžius vabzdžiams.

Baltasparniai ant kopūstų - kuo purkšti:

Sumaišykite 100 ml skysto muilo, 100 ml saulėgrąžų aliejaus, 1 valgomąjį šaukštą sodos, pusę litro pieno ir 5 litrus vandens ir apdorokite lapus iš visų pusių;

česnakų užpilas - sutrinkite (sutarkuokite arba pertrinkite per trintuvą) 100 g nuluptų česnako skiltelių, užpilkite pusę litro vandens ir palikite 5-6 dienas. 5 ml gauto užpilo praskieskite 1 litru vandens ir apipurkškite pažeistus augalus;

jodo ir sodos tirpalas - į 1 litrą vandens įpilkite 40 g muilo, 1 šaukštelį jodo ir 2 šaukštus sodos, viską išmaišykite ir švaraus vandens kiekį padidinkite iki 10 litrų, iš karto apdorokite kopūstus;

pelyno antpilas - 2-3 valgomuosius šaukštus žolių užpilti 1 litru vandens, palaikyti 2 dienas, arba kraujažolių antpilas - 3-4 valgomuosius šaukštus sausų susmulkintų žolių užpilti 1 litru vandens ir palaikyti 2-3 dienas;

2 karčiosios paprikos užpilamos vandeniu ir paliekamos 3 dienas pritraukti, perkošiama, į mišinį įpilama 1/2 gabalėlio deguto muilo, 1,5 litro pieno, 100 g augalinio aliejaus, 15 litrų vandens, viskas gerai išmaišoma.

Be to, vandens srove galima nuplauti baltasparnių lervas ir lipnias apnašas nuo jų. Po to reikia 0,5 l vandens ištirpinti 3-4 valgomuosius šaukštus skysto deguto muilo ir kempine nuvalyti lapus. Tačiau šis metodas tinka, jei sklype nėra daug kopūstų. Be to, kai kuriems daržininkams pavyksta virš kopūstų pakabinti lipnias juostas musėms, prie kurių prilimpa baltasparniai.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder