Mėšlas, biohumusas ar kompostas: kas geriau daržui

Ne visi daržininkai ir sodininkai mėgėjai aiškiai supranta skirtumą tarp komposto, biohumuso ir mėšlo. Kompostas (kitas humuso pavadinimas) susidaro supuvus porą mėnesių sumaišytoms dirvožemio, piktžolių ir kitų augalų liekanoms.

Mėšlas - tai trąša, gaunama maišant ūkinių gyvūnų (pvz., arklių ir karvių) ekskrementus su jų pakratais. Tačiau su biohumusu situacija sudėtingesnė - tai organinės trąšos, kurias perdirba raudonieji Kalifornijos sliekai.

Kas geriau - mėšlas ar sliekų darbo dėka gautas humusas

Manoma, kad biohumuse, skirtingai nei mėšle, nėra piktžolių sėklų, nepatenka įvairių ligų sukėlėjų. Be to, dar vienas pliusas - jis neturi bjauraus kvapo.

Biohumuse yra natūralių augimo stimuliatorių - druskų-humatų, taip pat makro- ir mikroelementų. Tokios trąšos gali būti granuliuotos ir skystos, taip pat yra jų mišinių su dirvožemiu.

Specialistai pažymi, kad augalai gali įsisavinti tik tas organines medžiagas, kurios gali ištirpti vandenyje. Kai mėšlas ar humusas kelias dienas palaikomas šiltame vandenyje ir gaunamas tamsus skystis, jame yra vandenyje tirpių organinių medžiagų.

Buvo tokia patirtis - biriu pavidalu biohumusą bandyta ištirpinti vandenyje, ir skystis beveik nepakeitė spalvos, tačiau pati trąša visiškai neištirpo. Dėl to kai kurie ekspertai mano, kad nors tokiose trąšose yra daug naudingų medžiagų, tačiau augalai jų negali įsisavinti.

Štai kas geriau daržui - kompostas ar mėšlas - kaip tinkamai naudoti trąšas

Pavasario laikotarpiu daržininkai pataria naudoti humusą - augalus galima sodinti į pusiau suirusią organiką. Tuo pačiu metu nedraudžiama naudoti ir mėšlo, čia tik vienas niuansas - jo negalima naudoti prieš tai neatskiesto kitomis sudedamosiomis dalimis. Dar viena taisyklė - jis būtinai turi būti perpuvęs, t. y. iki metų turi būti perpuvęs.

Vasarą kompostą galima naudoti kai kuriose vietose, pavyzdžiui, pabarstyti juo augalų šaknis, jei dirvožemis išvagotas ar supuolęs.

Tokį trąšų mišinį galima pasigaminti iš mėšlo:

  • 200 g mėšlo, pvz., karvės mėšlo;
  • 10 litrų vandens;
  • 1 arbatinis šaukštelis kalio sulfato;
  • 1 arbatinis šaukštelis superfosfato;
  • 1 arbatinis šaukštelis karbamido.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder