Ekologiški Mažeikių lopšelio-darželio „Buratinas“ vaikų pavakariai lauke.

Ekologiškas vaikų maitinimas – geriausia, ką gali gauti mažieji

Mažeikių lopšelis-darželis „Buratinas“ jau metus laiko vaikus maitina ekologiškais produktais, kurie šiandien sudaro 60 proc. viso mažųjų raciono.

Darželio maitinimo organizatorė Roma Gydrienė sako, kad nors esant Lietuvos pakraštyje aprūpinti auklėtinius šviežiais ekologiškais produktais nėra paprasta, motyvacijos tęsti ekologinę kryptį netrūksta. Vaikų sveikata, gamtos tausojimas, o sykiu ir ateities kartų ugdymas – visa tai apima ekologiškas maistas.

Sprendimu džiaugiasi visa darželio bendruomenė

Pagal Žemės ūkio ministerijos inicijuotą programą gavęs finansavimą, Mažeikių darželis ėmėsi pokyčių - vis daugiau produktų iš chemizuotų ūkių pakeitė į ekologiškus. „Pradžioje iššūkių tikrai turėjome – dėl miesto geografijos nebuvo lengva užsitikrinti stabilaus tiekimo, tačiau pavyko užmegzti gerus santykius su ekologiškų produktų kooperatyvais, o šiandien jau ir vietos ūkininkai, atliepdami mūsų poreikius, imasi ekologinės žemdirbystės“, - kalbėjo R. Gydrienė.

Tiesa, pieno produktais apsirūpinti problemų nebuvo – kaimyniniuose Telšiuose įsikūręs kooperatyvas „Eko Žemaitija“ nuo pat pradžių tiekė ekologišką pieną, varškę, sviestą, kitus produktus. „Eko Žemaitijos“ vadovas Mindaugas Žutautas džiaugiasi, kad darželinukai valgo pieno produktus, kuriuose nėra pesticidų, cheminių trąšų, antibiotikų likučių, sintetinių priedų, skonio stipriklių: „Visoje Lietuvoje įsibėgėja darželinukų, pradinukų ekologinio maitinimo programa – labai svarbu, kad vaikų mityba būtų maksimaliai palanki sveikatai, o ekologiški produktai būtent tokie. Sveiki vaikai – visų mūsų prioritetas, todėl skatinu ir kitas švietimo įstaigas aktyviai įsitraukti į programą.“

R. Gydrienė teigė, jog pasirinktą ekologinio maitinimo kryptį palaiko visa bendruomenė – tėvams tai papildomai nekainuoja, o vaikai gauna geriausią, kokį tik įmanoma, maistą. Juo labiau kad tai turi prasmę ir ilgalaikėje perspektyvoje, nes nuo mažens formuojami sveikatai palankios, aplinkai draugiškos mitybos įpročiai. „Su vyresniaisiais mūsų mokytojos kalbasi, aiškina skirtumus tarp ekologinio ir įprastinio produkto, ateityje planuojame ir aplankyti ekologinius ūkius, kad vaikai patys pamatytų, kaip juose ūkininkaujama“, - kalbėjo R. Gydrienė.

Kooperatyvo „Eko Žemaitija“ vadovas Mindaugas Žutautas džiaugiasi, kad vis daugiau darželių Lietuvoje savo auklėtinius maitina ekologiškais pieno produktais.

Kooperatyvo „Eko Žemaitija“ vadovas Mindaugas Žutautas džiaugiasi, kad vis daugiau darželių Lietuvoje savo auklėtinius maitina ekologiškais pieno produktais.

Ekologiški pieno produktai prieinami visiems gyventojams

Kalbėdamas apie ekologišką produkciją, M. Žutautas pažymi, jog visi „Eko Žemaitijos“ kooperatyvo nariai yra sertifikuoti, o jų veikla griežtai kontroliuojama atsakingų institucijų. „Neretai susiduriame su visuomenės stereotipais, kad „iš kaimo“, „natūralus“ jau tolygu ekologiška. Nieko panašaus. Tik pirkdami ekologiniu ženklu pažymėtą produkciją būsite tikri, kad ant jūsų stalo atsidurs maistas be chemijos, - pabrėžė „Eko Žemaitijos“ vadovas.

Pasak M. Žutauto, kiekvienas žingsnis ekologiniame ūkyje griežtai reglamentuotas ir prižiūrimas, vykdomi tiek planiniai, tiek neplanuoti patikrinimai, atliekami laboratoriniai tyrimai. Pažeidęs taisykles ūkininkas sulauktų itin griežtų sankcijų – netektų ekologinio sertifikato, prarastų ES išmokas, tektų mokėti baudas, jau nekalbant apie reputaciją.

Tad ekologiškų „Eko Žemaitijos“ sūrių, varškės, jogurto, kefyro, sviesto galima skanauti įsitikinus, kad juose nėra nieko sintetinio, o tik tai, ką sukūrė gamta. Kooperatyvo tinklalapyje ekozemaitija.lt galima rasti artimiausią prekybos vietą ir nesunkiai praturtinti savo mitybą ekologiškais produktais.

Viešinimo projekto rėmėjas – Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder