Kaip atpažinti „įspėjamuosius“ insulto požymius ir į juos reaguoti

Laikinas išemijos priepuolis reiškia, kad jums gresia pilnas insultas. Kreipkitės į greitąją pagalbą, net jei jūsų simptomai yra trumpalaikiai.

Laikinas smegenų kraujotakos blokavimas, žinomas kaip trumpalaikis išemijos priepuolis (TIA), gali sukelti daugybę nerimą keliančių simptomų, įskaitant neaiškią kalbą ar rankų silpnumą. Simptomai atsiranda staiga, bet paprastai trunka mažiau nei penkias minutes, todėl TIA dažnai nepaisoma arba praleidžiama.

Nors TIA dažnai vadinama „ministroke“, terminas „įspėjamasis insultas“ iš tikrųjų yra tikslesnis. TIA gali būti būsimo insulto, kuris turi panašių simptomų, pranašas, bet gali likti visam laikui neįgalus.

Beveik vienas iš penkių žmonių, kuriems įtariamas TIA, per tris mėnesius patirs visišką insultą, teigiama Amerikos širdies asociacijos (AHA) moksliniame pranešime, paskelbtame 2023 m. kovo mėnesio žurnalo „Stroke“ numeryje. Be to, insulto rizika yra didžiausia per 48 valandas po TIA, sako dr. Erica Camargo Faye, Harvardo Masačusetso bendrosios ligoninės insulto neurologė.

Kartais tai, kas atrodo kaip TIA, yra rimtesnė, nei atrodo. „Net simptomai, kurie išnyksta, iš tikrųjų gali būti insultas“, – sako daktaras Camargo Faye. Kaip nurodoma AHA pareiškime, du iš penkių žmonių, kuriems įtariama TIA ir kuriems atliktas tinkamas smegenų vaizdinis tyrimas, sužino, kad iš tikrųjų patyrė insultą. Štai kodėl taip svarbu žinoti simptomus ir nedelsiant kreiptis į greitąją pagalbą.

TIA ar insulto simptomai

Įvairios smegenų sritys turi skirtingas užduotis, todėl simptomai, atsirandantys TIA ar insulto metu, priklauso nuo to, kurioje smegenų dalyje sutrinka kraujotaka. Prieš dešimtmetį Amerikos insulto asociacija pristatė informavimo apie insultą kampaniją, paremtą mnemoniniu FAST.

Pirmosios trys raidės (kurios reiškia veidą, ranką ir kalbą) apima tipiškiausius žmonių patiriamus simptomus. Tačiau vis daugiau įrodymų rodo, kad pridėjus dar dvi raides (B – pusiausvyra ir E – akys), žmonės gali geriau atpažinti TIA arba tikrąjį insultą. Štai keletas papildomos informacijos apie kiekvieną simptomą.

Balansas. Šis simptomas gali būti sudėtingas, nes daugelis kitų dalykų gali sukelti galvos svaigimą ar pusiausvyros sutrikimus, įskaitant mažą cukraus kiekį kraujyje arba vidinės ausies problemas. Dėl pusiausvyros problemų, kurias sukelia TIA, dažnai sunku atsistoti ir galite nukristi į vieną pusę, sako daktaras Camargo Faye. Šį simptomą dažnai lydi kiti simptomai, įskaitant neaiškią kalbą ar regėjimo sutrikimus, priduria ji.

Akys. Regėjimo problemos gali pasireikšti įvairiais būdais, nors dažniausiai tai yra neregėjimas viena ar abiejomis akimis. Dažnai žmonės šią patirtį apibūdina kaip tamsiai pilką atspalvį, kuris blokuoja pusę arba visą regėjimą. Taip pat gali atsirasti neryškus ar dvigubas matymas. „Kartais žmonės klaidingai pirmiausia kreipiasi į akių gydytoją, o ne į greitosios pagalbos skyrių“, – sako daktaras Camargo Faye.

Veidas. TIA ar insulto metu veidas gali nusvirti iš vienos ar abiejų pusių. Paprastai burnos kampas atrodo patrauktas žemyn, o žmogus negali šypsotis. Akių ir kaktos nukritimas yra rečiau.

Rankų ar kojų silpnumas. Šis simptomas dažniau paveikia rankas nei kojas ir dažniausiai pasireiškia tik vienoje pusėje. Žmonės gali apibūdinti jausmą kaip tirpimą ar dilgčiojimą, o ne silpnumą. Kartais pažeidžiama visa kūno pusė.

Kalbėjimo sunkumas. Neaiški ar iškraipyta kalba yra labiausiai paplitęs pateikimas. Tačiau kai kuriais atvejais žmonėms sunku rasti žodžių arba jie nesugeba suprasti, ką sako kiti žmonės. Šis trūkumas taip pat apima rašymą ir spausdinimą, įskaitant tekstinių pranešimų siuntimą išmaniuoju telefonu. „Problema nėra susijusi su fizine funkcija, o su deficitu, kurį sukelia smegenų kalbos sričių kraujotakos stoka“, – aiškina daktaras Camargo Faye.

Laikas yra labai svarbus

Paskutinė raidė (T – laikas) pabrėžia, kaip svarbu kuo greičiau patekti į greitosios pagalbos skyrių, kad būtų atliktas įvertinimas, net jei simptomai išnyko. Naujosiose AHA gairėse reikalaujama tirti smegenų ir kaklo kraujagysles, taip pat atlikti kraujo tyrimus, kad būtų išvengta dalykų, kurie kartais imituoja TIA, pavyzdžiui, mažą cukraus kiekį kraujyje ar infekciją. Žmonės, kuriems diagnozuota TIA, turėtų atlikti papildomus tyrimus, kurie gali padėti gydyti, kad ateityje būtų išvengta insulto.

Parengta pagal: www.health.harvard.edu

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder